Atrakcje Bolesławiec 2024 – Co można tutaj zwiedzić ?

atrakcje bolesławca - rynek i ratusz
foto – Autorstwa SchiDD – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32432824

Bolesławiec to średniej wielkości miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, ponad 50 km na północ od Jeleniej Góry. Choć prawa miejskie uzyskał już w XIII wieku, to pierwsze ślady świadczące o obecności człowieka na tych terenach pochodzą jeszcze z paleolitu.

Uważa się, że nazwa miejscowości wywodzi się bezpośrednio od męskiego imienia Bolesław, bo właśnie Bolesław I Wysoki był fundatorem miasta. To miejsce z niezwykłą historią, malowniczymi kamieniczkami i wieloletnią tradycją ceramiczną.

Co warto wiedzieć o Bolesławcu i jakie miejsca warto zobaczyć? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Bolesławiec od dziesięcioleci kojarzy się przede wszystkim z ceramiką, która stała się poniekąd wizytówką tego miejsca. Warto wybrać się do Muzeum Ceramiki mieszczącego się przy ulicy Mickiewicza. Będzie można podziwiać tutaj wyroby pochodzące sprzed II Wojny Światowej, a przede wszystkim poznać techniki jej tworzenia.

2. W budynku Muzeum Ceramiki znajduje się również Dział Historii Miasta. Na miejscu znajdziemy eksponaty dotyczące najstarszych dziejów Ziemi Bolesławieckiej. To prawdziwa gratka dla miłośników historii oraz osób, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu.

3. Będąc w Bolesławcu koniecznie trzeba wybrać się na rynek. To urocze miejsce z knajpkami, kawiarniami i restauracjami. Znajduje się tutaj zabytkowy ratusz barowkowy z gotyckimi dodatkami. Historia tej budowli sięga pierwszej połowy XVI wieku.

4. Warto wybrać się nad rzekę Bóbr, która przebiega przez Bolesławiec. Jedną z największych atrakcji jest tutejszy wiadukt kolejowy, który został wykonany z piaskowca jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. To jedna z najdłuższych konstrukcji tego typu w całej Europie.

5. Tradycja związana z ceramiką liczy sobie wiele lat. Archeologiczne odkrycia dowodzą, że wyroby powstawały już w epoce średniowiecza. Obecnie na terenie miasta znajdują się cztery zakłady ceramiczne.

6. Od kilkudziesięciu lat w Bolesławcu odbywa się Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. To prawdziwa gratka dla twórców z branży i możliwość zaprezentowania swojego artystycznego dorobku.

7. Od lat dziewięćdziesiątych odbywa się również Święto Ceramiki. Impreza zawsze odbywa się w okolicach przedostatniego weekendu sierpnia i trwa kilka dni. To doskonały moment na krótki wypad i możliwość zapoznania się z wieloletnią tradycją miasta.

8. Na początku lata do Bolesławca przybywają entuzjaści muzyki bałkańskiej. Warto wypatrywać informacji o wydarzeniu, które przez długi czas było określane mianem Dnia Kultury Bałkańskiej. To niepowtarzalna okazja do poznania uznanych artystów i miłośników tej wspaniałej muzyki.

9. Termy Bolesławiec to miejsce, w którym kompleksowo można zadbać o zdrowie i samopoczucie. Na terenie kompleksu znajdują się dwa baseny rekreacyjne, saunarium, grota solna. W obiekcie funkcjonuje również kilka gabinetów masażu, które oferują masaż twarzy, karku i całego ciała.

10. Sala Zabaw Oli znajduje się przy ulicy Mickiewicza. To miejsce zachwyci dzieci, które na wyjazdach zazwyczaj są skupione na dostarczaniu sobie źródeł rozrywki. To miejsce pełne przeszkód i ekscytujących atrakcji.

11. Restauracja Oleńka na Starówce to miejsce, do którego warto zajrzeć, gdy żołądek zacznie upominać się o strawę. Lokal serwuje doskonałej jakości dania kuchni polskiej w bardzo przystępnych cenach.

12. W pobliskim Lubomierzu znajduje się Muzeum Kargula i Pawlaka. To miejsce nie tylko dla miłośników filmu Sami Swoi. Mnogość rekwizytów i artefaktów związanych z tym kultowym filmem po prostu warto zobaczyć.

 

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić