10 Najwspanialszych Zamków i Pałaców na Śląsku🗺️

podzamcze
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – foto Autorstwa Łukasz Śmigasiewicz – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21835985

Województwo śląskie ma wiele do zaoferowania wszystkim miłośnikom zwiedzania średniowiecznych zamków. Przecina go część Szlaku Orlich Gniazd – ogromnego kompleksu warowni i twierdz, lokowanych z reguły na skalistych wzgórzach, które powstawały na przełomie XIII i XIV wieku. Ich zadaniem była ochrona strategicznych punktów, granic oraz szlaków handlowych i komunikacyjnych. Część nowszych budowli, które zachowały się do dzisiaj, powstała w konsekwencji rywalizacji rodów magnackich, zamieszkujących południową część Polski. Oto 10 wyjątkowych zamków w województwie śląskim!

1. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to prawdopodobnie najpopularniejsza średniowieczna warownia całego województwa śląskiego. Monumentalne ruiny znajdują się w niewielkiej wsi Podzamcze w okolicach Zawiercia. Twierdza wybudowana została na Górze Zamkowej, czyli na szczycie najwyższego wzniesienia Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Gotycki zamek powstał na przełomie XIV i XV wieku w obrębie starszych, prawdopodobnie trzynastowiecznych umocnień obronnych.

Na młodszych i starszych turystów, którzy odwiedzają Zamek Ogrodzieniec, czeka mnóstwo atrakcji. W sezonie letnim działa tu Park Rozrywki, Park Liniowy, Dom Strachów i Legend i Park Doświadczeń Fizycznych. Zimą zaś okolice warowni ozdabiane są tysiącami migoczących światełek, tworząc magiczne Ogrody Światła. W Zamku odbywa się także wiele imprez cyklicznych i tematycznych, koncertów i jarmarków m.in. Międzynarodowy Turniej Rycerski, letnie Wieczory z Duchami, pokazy ognia i pikniki rodzinne.

2. Zamek w Pszczynie

Pszczyński pałac to idealny przykład dziewiętnastowiecznego, francuskiego baroku. Choć zamek wzniesiono prawdopodobnie w XV wieku, w późniejszych latach był on wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Swoją obecną formę zyskał w latach 1870-1876, a jego architektem był francuski projektant i kolekcjoner sztuki Hippolyte Destailleur.

Pałac w Pszczynie pełni rolę Muzeum Zamkowego z bogatą ekspozycją historyczną. Na wystawach zobaczyć można m.in. oryginalne meble, ozdoby i sprzęty codziennego użytku, a także dzieła sztuki – rzeźby, obrazy i okazy sztuki użytkowej. Wszystkie eksponaty wkomponowane są w wystrój sal, gabinetów i sypialni. Zwiedzający mogą również zejść do podziemnej Zbrojowni, gdzie czeka ciekawa wystawa ekwipunku militarnego z różnych epok. Przy zamku rozciąga się malowniczy Park Pałacowy ze stawem, alejkami i miejscami do odpoczynku.

3. Zamek w Bobolicach

Zamek w Bobolicach to kolejna średniowieczna warownia, która leży na Szlaku Orlich Gniazd. Powstała w połowie XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, początkowo jako punkt obronny przed atakami Śląska (wchodzącego wtedy w skład terytorium Królestwa Czeskiego) na Małopolskę. Wspaniała twierdza została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego i nigdy nie została odbudowana. Ciekawostką jest, że w ruinach zamku w Bobolicach w 1683 roku zatrzymał się król Jan III Sobieski wraz ze swoim wojskiem, jednak warownia już wtedy była w tak złym stanie, że armia zdecydowała się na nocleg pod gołym niebem.

Obecnie zamek w Bobolicach znajduje się w prywatnych rękach i pełni rolę eleganckiego hotelu. W środku znajdują się dobrze wyposażone pokoje, restauracja serwująca dania kuchni regionalnej, a także centrum konferencyjne. Część warowni udostępniona jest również do zwiedzania przez turystów.

4. Zamek w Raciborzu

Zamek Piastowski w Raciborzu to jedna z najciekawszych i najbardziej tajemniczych warowni średniowiecznych w województwie śląskim. Jego początki owiane są aurą tajemniczości: niektórzy historycy sądzą, że pierwotny zamek istniał w tym miejscu już pod koniec IX wieku. Przez tysiąc lat budynek był wielokrotnie przebudowywany, aż zyskał dzisiejszą formę – nietuzinkową mieszkankę wielu stylów architektonicznych.

Obecnie w Zamku Piastowskim mieści się historyczna ekspozycja muzealna udostępniona dla turystów. W pałacowych komnatach i na dziedzińcu zamku organizowanych jest wiele wydarzeń kulturowych i rodzinnych: memoriały, koncerty, pokazy, pikniki i festiwale kulinarne. Dużą atrakcją turystyczną jest mieszczący się w twierdzy Browar Zamkowy, który produkuje regionalne, kraftowe piwo według dawnych receptur.

5. Zamek w Mirowie

Zamek w Mirowie wybudowany został przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku jako obronna twierdza, która – podobnie jak inne zamki wchodzące w skład Orlich Gniazd – miała ochraniać terytorium Małopolski przed najazdami z zewnątrz. W przeciwieństwie jednak do okolicznych zamków, ten niespełna 100 lat pełnił swoją pierwotną funkcję. Na przełomie XV i XVI wieku zamek wielokrotnie był rozbudowywany i adaptowany na budynek mieszkalny, aż w czasach swojej świetności osiągnął pięciokrotnie większe rozmiary od początkowych.

Do dziś z Zamku w Mirowie zostały jedynie ruiny – twierdza ucierpiała w czasie najazdów Szwedów, po których nigdy nie została odbudowywana. Turyści mogą podziwiać obiekt z zewnątrz, jednak ze względu na zły stan techniczny i duże zagrożenie, wnętrza zamku nie są obecnie udostępniane dla zwiedzających.

6. Zamek w Olsztynie

Choć nie jest znana dokładna data powstania Zamku w Olsztynie, badania udowodniły, że twierdza musiała istnieć już pod koniec XIII wieku. Przez setki lat pełniła funkcję obronną i podobnie jak inne twierdze Orlich Gniazd, została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Ciekawostką jednak jest, że duża część murów zamku przetrwała najazd, jednak przez dziesiątki lat była niszczona przez okolicznych mieszkańców, którzy pozyskiwali stąd cenny materiał budowlany.

Zamek w Olsztynie udostępniony jest dla zwiedzających. Jego największą atrakcją jest możliwość wejścia na wysoką wieżę, z której rozciąga się widok na malownicze okolice. Na dziedzińcu odbywają się różne imprezy, takie jak Turniej Rycerski i Święto Szlaku Orlich Gniazd – JUROMANIA.

7. Stary Zamek w Żywcu

Żywiecki Stary Zamek, wybudowany w XV wieku, znajduje się w centralnej części miasta i stanowi jeden z najstarszych i najważniejszych zabytków. Przez setki lat gmach był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, ostatni raz w 1870 roku, kiedy to architekci starali się odwzorować jego pierwotną formę. Zamek pełnił funkcję mieszkalną królów i książąt.

Obecnie w Starym Zamku umieszczono zbiory Muzeum Miejskiego. Wśród eksponatów wyróżnić można odświętne stroje ludowe, sprzęt gospodarski, stare zabawki, sztukę ludową i użytkową, a także eksponaty archeologiczne i przyrodnicze.

8. Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie powstał w połowie XIV wieku na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego. Miał duże znaczenie strategiczne – znajdował się niespełna 5 kilometrów od granicy ze Śląskiem, a jego ulokowanie na wzgórzu przy rzece pozwalało na szybkie dostrzeżenie zagrożenia.

W odrestaurowanej, średniowiecznej twierdzy mieści się dziś Muzeum Zagłębia, gdzie obejrzeć można kilka wystaw stałych, w tym ekspozycje: archeologiczną, historyczną, etnograficzną, artystyczno-fotograficzną i militarną. Na dziedzińcu często odbywają się parady, pokazy i turnieje, jednak największą i najliczniejszą imprezą w zamku jest coroczny Festiwal Muzyki Celtyckiej.

9. Zamek biskupów krakowskich w Siewierzu

Ruiny Zamku w Siewierzu pochodzą z XIV wieku – twierdza przez setki lat wytrzymywała najazdy, bitwy i ataki, by w końcu zostać opuszczoną na początku XIX wieku. Do dzisiaj zachowały się mury, jedna z wież obronnych, dziedziniec i barbakan. Część zamku udostępniona jest dla zwiedzających, którzy mogą również wspiąć się na wysoką wieżę widokową i podziwiać widok okolicznych lasów i jezior.

10. Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek Książąt Sułkowskich znajduje się w Bielsku-Białej – jest to najstarszy zabytek tego miasta, a także ważna atrakcja turystyczna. Budowla majestatycznie wznosi się nad Starym Miastem od XIV wieku, a uroku dodaje jej eklektyczny styl, który zamek zawdzięcza licznym remontom i przebudowom.

W Zamku Sułkowskich umieszczone zostało główne Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Ekspozycja obejmuje kilka wystaw stałych m.in. wystawę etnograficzną i archeologiczną. W sypialniach i salonach podziwiać można oryginalne, dawne wyposażenie i dzieła sztuki, a całą ekspozycję dopełnia Galeria Zamkowa, gdzie zobaczyć można rzeźby, obrazy, grafiki, a także elementy sztuki użytkowej (ceramikę, biżuterię).

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić