27 pomysłów na Jastrzębie-Zdrój 🗺️ Atrakcje 2024

Pałac w Boryni / foto – Wikipedia

Jastrzębie-Zdrój – miasto, które znajduje się w województwie śląskim, przy granicy polsko-czeskiej. Przepływają przez nie niewielkie rzeki: Pszczynka, Jastrzębianka, Szotkówka i Gmyrdek. Zajmuje powierzchnię 85,33 km2 i jest zamieszkiwane przez ponad 80 tys. ludzi.

Co warto zrobić będąc w Jastrzębiu-Zdrój ? Oto 27 pomysłów na spędzenie ciekawego urlopu 

1. Park Zdrojowy

18-hektarowy park, który powstał w XIX w. W górnej części parku zobaczyć można zabytkowy Dom Zdrojowy, muszlę koncertową i plac z fontanną. W dolnej części parku, zwanej Doliną Mikołaja, między stokami jaru wiją się malownicze ścieżki i fińskie mostki. Na terenie parku skorzystać można z tężni solankowej, a także napić się kawy czy piwa w miejscu dawnej Pijalni Wód.

2. Żelazny Szlak Rowerowy

54-kilometrowy szlak przebiegający na pograniczu polsko-czeskim, którego 33-kilometrowy odcinek znajduje się po stronie polskiej. Motywem przewodnim szlaku jest kolej. Po stronie polskiej przebiega przez 5 gmin, w tym Jastrzębie-Zdrój. Dla rowerzystów na trasie przygotowane są liczne miejsca postojowe.

3. Kąpielisko

Zewnętrzny obiekt, który obejmuje basen pływacki i basen rekreacyjny z takimi atrakcjami jak rwąca rzeka, kręta zjeżdżalnia czy schody bąbelkowe. Można skorzystać również z brodzika dla dzieci, placu zabaw, kawiarni z tarasem czy boisk do siatkówki plażowej.

4. Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego

Znajduje się przed Kopalnią Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka”. Upamiętnia Porozumienie Jastrzębskie które zostało zawarte 3 września 1980 r. Warto odwiedzić to miejsce, bo to właśnie tutaj wywalczone zostały m.in. wolne soboty i niedziele.

5. Lodowisko „Jastor”

Składa się z płyty o wymiarach 60m x 30 m i jest czynne przez cały rok. W określone w harmonogramie dni mogą z niej skorzystać również osoby indywidualne. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia łyżew i sprzętu, a także kawiarnia. Łyżwiarze mają możliwość skorzystania ze szlifowania łyżew.

6. Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego

Stanowi popularne miejsce rekreacji. Położone jest w środku niedużego lasu. Dla odwiedzających przygotowane są miejsca do grillowania, tężnia solankowa i wody plac zabaw. W amfiteatrze odbywają się wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

7. Galeria Dzwonków

Galeria Dzwonków – mieści się na terenie Parku Uniwersyteckiego, w zabytkowym budynku sanatoryjnym. Obejmuje kolekcję liczącą ok. 8 tysiąca eksponatów, a wśród nich dzwonki pasterskie, marynistyczne czy kościelne. O historii dzwonków opowiada właściciel kolekcji, pan Krzysztof Zagaja.

8. Sanktuarium Opatrzności Bożej

Późnobarokowa świątynia z elementami klasycystycznymi, która należy do najstarszych kościołów w Jastrzębiu-Zdroju. Wewnątrz można zobaczyć m.in. barokową ambonę i chrzcielnicę, obraz Opatrzności Bożej z 1773 r. i Drogę Krzyżową z 1836 r. Na przykościelnym cmentarzu spoczywają m.in. żołnierze Armii Krajowej, powstańcy śląscy czy więźniowie Auschwitz.

9. Restauracja Stary Zdrój

Łączy kuchnię śródziemnomorską z tradycyjną kuchnią polską. Mieści się w kamienicy „Pawilon Zdrój”, która powstała w 1896 r. W menu znaleźć można m.in. śledzia panierowanego w słoneczniku na smażonych borowikach, żurek śląski na maślance z jajkiem sadzonym, ziemniakami i białą kiełbasą czy roladę zdrojową z wołowiny w ciemnym sosie, podaną z kluskami i czerwoną kapustą.

10. Restauracja Pałac Borynia

Mieści się w XVIII-wiecznym pałacu. Swoim gościom oferuje takie dania jak wątróbki drobiowe ze śliwkami w wiśniówce, żurek na własnym zakwasie, z jajkiem i ziemniakami puree, kark z dzika z sałatką z pęczaku i buraków, podany z grzybami leśnymi czy pierś z kaczki z knedlem kurkowym i czerwoną kapustą.

11. Jastrzębski Szlak Przyrodniczy „Śladami Natury”

Skupia obszary atrakcyjne przyrodniczo, które znajdują się w Jastrzębiu-Zdroju. W dolinie rzeki Szotkówki można się natknąć na ślady działalności bobrów. W lesie Kyndra rosną ponad 150-letnie dęby, z których jeden ma status pomnika przyrody. W lesie Biadoszek rośnie największe jastrzębskie drzewo, którego obwód pnia wynosi 583 cm.

12. Rynek w Wodzisławiu Śląskim

Stanowi centralny punkt miasta i jeden z największych rynków na Śląsku. Wytyczony został w XIII w. Dookoła rynku usytuowane są XIX-wieczne kamieniczki. Na uwagę zasługują figury w niszach kamienic, a także zegar słoneczny.

13. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Usytuowane jest w XVIII-wiecznym pałacu rodu Dietrichstein. Gromadzi zbiory związane z historią, archeologią i kulturą regionu. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się naczynia i ozdoby wczesnośredniowieczne, dawne narzędzia i przedmioty gospodarskie oraz starodruki z XVII-XIX w., a także broszury i ulotki z czasów plebiscytu o przyłączenie Śląska do Polski.

14. Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śląskim

Na terenie parku mieści się wiele atrakcji, do których należy park linowy, arena do gry w chowanego, tory do gry w kapsle i bule czy labirynty. Odwiedzający znajdą tu również profesjonalny skate park, tory rowerowe z przeszkodami, ścieżki rowerowe czy ścieżkę zdrowia.

15. Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim

Stanowi pozostałość po zameczku myśliwskim, wybudowanym w latach 1867-1868 przez Edwarda Braunsa, ówczesnego właściciela miasta. Znajduje się na terenie historycznego grodziska. Z tarasu widokowego ok. 20-metrowej wieży można podziwiać panoramę miasta.

16. Smak Regionu w Pawłowicach

Restauracja, która znajduje się na szlaku kulinarnym „Śląskie Smaki”. Na ścianach lokalu znajdują się malowidła przedstawiające pszczyńskie uliczki. W menu znaleźć można m.in. żur śląski, wodzionkę czyli śląską zupę czosnkową z kawałkami chleba, roladę wieprzową z kluskami śląskimi i modra kapustą czy pstrąga z pary z masłem czosnkowo-ziołowym.

17. Zamek w Kończycach Małych na Bagnie

Stanowi przykład wiejskiej rezydencji szlacheckiej Śląska Cieszyńskiego. Obecnie można zwiedzić wnętrza i zajrzeć do Izby Regionalnej Wsi Cieszyńskiej, a także skorzystać z mieszczącej się tu restauracji. Do spacerów zachęca otaczający obiekt malowniczy park.

18. Wzgórze Zamkowe w Cieszynie

Zobaczyć można tu jedyną romańską rotundę w Polsce, która zachowała się wraz ze sklepieniem nawy. Obiekt ten, co ciekawe, znajduje się na banknocie o nominale 20 zł. Z Wieży Piastowskiej można natomiast podziwiać panoramę Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz przepływającą przez miasta Olzę. W Browarze Zamkowym, działającym nieprzerwanie od 1846 r., można nie tylko spróbować piw rzemieślniczych, ale również zobaczyć proces produkcji.

19. Wenecja Cieszyńska

Stanowi atrakcyjne krajobrazowo miejsce, usytuowane nad sztucznym kanałem zwanym Młynówką. Zachowała się nad nim częściowo zabudowa z XVIII i XIX w. Niegdyś znajdowały się tu warsztaty rzemieślnicze. Obecnie podczas spacerów brukowanymi uliczkami można wstąpić do jednej z lokalnych kawiarni.

20. Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie

Znajduje się w kamienicy należącej niegdyś do rodziny Larisch-Mönich. Obiekt pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Wewnątrz można zobaczyć wystawy prezentujące sztukę gotyku i renesansu oraz historię Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego, od prehistorii do końca II wojny światowej. W muzeum znajduje się również zbrojownia.

21. Dom Przyrodnika w Hażlachu

Usytuowany jest w budynku spichlerza pochodzącego z II poł. XIX w. W ramach ekspozycji zobaczyć można dawne narzędzia rolnicze, wygląd dawnej izby wiejskiej, rekonstrukcję starego wiejskiego sklepu czy dowiedzieć się ciekawostek na temat hodowli pszczół, lokalnej fauny i flory oraz łowiectwa. Na zewnątrz znajduje się ogród sensoryczny oraz miniatury obiektów z terenu Śląska Cieszyńskiego.

22. Twinpigs Park Rozrywki w Żorach

Na obszarze ponad 10 ha znajduje się 8 stref tematycznych, odnoszących się do miejsc związanych z Ameryką, takich jak Las Vegas, Hawaje czy indiańska wioska. Wśród atrakcji znajdują się m.in. pokazy kaskaderskie, kina 5D, park linowy, strzelnice czy mini zoo.

23. Pak wodny Aquarion w Żorach

Do dyspozycji pozostaje basen sportowy oraz basen rekreacyjny z wodną ścianką wspinaczkową, bujaną grotą i zjeżdżalniami. W strefie spa dostępne są m.in. kąpiele jodowo-bromowe, solankowe i ługowe. Odwiedzający mogą również skorzystać z dobroczynnego działania inhalacji w grocie solnej.

24. Muzeum Miejskie w Żorach

Na wystawie „Nasza tożsamość” można zapoznać się z historią Żor i Górnego Śląska oraz specyfiką zamieszkującej ten teren ludności. Ekspozycja „Polskie poznawanie świata” prezentuje wkład Polaków w poznawanie i opisywanie świata.

25. Muzeum Ognia w Żorach

Mieści się w budynku kształtem i kolorem przypominającym płomienie. Wizyta w muzeum pozwala spojrzeć na ogień nie tylko z perspektywy niszczycielskiego żywiołu, ale również ważnego elementu kulturowego. W ramach interaktywnych wystaw można np. spróbować ugasić pożar lub zapalić znicz olimpijski.

26. Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

Jest jedną z najstarszych kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku. W maszynowni szybu Głowacki można zobaczyć parową maszynę wyciągową z 1901 r. oraz ekspozycję dotyczącą górnictwa węgla kamiennego. W budynkach kopalni mieści się również SOWA – przestrzeń do eksperymentowania. Atrakcję stanowi ponadto punkt widokowy zlokalizowany w dawnej wieży ciśnień.

27. FlyPark w Radlinie

Park trampolin, którego zróżnicowany poziom dostarcza rozrywki zarówno małym, jak i dużym. Park podzielony jest na strefy, począwszy od miejsc przeznaczonych dla dzieci po strefy do zaawansowanych akrobacji w powietrzu.

 

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić