Strzegom turystycznie 🗺️ * Co warto zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Zbigniew Czerwiec / Wikipedia

Otoczony przez Wzgórza Strzegomskie, niedaleko Wałbrzycha, znajduje się Strzegom, czyli jedno z licznych historycznych miast na Dolnym Śląsku, w którym można poczuć małomiasteczkowy klimat i ducha historii.

Już w okolicach X wieku na tych terenach istniał gród i osada. Epoka odrodzenia stała się złotą epoką dla Strzegomia, miasto było przepełnione, rozpoczęto więc budowę okazałych budynków. W XIX wieku jak grzyby po deszczu w mieście zaczęły pojawiać się nowe fabryki, budowle i połączenia kolejowe. W znacznym stopniu rozwinął się przemysł kamieniarski, a wygląd miasta zmienił się, kiedy w różnych jego częściach pojawiły się eleganckie place i skwery.
W XXI wieku Strzegom znany jest jako wielki ośrodek kamieniarski, w którym znajdują się kopalnie bazaltu i granitu strzegomskiego. Strzegomski granit odnaleźć można na mapie całej Europy. Został na przykład wykorzystany do budowy pomnika Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach nieopodal Spodka, czy Pałacu Sprawiedliwości w Hadze.

Czarną plamą na kartach historii Strzegomia był okres drugiej wojny światowej, kiedy utworzono tutaj filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Więźniarkami były przeważnie kobiety pochodzenia żydowskiego, które zmuszano do ciężkiej pracy w oddziałach zakładów włókienniczych. Wskutek działań wojennych Strzegom został zniszczony aż w sześćdziesięciu procentach, jednak po wojnie zabrano się do sprawnej i szybkiej odbudowy miasta.

Wieża Targowa na Rynku to dawna wieża ratuszowa, którą wybudowano w XIV wieku. To dziś jedyny średniowieczny element, jaki znajdziemy na terenie całego rynku. W Strzegomiu znajdują się również klasztory Elżbietanek oraz Karmelitów, a także niewielkie świątynie i kaplice, z których niemal każda pochwalić się może niesamowitą historią i sztuką sakralną.

Bazylika św. Piotra i Pawła w Strzegomiu należy do najpiękniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Budowlę wzniesiono w XIII wieku i stanowi podręcznikowy przykład stylu gotyckiego w architekturze.

W mieście zachowały się również fragmenty murów obronnych, które chroniły miasto przed światem zewnętrznym od XIII wieku. Najlepiej zachowane fragmenty murów można odnaleźć niedaleko parku przy Bramie Dziobowej.

4.9/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić