10 Najlepszych Rzeczy Do Zrobienia W Mieście Genewa

fotografia – Pixabay

Genewa to piękne, szwajcarskie miasto, które położone jest nad rzeką Rodan i Jeziorem Genewskim. Zasłynęło z bycia ważnym ośrodkiem politycznym, w którym swoje siedziby założyły aż 22 międzynarodowe organizacje, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Światowa Organizacja Handlu (WTO) czy Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Genewa to również wyjątkowo atrakcyjne miejsce pod względem turystycznym: w mieście znaleźć można mnóstwo zabytków i atrakcji dla całej rodziny.

10 najważniejszych i największych atrakcji Genewy

1. Muzeum Sztuki i Historii

Muzeum Sztuki i Historii to jedna z najważniejszych placówek muzealnych w Genewie. Kolekcja liczy ponad 7000 różnych eksponatów, które związane są z archeologią, sztuką użytkową oraz malarstwem. Podziwiać tu można m.in. kolekcję instrumentów muzycznych, duży zbiór sztuki bizantyjskiej oraz prehistoryczne i antyczne przedmioty codziennego użytku znalezione na pobliskich wykopaliskach.

2. Jet d’Eau

Jet d’Eaut (znana również jako Jet de Gevene) to najwyższa i najbardziej rozpoznawalna fontanna w całej Europie. Umiejscowiona jest na Jeziorze Genewskim i wyrzuca strumień wody na wysokość ponad 140 metrów z prędkością ok. 200km/h! Ten symbol Genewy kilka lat wcześniej został podświetlony, co po zmroku umożliwia podziwianie niesamowitego, multimedialnego spektaklu wodnego.

3. Katedra św. Piotra

Katedra św. Piotra w Genewie to najważniejsza i największa świątynia w mieście. Piękna budowla jest mieszkanką stylu klasycystycznego, gotyckiego i romańskiego. Jej początki sięgają XII wieku, jednak przez setki lat była wielokrotnie przebudowywana i remontowana. W środku podziwiać można wspaniałą, piętnastowieczną Kaplicę Machabeuszy oraz wyjątkowe freski i malarskie dekoracje naścienne.

4. Bazylika Najświętszej Marii Panny

Drugim, wartym zobaczenia kościołem w Genewie jest Bazylika Najświętszej Marii Panny. Duża, neogotycka świątynia z XIX wieku stanowi najważniejszy kościół katolicki w mieście. W środku znajdują się liczne witraże przedstawiające sceny z życia Matki Boskiej, zabytkowy ołtarz główny, malownicze tabernakulum oraz naścienne i sufitowe obrazy i freski.

5. Muzeum Reformacji

Genewskie Muzeum Reformacji ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o działalności Jana Kalwina oraz kolekcjonowanie wszelkich dokumentów historycznych związanych z reformacją. Jednak to nie jedyne miejsce ściśle związane z kalwinizmem w tym mieście. Wyjątkowy Pomnik Reformacji (nazywany też Murem Reformacji) mierzy ok. 100 metrów długości i ponad 5m wysokości, a jego centralną część zajmują monumentalne posągi 4 wybitnych postaci związanych z rozłamem kościoła: Jana Kalwina, Teodora Beza, Johna Knoxa i Wilhelma Farela.

6. Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Muzeum to jest pięknym świadectwem działalności Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca czyli organizacji humanitarnej, która łączy wolontariuszy z całego świata, którzy pragną nieść pomoc najbardziej potrzebującym i poszkodowanym ofiarom wojen i walk zbrojnych. W muzeum znajdują się liczne rzeźby i wstrząsające pomniki poświęcone ofiarom i więźniom różnych wydarzeń. Duża część ekspozycji jest multimedialnych i w wstrząsający sposób przedstawia wydarzenia nie tak bardzo odległe w czasie, które stanowią tragedię dla milionów ludzi.

7. Muzeum Historii Naturalnej

Genewskie Muzeum Historii Naturalnej to największa tego typu placówka w całej Szwajcarii. Podziwiać w nim można ogromną kolekcję owadów, modele i szkielety różnych zwierząt oraz dwugłowego żółwia, który stanowi zarazem symbol muzeum. W instytucji znajduje się również dokładna replika szkieletu Lucy – szkieletu australopiteka, który traktowany jest jako bezpośredni potomek ludzkości.

8. Barbier-Mueller Museum

Barbier-Mueller Museum to miejsce, które pokochają miłośniki sztuki starożytnej i antycznej. W muzeum znajduje się około 7 tysięcy dzieł z całego świata, które związane są że sztuką plemienną, prehistoryczną i starożytną. Dodatkowo znajduje się tu pokaźna kolekcja dokumentów oraz źródeł pisanych, które są jednym z najważniejszych na świecie zbiorów tego typu.

9. Stanowisko archeologiczne w podziemiach Katedry św. Piotra

W podziemnej części Katedry św. Piotra znajduje się wyjątkowa atrakcja – stanowisko archeologiczne, które udostępnione zostało do zwiedzania przez turystów. Dodatkowo stworzono w tym miejscu multimedialną wystawę, która obrazuje historię miasta od czasów neolitycznych, przez antyk i średniowiecze, aż po czasy nowożytne. Można tu zobaczyć m.in. pokaźną kolekcję wykopalisk, ale również liczne dokumenty i zabytkowe pomieszczenia, które setki lat temu wykorzystywane były przez mnichów.

10. Jezioro Genewskie

Szukając miejsca na popołudniowy odpoczynek od zgiełku miasta z pewnością powinniśmy wybrać się na dalsze wybrzeża Jeziora Genewskiego. W okół całego zbiornika wodnego możemy znaleźć liczne plaże, miejsca do uprawiania sportów wodnych, trasy piesze i rowerowe oraz rozwinięte zaplecze gastronomiczne. Możemy również zdecydować się na przepłynięcie zorganizowaną wycieczką po jeziorze lub na własną rękę wypożyczyć sprzęt do kajakarstwa lub żeglarstwa.

Genewa to miasto, które z pewnością zachwyci wszystkich podróżnych. Liczne zabytki, wspaniałe uliczki oraz wielokulturowość tego miejsca sprawią, że pobyt tutaj zapewni mnóstwo atrakcji. Warto wybrać się na spacer piękną promenadą wzdłuż rzeki, zarezerwować ciepłe popołudnie na wizytę w genewskim ZOO i spróbować lokalnej kuchni, z której słynie cały region. To także miejsce, w którym nie brakuje zacisznych miejsc do odpoczynku i zielonych, malowniczych okolic.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić