Lugano – Co warto odwiedzić? 10 Najlepszych Atrakcji

fotografia – Pixabay

Lugano to malownicze, włoskojęzyczne miasto położone w południowo-wschodniej części Szwajcarii. Jego główną atrakcją jest wyjątkowo piękne położenie przy jeziorze Lugano oraz pomiędzy trzema wysokimi masywami górskimi, które wznoszą się na wysokość od 912 do 1314m n.p.m. Początki miasta sięgają IX wieku, jednak dzięki odkryciom archeologicznym wiemy, że już 1000 lat p.n.e. te tereny zamieszkiwali Etruskowie, a w późniejszym czasie także Celtowie. Dziś Lugano to wyjątkowe miejsce, które przyciąga turystów pięknymi widokami i mnóstwem atrakcji. Jego dodatkowym atutem jest bliskość takich miast włoskich jak Mediolan czy Bergamo.

1. Katedra św. Wawrzyńca

Katedra św. Wawrzyńca została wybudowana w latach 1447-1522 i jest typowym przedstawicielem stylu renesansowego. W środku podziwiać można wspaniałe freski namalowane przez włoskiego malarza Bernardina Luiniego oraz piękny ołtarz główny. Wyjątkowe jest również samo położenie świątyni: sprzed jej wejścia rozciąga się wspaniały widok na panoramę jeziora Lugano.

2. Park miniatur Swissminiatur

Swissminiatur to duży park pod gołym niebem, na terenie którego umieszczonych jest 128 miniatur najważniejszych budowli Szwajcarii w skali 1:125. Podziwiać tu można modele m.in. budynku Parlamentu w Bernie czy Zamku Rapperswil. Dodatkowo park wyposażony jest w elektryczne miniatury kolejek, torów i innych środków transportu, które stale krążą między modelami zabytków architektonicznych, dzięki czemu mamy wrażenie pobytu w maleńkim mieście, w którym stale toczy się życie.

3. LAC: Lugano Arte e Cultura

LAC to nowoczesne centrum kulturowe, które poświęcone jest głównie muzyce i różnym przedstawieniom artystycznym. W ogromnym, oryginalnym budynku mieści się m.in. wielka sala koncertowa oraz trzypiętrowe muzeum, w którym zgrupowane są różne dzieła sztuki związane z miastem. Dodatkowo na terenie centrum odbywają się liczne wystawy czasowe i tematyczne.

4. Muzeum Kultur Pozaeuropejskich

Ważną placówką pod względem kulturowym jest również Muzeum Kultury w Lugano. Nie kolekcjonuje ona jednak sztuki związanej z miastem czy regionem, a zajmuje się pozyskiwaniem dzieł regionalnych z różnych części świata m.in. z Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej i Dalekiego Wschodu. Muzeum mieści się w osiemnastowiecznej willi, a niektóre kolekcje zlokalizowane są poza główną siedzibą instytucji.

5. Lago di Lugano

Jezioro Lugano ma powierzchnię niemal 49km2, a najgłębsze punkty zbiornika sięgają 288m. To również ważny kurort turystyczny, który przyciąga turystów z całej Europy. Znajdują się tu liczne porty, piękne, zadbane plaże oraz rozwinięta baza gastronomiczna i turystyczna. Jezioro zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, pływanie, żeglarstwo i wędkarstwo. Dodatkowo w pobliżu znajdują się liczne ścieżki piesze i rowerowe wśród pięknych widoków okolicznych gór.

6. Zabytkowe wille

Spacerując po uliczkach miasta Lugano nie sposób nie zwrócić uwagi na wspaniałe, zabytkowe wille. Większość z nich pochodzi z XIX wieku, a do najpiękniejszych należą Villa Olmo, Villa Carlotta i Villa del Balbinella. Choć część z nich obecnie znajduje się w rękach prywatnych i możemy podziwiać tylko ich zewnętrze części, niektóre skrywają kolekcje muzealne i wystawy udostępniane do zwiedzania turystom.

7. Turystyka górska

Okolice Lugano obfitują w miejsca, które zachwycą początkujących i doświadczonych miłośników turystyki górskiej. Znajdują się tu masywy górskie (m.in. Monte Generoso, Monte Lema, Camoghe, Motto della Croce) oraz wspaniały, malowniczy wąwóz Vale Morobbia. To miejsca, wśród których wytoczonych zostało wiele tras pieszych o różnym poziomie trudności. W zimowych miesiącach okolice te przyciągają miłośników narciarstwa, którzy korzystają z wielu atrakcji.

8. Gazirolla

Gazirolla to masyw górski graniczny, który położony jest między Szwajcarią i Włochami. Posiada trzy szczyty, z których najwyższy sięga 1974m n.p.m. Ro miejsce, z którego rozpościera się wspaniała, alpejska panorama. Mimo swojej wysokości podejście jest stosunkowo łatwe, przez co góra ta przyciąga turystów wypoczywających w Lugano.

9. Ogrody i parki

Lugano to niezwykle zielone miasto, w którym nie brakuje miejsca do odpoczynku. Z pewnością warto pospacerować po malowniczym Parco San Grato, którego ścieżki umożliwiają podziwianie pięknej panoramy Alp i bogatej roślinności, która występuje w tym miejscu. Po drugiej stronie miasta znajduje się Paro Scherrer, wyjątkowy teren schludnych ogrodów angielskich i włoskich, w których można podziwiać piękne, stylizowane na antyczne rzeźby oraz liczne skwerki i romantyczne zakątki.

10. Stanowisko archeologiczne Tremona Castello

Pobliska wioska Tremona kryje w sobie wyjątkową atrakcję: można zwiedzić tu otwarte stanowisko archeologiczne, które znajduje się na miejscu dawnej, wczesnośredniowiecznej wioski. Wciąż podziwiać tu można pozostałości po zabudowaniach, które zamieszkałe były setki lat temu.

Lugano to miejsce, które zapewnia turystom doskonały odpoczynek na łonie natury. Piękne zabytki, klimatyczne uliczki i mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży sprawiają, że każdy spędzi tu wspaniały urlop. Dodatkowo zimą miejsce to zamienia się we wspaniały kurort, który zapewni wspaniałą rozrywkę dla miłośników narciarstwa i snowboardingu.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić