Lwówek Śląski 🗺️ Top 15 Atrakcji i Ciekawych Miejsc

fotografia by Skarabeusz / Wikipedia

Lwówek Śląski to miasto leżące na Dolnym Śląsku, 20 km od Bolesławca i 30 km od Jeleniej Góry. Na co dzień żyje w Lwówku Śląskim niecałe 10 tysięcy osób. Przebywając w tym miejscu, można także wybrać się na wycieczkę do Niemiec i Czech, ponieważ granice znajdują się w pobliżu.

Lwówek Śląski – Atrakcje Turystyczne 2022

1.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Gotycki kościół z elementami sztuki romańskiej. Budowa rozpoczęła się z inicjatywy księcia Henryka Brodatego w 1209 roku. Świątynia jest wymieniona w dokumencie nadania praw miejskich z 1217 roku, zatem w ciągu kilku lat zakończyła się jej budowa. Czyni to lwówiecki kościół jednym z najstarszych na Dolnym Śląsku.

2. Zespół klasztorny franciszkanów

Kompleks wpisano do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Składa się z kościoła św. Franciszka z Asyżu oraz budowli klasztornych.

3. Dawna Komandoria Joannitów

Konstrukcja pochodzi z 1728 roku. Był to klasztor należący do rycerzy Zakonu Maltańskiego. Obecnie mieści się w nim siedziba Ośrodka Kolonijno-Szkoleniowego „Caritas”.

4. Mury Obronne

Pozostałości po dawnej fortyfikacji chroniącej miasto, wzniesione w XIII wieku. Jedną z części murów stanowi Baszta Bramy Lubańskiej oraz Baszta Bramy Bolesławieckiej. Ta pierwsza jest najwyższą z baszt, które dotrwały do współczesności. Nazwa pochodzi od drogi, która prowadzi do pobliskiego Lubania. Analogicznie swoją nazwę wzięła druga baszta, ta z kolei zwrócona jest w stronę Bolesławca.

5. Ratusz

Ratusz w Lwówku Śląskim jest największym takim obiektem na Dolnym Śląsku. Zbudowano go w XVI wieku, a następnie rozbudowywano. Uznany został za zabytek I klasy. Aktualnie jest siedzibą władz miasta.

6. Pałac Hohenzollernów

Budynek wzniesiono w stylu klasycystycznym, pełnił funkcję zimowej rezydencji Konstantyna von Hohenzollerna. W 2015 roku umieszczono go w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

7. Basteja Archonattiego

Jedna z konstrukcji fortyfikacji miejskich zaprojektowana przez Hieronima Archonattiego. Znajdują się w niej specjalne otwory przeznaczone na broń palną i armaty.

8. Muzeum Browarnictwa Dolnośląskiego

Placówka została otwarta w 2010 roku. Zgromadzono w niej około 400 eksponatów. W muzeum można oglądać np. kufle, etykiety, szyldy i skrzynki albo lodówkę do schładzania piwa z 1905 roku. Zaprezentowano także sposób warzenia piwa z możliwością degustacji.

9. Krzyż pokutny

Takie krzyże fundowali skazani za zabójstwo. Czynili to w ramach zadośćuczynienia rodzinie zabitego, czyniono to szczególnie w średniowieczu.

10. Szwajcaria Lwówecka

Formy skalne znajdujące się Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Leżą na wysokości około 260 m. n. p. m.

11. Fontanna Sukienników

Najstarsza fontanna w Lwówku Śląskim. Pochodzi z XVIII wieku, wykonał ją Paul Schulz z piaskowca. Można ją oglądać na rynku, gdzie stoją jeszcze dwie inne fontanny.

12. Zamek w Płakowicach

Jedna z największych konstrukcji obronnych w całym województwie. Wzniesiono ją w XVI wieku na polecenie Rumpolda Talkenberga. W XIX wieku powstał w budynku szpital psychiatryczny. W czasie II wojny światowej, Niemcy mordowali w nim pacjentów i palili zwłoki. Aktualnie właścicielem obiektu jest Chrześcijański Ośrodek „Elim” Kościoła Baptystów.

13. Kamienny most na Bobrze

Most zbudowano w 1558 roku i do dziś jest przejezdny. W 1813 roku, w jego pobliżu stoczono dwie bitwy w ramach kampanii napoleońskiej.

14. Kaplica Świętego Krzyża

Mała kaplica zbudowana w 1496 roku. Później wielokrotnie odbudowywana.

 

Warto wybrać się również na Basen miejski we Lwówku Śląskim. Basen czynny codziennie 10 – 18. Bilety od 9 zł  – ulgowy

Historia Lwówka Śląskiego

W pierwszej połowie XIII wieku, Lwówek Śląski był małą osadą, do której chętnie przybywali nowi mieszkańcy. Miejscowość była zlokalizowana przy często uczęszczanym szlaku handlowym Królewska Droga. Duży ruch gospodarczy spowodował, że książę Henryk Brodaty postanowił nadać osadzie prawa miejskie w 1217 roku. Ten przywilej jeszcze bardziej wzmocnił pozycję miejscowości.
W 1243 roku, został zorganizowany na terenie miasta turniej rycerski. Jego inicjatorem był książę Bolesław Rogatka. W następnych latach powstało nawet odrębne księstwo lwówieckie, jednak niedługo potem włączono je do księstwa świdnicko-jaworskiego.
Co ciekawe, na początku XIV wieku Lwówek Śląski liczył więcej mieszkańców niż obecnie. Szacuje się, że było ich około 11 tysięcy. Świadczy to o znaczeniu miasta jako ważnego ośrodka rozwoju i przemysłu.
Pod koniec tego stulecia, miasto przeszło pod władanie Czech. Z kolei pod koniec XV wieku, czeski król Władysław Jagiellończyk przyznał Lwówkowi Śląskiemu herb, który stanowi symbol miejscowości do dziś.
Popularność miasta spadła razem z rozpoczęciem wojny trzydziestoletniej. Przez walki i działania zbrojne, Lwówek został całkowicie zniszczony. To przełożyło się na stagnacje przez kolejne dziesięciolecia.
Miasto odzyskuje dawny blask dopiero w XIX wieku. W tym czasie uruchomiono kolej i wyznaczono połączenia z innymi miejscowościami, np. Złotoryją czy Gryfowem Śląskim. Pojawia się również ruch turystyczny wzbogacony koncertami w pałacu Hohenzollernów. Powstał też browar oraz wytwórnia wódki.
Przez blisko 500 lat Lwówek znajdował się pod wpływem niemieckim. Po zakończeniu II wojny światowej, powrócił w granice Polski.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić