16 Popularnych Atrakcji Dla Dzieci na Śląsku 🗺️

atrakcje dla dzieci śląsk
foto – Pixabay

Województwo śląskie stanowi jedno z najliczniejszych i najgęściej zaludnionych regionów w całej Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje zarówno górnicze okolice Górnego Śląska, jak i malownicze Beskidy oraz graniczące z małopolską tereny Zagłębia Dąbrowskiego. Województwo śląskie jest niezwykle zróżnicowane: to właśnie na jego terenie niegdyś znajdował się trójstyk granic zaborców Polski, a wpływ różnych kultur można tu odczuwać do dzisiaj. W miastach województwa śląskiego nie brakuje również atrakcji dla rodzin z dziećmi. Wspaniałe ogrody zoologiczne i malownicze parki, centra rozrywkowe, jeziora i tereny zielone – to tylko niewielka część rozrywek, które czekają tu na najmłodszych.

1. KosmoPark

kosmopark

Cześć, czy już słyszeliście o naszej wystawie-przygodzie Kosmopark?

 

Czy znasz jaka jest grawitacja na innych planetach?

Czy podejmowałeś wcześniej szkolenie pilota?

Czy testowałeś wcześniej symulator dla prawdziwych astronautów?

Tak-Tak, to wszystko możesz spróbować na naszej wystawie i to tylko początek!

 

„Kosmopark” TO:

 – ogromna kosmiczna wystawa-przygoda o powierzchni ponad 1000m2.

 – tony sprzętu interaktywnego i multimedialnego

 – interakcja z eksponatami w formie interaktywnej i edukacyjnej.

 – pięć stref wirtualnej i dodatkowej rzeczywistości.

 – symulatory lotu, symulatory lotu i symulatory prawdziwych astronautów.

 – kombinezony astronautów, meteoryty, rzadkie gazety i inne artefakty kosmiczne.

 – badanie struktury układu słonecznego w strefie multimediów.

 – ekscytujące warsztaty kosmiczne.

 – Bilet nielimitowany na cały dzień.

 – planetarium z filmem kopułowym

atrakcje bydgoszcz

Przed wyjściem na naszą wystawę dostaniesz strój kosmonauty i możesz robić fantastyczne zdjęcia!

 

Już czekamy na ciebie!

od 14 września do 14 grudnia

Codziennie od 10:00 do 20:00

📍 Leszczyńska 20 Poziom 1, Bielsko-Biała, “Gemini Park Bielsko-Biała”

Bilety można kupić na stronie internetowej lub na miejscu

https://kosmopark.pl  🚀

2. Wodny Park Tychy

Wodny Park w Tychach to duży aquapark, który oferuje mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. W kompleksie znajduje się strefa sportowa, specjalne urządzenie imitujące warunki do uprawiania surfingu. Najmłodsi mogą skorzystać z brodzików i płytkich basenów dziecięcych, mokrego i suchego placu zabaw oraz sztucznej laguny. W Wodnym Parku organizowane są zajęcia sportowe dla dorosłych i dzieci, funkcjonuje tu również szkółka pływacka. Na starszych gości czeka strefa saun, sala do ćwiczeń fitnessu, siłownia, gabinet masażu oraz salon SPA.

3. Sztolnia Królowa Luiza

Ciekawą atrakcją Zabrza jest tutejsza Sztolnia Królowa Luiza, której trasy przystosowane zostały do zwiedzania przez rodziny z dziećmi. Podczas wycieczki wzdłuż podziemnych korytarzy odwiedzić można niezwykłe królestwo niegdyś wykorzystywanych maszyn górniczych, wysłuchać wspaniałych legend i baśni, a także odbyć spływ łodziami wzdłuż ponad kilometrowej trasy umiejscowionej aż 40 metrów pod ziemią.

4. Górnośląski Park Etnograficzny

Młodzi miłośnicy śląskiej kultury z pewnością zachwycą się Górnośląskim Parkiem Etnograficznym. Jest to ogromny skansen, który umiejscowiony jest na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Na terenie 22 hektarów znajdują się domy, kościoły, budynki gospodarcze i spichlerze, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Szczególną atrakcją tego miejsca są częste imprezy plenerowe, na których najmłodsi mogą poznać śląskie tradycje, spróbować regionalnych przysmaków, a także wziąć udział w licznych warsztatach praktycznych.5. Leśny Park Niespodzianek

Zwiedzając Beskid Śląski warto wybrać się do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Kompleks położony jest na jednym ze zboczu Równicy i oferuje mnóstwo rozrywek dla dzieci. Znajduje się w nim niewielki ogród zoologiczny, w którym podziwiać można żubry, jelenie, muflony oraz liczne gatunki ptaków drapieżnych. W Leśnym Parku Niespodzianek stworzona została specjalna ścieżka, przy której umiejscowione są postacie z bajek, seriali i filmów animowanych.

6. Park Gródek w Jaworznie

Park Gródek w Jaworznie to miejsce, które spodoba się wszystkim młodym odkrywcą. Nie bez powodu miejsce to nazywane jest “polskimi Malediwami” – niegdysiejszy kamieniołom zalany jest wodą, a przez krystalicznie czystą, lazurową wodę prowadzą specjalne kładki i drewniane mostki. Niektóre z nich podczas ulewnych deszczy zostają zalane, przez co przejście ścieżką wymaga zdjęcia butów. Dookoła zbiornika znajdują się m.in. wiaty, miejsca piknikowe i ławeczki.

7. Śląski Ogród Botaniczny

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zajmuje się edukacją w zakresie roślin występujących w naszym regionie. Na ogromnym, zielonym obszarze podziwiać można m.in. piękne winnice, rozległe sady i liczne gatunki drzew, krzewów, kwiatów i ziół. Dużą atrakcją tego miejsca są plenerowe warsztaty w formie pikników, w którym udział mogą brać rodziny z dziećmi. Obywają się na nich prelekcje dla dzieci i młodzieży, konkursy z nagrodami, gry edukacyjne, wystawy, pokazy artystyczne i jarmarki.

8. Arboretum Bramy Morawskiej

Zwiedzając północne rubieże województwa śląskiego warto wybrać się do Raciborza. Miasto to słynie przede wszystkim z malowniczego rynku, jednak znajduje się tu również wyjątkowa atrakcja dla dzieci – Arboretum Bramy Morawskiej. Ten piękny kompleks leśny leży na terenie parku krajobrazowego i stanowi ogromny ogród botaniczny o powierzchni 164 hektarów. Na jego terenie znajdują się źródełka, strumienie, stawy oraz gęste, dębowe i jaworowe lasy. Przez arboretum przebiegają liczne szlaki i ścieżki dydaktyczne, które stanowią idealne miejsce do aktywnego wypoczynku rodzin z dziećmi.

9. Ogrody Kapias

Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju to ogromny, zielony kompleks, w którym kryje się wiele atrakcji dla dzieci. Odwiedzić tu można malowniczą Wioskę Hobbitów, zgubić drogę w zielonym Labiryncie, a także wejść do Ogrodu Sensorycznego. Największą frajdę najmłodszym sprawi pobyt w Zaczarowanym Ogrodzie, gdzie umiejscowione są drabinki, zjeżdżalnie, huśtawki i figury postaci ze znanych bajek.

10. Beskidzka Ścieżka Planetarna

Wśród wielu wspaniałych, beskidzkich tras, na wyróżnienie zasługuje Beskidzka Ścieżka Planetarna. Żółty szlak idealnie przystosowany jest do pieszych wędrówek z dziećmi, a także do organizowania rodzinnych wycieczek rowerowych. Jego przejście zajmuje około 3 godzin – cały szlag rozciąga się na terenie zboczy Beskidów, pośród wspaniałych, gęstych lasów, łąk i pól. Ścieżka ma charakter edukacyjny: położone tablice informacyjne i modele planet w łatwy sposób wyjaśniają działanie różnych zjawisk fizycznych oraz obrazują wielkość gwiazd, planet i satelitów.

11. GEOsfera

“Polskie Malediwy” to nie jedyna atrakcja Jaworzna. W mieście znajduje się również GEOsfera czyli fascynujący ogród edukacyjny, który zachwyci nie tylko najmłodszych gości. Na terenie ogromnego, zielonego kompleksu zobaczyć można m.in. modele dinozaurów, ścieżki botaniczne, a także tunel, w którym zobrazowano ewolucję naszej planety i żyjących na nim zwierząt. W sezonie znajdują się tu także stoiska z przekąskami i pamiątkami.

12. Paprocany w Tychach

Jezioro Paprocańskie to ogromny, sztuczny zbiornik wodny, który utworzony został już pod koniec XVIII wieku. Obecnie stanowi on jedną z największych letnich atrakcji regionu, która przyciąga przede wszystkim rodziny z dziećmi i miłośników aktywnego wypoczynku. Przy brzegach jeziora znajdują się strzeżone kąpieliska z piaszczystymi plażami, boiska i korty tenisowe, a także wypożyczalnie sprzętu sportowego. Podczas pobytu przy Jeziorze Paprocańskim warto zwiedzić pobliski, neogotycki Pałac Myśliwski z 1861 roku.

13. Staw Rzęsa

Idealnym miejscem na spędzenie rodzinnego popołudnia jest Staw Rzęsa, który znajduje się w Siemianowicach Śląskich. Nie bez powodu obszar ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych terenów w całym mieście. Dookoła zrewitalizowanego niedawno stawu umiejscowionych jest wiele atrakcji dla dzieci. Znajduje się tu niewielki “park dinozaurów”, doskonale wyposażony plac zabaw, boiska i korty do uprawiania różnych sportów na świeżym powietrzu, a także dobrze rozwinięta baza gastronomiczna, która funkcjonuje jednak przede wszystkim w sezonie letnim.

14. Cegielnia w Żorach

Cegielnia w Żorach to rozległy park, który przystosowany jest do aktywnego wypoczynku z dziećmi. Miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Przez teren parku rozciąga się długa ścieżka rowerowa oraz alejki do pieszych spacerów. Największą atrakcją dla dzieci jest tutejszy plac zabaw, który stworzony jest na podobieństwo miasta – znajdują się tu m.in. pasy drogowe, sygnalizacja świetlna oraz znaki drogowe, które w łatwy, przystępny sposób uczą najmłodszych poruszania się po miejskich ulicach. Na terenie Cegielni w Żorach położony jest także niewielki staw, skatepark oraz park linowy. Młodzież i dorośli mogą korzystać także z siłowni na świeżym powietrzu oraz ze specjalnego miejsca do ćwiczeń kalisteniki.

15. Ogród Jordanowski w Sosnowcu

Największą atrakcją dla dzieci w Sosnowcu jest ogromny Ogród Jordanowski, który znajduje się w dzielnicy Kazimierz Górniczy. Ten ogromny teren jest doskonałym miejscem do długich, pieszych wycieczek. Na jego obszarze położonych jest kilka malowniczych stawów, dookoła których rozciągają się piesze i rowerowe ścieżki. W parku mieści się także niewielki ogród zoologiczny, gdzie zobaczyć można sarny, jelenie, kilka gatunków ptaków, a nawet… kangury! Dużą atrakcję jest tutejszy plac zabaw, gdzie umiejscowione zostały drabinki, liny do wspinania, zjeżdżalnie i huśtawki. W ciepłych miesiącach na terenie parku funkcjonuje wiele obiektów gastronomicznych, w tym restauracja z obiadami, kawiarnia, kilka lodziarni i stoiska z przekąskami na ciepło.

16. Sośnia Góra w Mikołowie

Mikołowska Sośnia Góra jest niewielkim wzniesieniem o wysokości 329m n.p.m. Na jej terenie założony został Ogród Żółty, w którym podziwiać można wspaniałą ekspozycję roślin: drzew, kwiatów i krzewów. Na terenie wzgórza znajdują się piesze i rowerowe szlaki, tablice edukacyjne, a także liczne stanowiska do urządzenia rodzinnego pikniku. Dodatkowo warto wybrać się na pobliską Fiołkową Górę, z którą Sośnia Góra połączona jest szlakiem, wzdłuż którego rozciągają się wspaniałe widoki.

4.1/5 - (37 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić