Ta niewielka wieś usytuowana w pobliżu Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego to świetny pomysł na weekendowy wypad z rodziną lub kilkudniowy odpoczynek na łonie natury.
Stosunkowo mały dystans między miejscowością a wielkimi miastami śląskimi sprawia, że jest to jedno z najczęściej uczęszczanych miejsc w sezonie letnim i nie tylko, ponieważ Węgierska Górka cieszy się także dużą frekwencją w pozostałych porach roku.
Miejsce stanowi idealną przystań i azyl dla tych, którzy na co dzień mieszkają w dużych miastach i pragną chociaż na chwileczkę nabrać sił przy akompaniamencie i w towarzystwie przepięknych krajobrazów. Dodatkową atrakcją miasta jest rzeka Soła, która przez nie przepływa i stała się ulubionym miejscem spacerowiczów, którzy odwiedzają to miejsce w poszukiwaniu upragnionego odpoczynku. Miejsce jest doskonale przystosowane do przyjmowania gości, ponieważ na jego terenie znajduje się całe mnóstwo pensjonatów, domów wczasowych i gospodarstw agroturystycznych.
W okolicy znajduje się również cała gama interesujących zabytków, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i najmłodszych spośród zwiedzających.
Atrakcje Węgierskiej Górki
Niezwykle klimatycznym i wciąż zachwycającym miejscem jest Kaplica na Skałce w Żabnicy, której świetna lokalizacja tuż przy drodze na trasie na Halę Boraczą sprawia, że bezustannie jest odwiedzana. W nazwie kaplicy często pojawia się dopisek “dla zakochanych”, co przyjęło się już na stałe. Niewielka kaplica wykonana z ciemnego drewna została zbudowana w latach pięćdziesiątych i od tamtej pory stanowi miejsce szczególne, w którym odbywają się msze, ale także organizowane są śluby. Według wierzeń mieszkańców Węgierskiej Górki przysięgi składane w tym miejscu cieszą się szczególnego rodzaju mocą. To także ulubione miejsce wszystkich par, które doceniają ten magiczny zakątek i chętnie wybierają się na długie spacery w okolicę kaplicy.
Niedaleko Węgierskiej Górki znajduje się wspomniana już Hala Boracza, która w rzeczywistości jest cudowną widokową halą pasterską na wysokości około 800 metrów nad poziomem morza. Wprawdzie, leży już w Beskidzie Żywieckim, ale zapierający dech w piersiach widok wart jest poświęcenia i wysiłku.
Kolejną atrakcją Węgierskiej Górki jest Kaplica Loretańska w Żabnicy, której już sama historia sprawia, że trzeba się nią zainteresować i po prostu zobaczyć na własne oczy. Kaplica powstawała za namową księdza w 1855 roku.
Mieszkańcy poświęconej ziemi już w kilka lat później zdecydowali kupić dzwon. Mieszkańcy pragnęli, aby dzwon bił na alarm w przypadku zagrożenia katastrofą naturalną, tj. w przypadku nadchodzącej powodzi, burz czy ulew.
Dzwon pełnił sporo funkcji. Bywało i tak, że przypominał mieszkańcom o odmówieniu modlitwy lub przekazywał też smutne wieści o śmierci któregoś z mieszkańców. Dopiero w późniejszych latach zdecydowano się dobudować kapliczkę, w której umieszczono figurkę Najświętszej Marii Panny Kalwaryjskiej.
Idąc tym tropem, niedaleko Węgierskiej Górki, w Cięcinie znajduje się miejsce, w którym już w XVI wieku zaczął powstawać Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Kawał historii zamkniętej w niepozornej drewnianej budowli przyciąga turystów, którzy chętnie oglądają ten budynek również od środka. Wystrój utrzymany jest w stylu barokowym i trzeba przyznać, że bogactwo i mnogość kolorów zawsze zaskakuje zwiedzających, którzy nie tego spodziewają się po drewnianym kościółku. Budowla znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Ciekawostki o Węgierskiej Górce
1. Z powstaniem wsi związana jest legenda mówiąca o sporze o Żywiecczyznę pomiędzy królem Polski Kazimierzem Jagiellończykiem a królem Węgier Maciejem Korwinem. Węgrzy mieli napełnić swoje nogawice węgierską ziemią i klęczeć w miejscu obecnej wsi, przyrzekając, że należy im się ziemia, na której klęczą. Wybieg ten został jednak przejrzany, a ziemia, którą wysypano z nogawic utworzyła górkę, skąd wzięła się nazwa Węgierska Górka.
2. Węgierska Górka powstała jako folwark na gruntach wsi Cięcina w 1706 r. Założył go ówczesny starosta krakowski i lanckoroński Franciszek Wielopolski.
3. W XIX w. powstała tu huta żelaza. Założył ją w 1838 r. Adam Wielopolski. W II poł. XIX w. była to już jedna z najznaczniejszych hut w Galicji. Obecnie funkcjonuje tu odlewnia METALPOL Węgierska Górka Sp. z o.o.
4. W XX-leciu międzywojennym, miejscowość ta miała status zimowiska. Rocznie Węgierską Górkę odwiedzało wówczas ok. 1500 osób. Wśród udogodnień dla wczasowiczów znajdowały się m. in. boiska sportowe, korty tenisowe, a także strzelnica. Dodatkowym atutem było oświetlenie elektryczne, w które wyposażono większość obiektów infrastruktury.
5. W 1939 r. na terenie otaczającym Węgierską Górkę powstało 5 schronów bojowych o nazwach „Waligóra”, „Wyrwidąb”, „Wąwóz”, „Wędrowiec” i „Włóczęga”. Miały one służyć obronie w czasie spodziewanej inwazji niemieckiej. W dniach 1-3 września broniono się tu przed 7 Bawarską Dywizją Piechoty. Straty niemieckie wyniosły ok. 200 żołnierzy. Węgierska Górka została wówczas ochrzczona mianem „Westerplatte Południa” i w związku z tymi wydarzeniami odznaczono ją Krzyżem Grunwaldu III klasy.
6. W 1972 r. parafię w Cięcinie, do której należy Węgierska Górska, wizytował kardynał Karol Wojtyła. Zwrócił uwagę na problem braku kościoła w miejscowości. W 1978 r. osobiście dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła, który ukończono i poświęcono w 1981 r.
7. W kościele p.w. Przemienienia Pańskiego znajdują się największe organy piszczałkowe na Żywiecczyźnie. Składają się z trzech kondygnacji, a wysokość szafy wynosi ok. 14 m. Zbudowane zostały w latach 2001-2003 przez firmę organmistrzowską Jacka Siedlara z Modlnicy k. Krakowa.
8. Dyrektorem naczelnym Odlewni Żelaza w Węgierskiej Górce przez wiele lat był prof. Jerzy Jan Buzek. W 1984 r. jego imię nadano uruchomionemu w 1983 r. Technikum Odlewnictwa (obecnie Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących).
9. Popularnym miejscem spacerowym są powstałe w 2009 r. Bulwary nad Sołą. Główną atrakcję stanowi przerzucony nad rzeką most zbudowany z drewna afrykańskiego. Ciekawie prezentuje się również próg piętrzący, który tworzy niewielką lecz malowniczą kaskadę.
10. W 2009 r. w efekcie pleneru rzeźbiarskiego powstała Aleja Zbójników. Stworzono wówczas 6 rzeźb przedstawiających zbójników związanych z Żywiecczyzną. Mają one od 4,5 do 5 m wysokości i ulokowane są przy ul. Zielonej, nieopodal Urzędu Gminy w Węgierskiej Górce.
11. W Węgierskiej Górce mieści się jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w województwie śląskim. Hala sportowa ma wymiary 50,2m x 33,8 m, przy wysokości 14,5m. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 3819 m2, natomiast kubatura 29 878 m3. Hala usytuowana jest na osiedlu XX-lecia II RP.
12. Do zwiedzania udostępniona jest dawna łaźnia Odlewni Żeliwa, która została odnowiona w 2011 r.
13. W 2013 r. otwarto amfiteatr o łukowato wygiętym dachu, nawiązującym wyglądem do mostu nad Sołą. Jego kształt wielu osobom przypomina kapelusz. Pierwszą imprezą, którą tu zorganizowano, był finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Amfiteatr ma 15 m wysokości.
14. Przez miejscowość przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne – czerwony z Baraniej Góry do Rysianki oraz zielony z Węgierskiej Górki do Złatnej.
15. Przez wieś przebiega dawny Trakt Cesarski. Powstał on w XVIII w. z inicjatywy cesarza Józefa II Habsburga w celu utworzenia najkrótszego połączenia między Krakowem i Wiedniem.