Błędne Skały 🗺️ Informacje i Ciekawostki

błędne skały
foto – Pixabay

Błędne Skały to nazwa kompleksu wielu skalnych bloków, które tworzą ogromny labirynt. Znajdują się one w Sudetach Zachodnich na terenie Gór Stołowych, na wysokości około 850m n.p.m. Skalne miasto stanowi jedną z największych atrakcji całego Parku Narodowego Gór Stołowych i chętnie odwiedzane jest przez turystów wypoczywających w okolicznych miejscowościach turystycznych i uzdrowiskowych.

1. Błędne Skały powstały w okresie późnej kredy – epoki, która trwała od 100 do 66 milionów lat temu. Wówczas tereny te pokrywało ogromne morze, na dnie którego tworzyły się osadowe formacje skalne. Podczas procesu orogenezy zostały one wypchnięte do góry wraz z całym dnem morskim, które dziś tworzy obszar Sudetów.

2. Przez obszar, na którym znajdują się Błędne Skały, przechodzą dwa długie, oznakowane szlaki turystyczne. Szlaki rozciągają się od Karłowa do dwóch miejscowości uzdrowiskowych: Dusznik-Zdroju i Polanicy-Zdroju. Można nimi dotrzeć także do innych części Parku Narodowego Gór Stołowych, w tym do Szczelińca Wielkiego, Skalnych Wrót i w pobliże Białych Skał.

3. Wśród formacji skalnych wytyczona została specjalna ścieżka turystyczna o długości około 500 metrów. Spacerując między wąskimi, skalnymi ścianami można dostrzec wiele wspaniałych formacji m.in. Stołowy Głaz, Okręt, Kurza Stopka czy Kuchnia. Najwęższe tunele i korytarze mają szerokość zaledwie kilkudziesięciu centymetrów. Przejście całej trasy zajmuje około 30 minut.

4. Według sudeckiej legendy Błędne Skały zostały stworzone przez Ducha Gór Liczyrzepę – mityczne stworzenie, które miało za zadanie chronić obszar Karkonoszy przed ludźmi. Według tej legendy wiele setek lat temu na Liczyrzepę natrafiła grupa modlących się do różnych bogów pogan, którzy chcieli, by Duch Gór dołączył do ich modlitw o plony i urodzaj. Rozzłoszczony Liczyrzepa sprawił jednak, że pogan pochłonęła rozstąpiona ziemia, a w tym miejscu powstał skalny labirynt.

5. Błędne Skały znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Cały park ma powierzchnię ponad 60 kilometrów kwadratowych i obejmuje liczne masywy górskie, formacje skalne i doliny. Ciekawostką jest, że na tym rejonie występuje duża populacja muflonów – odmiany owcy, która została na polsko-czeskie tereny przygraniczne przywieziona z francuskiej wyspy Korsyki.

6. Wejście na teren Błędnych Skał jest płatne. Bilety kosztują 8zł (bilet normalny) i 4zł (bilet ulgowy). Zwiedzanie pozostałych części parku – poza Szczelińcem Wielkim – jest bezpłatne.

7. Na obszarze Błędnych Skał (a także pobliskiego Szczelinca Wielkiego) nakręcono kilka scen do filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. W tym miejscu kręcono również sceny do takich dzieł kinematografii jak “Dwa Światy” (polsko-australijski serial przygodowy) i “Przyjaciel wesołego diabła” (film przygodowy dla dzieci nakręcony na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego).

8. Przez teren Parku Narodowego Gór Stołowych przebiega 11 szlaków pieszych, 6 długich tras rowerowych, a także kilka miejsc, w których można zimą uprawiać narciarstwo biegowe.

9. Błędne Skały zajmują obszar 22 hektarów. Najwyższe skalne ściany sięgają 11 metrów wysokości.

10. Na obszarze skalnego miasta znajduje się punkt widokowy “Skalne Czasze”. Z platformy rozciąga się wspaniały widok na Góry Stołowe, m.in. na najwyższy masyw tego obszaru – Szczeliniec Wielki. Przy dobrej pogodzie i czystym, przejrzystym powietrzu z punktu widokowego dostrzec można także masywy Karkonoszy.

11. W czasie II wojny światowej Błędne Skały nazywano “Wilczymi Dołami”.

12. Najbliżej położoną Błędnych Skał miejscowością turystyczną jest Kudowa-Zdrój – niewielkie miasteczko o charakterze uzdrowiskowym i dużym znaczeniu turystycznym. W Kudowie-Zdroju rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych, którymi można dotrzeć m.in. do Błędnych Skał, Dusznik-Zdroju, Kruczej Kopy, Szczelińca Wielkiego i na teren czeskich Sudetów.

13. Z Błędnych Skał w zaledwie kilka minut można dotrzeć do schroniska PTTK “Pasterka” (zielony szlak turystyczny). W budynku znajdują się miejsca noclegowe, niewielki bufet, a także sala koncertowa i duża świetlica. Schronisko uznawane jest za jedno z najlepiej zagospodarowanych obiektów tego typu w całych Sudetach Zachodnich.

14. Do skalnego miasta dotrzeć można także z pobliskich parkingów. Jeden z nich znajduje się w Karłowie, a trasa do Błędnych Skał ma długość około 4 kilometrów. Samochód można także zaparkować na specjalnie wyznaczonym, strzeżonym i płatnym parkingu na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

15. Podczas zwiedzania tej części Gór Stołowych warto wybrać się na wycieczkę do Karłowa – małej miejscowości górskiej, w której nie brakuje atrakcji dla całej rodziny. Znajduje się tu rozległy Park Dinozaurów, który zachwyci wszystkich miłośników paleontologii. Karłów to także świetna baza wypadowa, przez którą przechodzi wiele szlaków turystycznych. Można dostać się nimi do Błędnych Skał, Szczelińca Wielkiego i na Lisią Przełęcz, a także do pobliskich miejscowości, takich jak Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Bystrzyca Kłodzka.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić