Atrakcje Żory 2022 – Co warto tutaj zobaczyć ?

Rynek w Żorach / foto – Autorstwa Ebielmaj – Wikipedia

Żory to średniej wielkości miasto znajdujące się w południowej części Polski, w województwie śląskim. Istnieje kilka wyjaśnień związanych z etymologią nazwy miasta, choć jedną z najpowszechniejszych jest fakt, że przed laty “wyżarzanie” oznaczało przygotowywanie konkretnych zalesionych miejsc na powstanie osady w danym miejscu.

Pierwsze wzmianki na temat Żor pojawiły się w 1258 roku w dokumentach zaświadczających, że wieś przeszła na własność księcia opolsko-raciborskiego Władysława. W pierwszej połowie XVI wieku Żory znalazły się w obrębie państwa Habsburgów i w kolejnych latach ponownie przechodziły z rąk do rąk. W trakcie II Wojny Światowej właściwie 80% miasta zostało doszczętnie zniszczone, a jego odbudowa nastąpiła dopiero po zakończeniu działań wojennych.

Co warto zobaczyć w Żorach, jakie miejsca odwiedzić i jak spędzić tutaj dobrze czas? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Muzeum Ognia

Przy ulicy Katowickiej w futurystycznym nowoczesnym budynku znajduje się Muzeum Ognia. Zamysłem architektów, Barbary i Oskara Grąbczewskich, było stworzenie gmachu przypominającego płomień ognia. Muzeum dzieli się na pięc tematycznych stref. Dowiemy się w tym miejscu, jakie znaczenie miał ogień dla naszych przodków, jak sobie z nim radzili i dlaczego od początku odgrywał tak wielką rolę. To muzeum interaktywne, w którym czeka na nas całe mnóstwo ciekawych atrakcji i doświadczeń.

2. Muzeum Miejskie

Przy ulicy Muzealnej znajduje się Muzeum Miejskie w Żorach. Mieści się w przepięknej zabytkowej Willi Haeringa. Placówka funkcjonuje od przeszło dwóch dekad. To intrygujące muzeum, w którym będziemy mogli podziwiać wspaniałą ekspozycję etnograficzną oraz  zbiory dotyczące historii miasta. Drugi Dział Kultur Pozaeuropejskich zabierze nas jednak w podróż, m.in. do Afryki Zachodniej. Ta prywatna kolekcja składa się z wyjątkowych artefaktów i przedmiotów codziennego użytku.

3. Twinpigs Park Rozrywki

Zdecydowanie warto wybrać się do Amerykańskiego Parku Rozrywki TWINPIGS. To miejsce, w którym amerykański duch jest wyczuwalny w powietrzu i miejsce, do którego warto wybrać się z małymi dziećmi. Atrakcji jest tak wiele, że z pewnością będziemy chcieli tutaj wrócić. Dowiemy się tutaj wielu ciekawych informacji na temat historii Stanów Zjednoczonych, poznamy klimat Las Vegas, poznamy Hawaje i wejdziemy do wspaniałej indiańskiej wioski.

4. Dream Park

Ochaby Wielkie znajdują się nieco ponad 20 kilometrów od Żor. Wystarczy udać się w kierunku południowym. Znajduje się tutaj wspaniały Dream Park – miejsce dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. Na terenie obiektu znajduje się park dinozaurów, park owadów king size, oceanarium historyczne, park linowy i wiele innych atrakcji, które będą źródłem radości dla dzieci w każdym wieku.

5. Trasy rowerowe

Przez Żory przebiegają trzy trasy rowerowe. Zielona rozpoczyna się w Rybniku, przebiega przez Żory i kończy w Suszcu. Czerwona rozpoczyna się w Palowicach, a czarna zaczyna się w Leszczynach. To wyjątkowo atrakcyjnie wyznaczone trasy, dzięki którym będziemy mogli podziwiać najwspanialsze zakątki okolic.

6. Maskotka Żorek

Maskotką i najważniejszym symbolem miasta jest od kilku lat słynny już płomyk Żorek. To żółto-czerwona maskotka z niebieskimi bucikami, która pojawia się w wielu miejscach i w różnych kombinacjach. Żorek nawiązuje do Święta Ogniowego, które organizowane jest każdego roku dla uczczenia okropnego pożaru z początków XVIII wieku.

7. Park wodny Aquarion

Przy ulicy Wodzisławskiej znajduje się Park Wodny Aquarion. To wyjątkowa propozycja dla osób poszukujących punktów umożliwiających aktywny wypoczynek. Obiekt jest doskonale wyposażony i pełen wodnych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Mamy do dyspozycji ogromny basen, zjeżdżalnie, saunę i jacuzzi, choć to zaledwie namiastka tego, co Aquarion ma do zaoferowania.

8. Restauracja Artus

Artus to restauracja znajdująca się przy ulicy Rybnickiej. Zarówno dla mieszkańców Żor, jak i dla osób przyjezdnych jest miejscem wyjątkowym na gastronomicznej mapie miasta. Niewiele jest miejsc cieszących się tak dobrą renomą i uznaniem wśród klientów. Lokal serwuje wybitne dania kuchni polskiej, które sprawią, że z pewnością będziemy chcieli tutaj wrócić.

9. Lodowisko MOSiR

Żory mają również ofertę dla turystów odwiedzających miasto w sezonie zimowym. Warto wówczas wybrać się na Lodowisko MOSiR. To sezonowe lodowisko, które każdego orku przyciąga rzesze entuzjastów jazdy na łyżwach. Wypożyczalnia niezbędnego sprzętu znajduje się tuż obok. To doskonały sposób na spędzenie czasu w sposób aktywny i ekscytujący.

10. Kino na Starówce

Kino w tym miejscu funkcjonowało właściwie od początku lat pięćdziesiątych. Początkowo mieściło się w poniemieckim sklepie, a potem zostało przeniesione do nowego budynku zbudowanego na zgliszczach synagogi. Dzisiaj poza filmami odbywają się tutaj regularnie koncerty, przedstawienia teatralne i wiele innych wydarzeń kulturalnych.

 

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić