Wałbrzych 🗺️ Atrakcje turystyczne 2022

fotografia – Pixabay

Wałbrzych to piękne, zabytkowe miasto, które zasłynęło przede wszystkim z powodu legendarnego Złotego Pociągu. Według legendy pociąg pełen złota i kosztowności zdobytych przez Niemców podczas II wojny światowej miał wyjechać z Wrocławia i zaginąć w okolicach Wałbrzycha – choć do dziś nie odnaleziono żadnego dowodu istnienia pojazdu, wciąż przyciąga on poszukiwaczy skarbów w prowadzenie poszukiwań.

Wałbrzych – Co warto zobaczyć w 2022 ?

1. Zamek Książ

Zamek Książ to jeden z największych i najpiękniejszych zamków na terenie całej Polski. Jego początki sięgają końca XIII wieku, jednak przez setki lat był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Obecnie reprezentuje wiele różnych stylów architektonicznych, w tym styl gotycki, renesansowy i romański. Na terenie ogromnego obszaru znajdują się liczne zabytkowe budynki gospodarcze, mury i baszty obronne, wozownia, stajnie oraz rozległe parki i ogrody. W środku zwiedzać można piękne wnętrza, liczne wystawy historyczne oraz niezwykłą trasę podziemną. Na terenie obiektu organizowane są również różne wydarzenia, takie jak Festiwal Kwiatów i Sztuki w Świecie Bajek.

Na terenie Zamku Książ znajduje się Palmiarnia, w której rośnie przeszło 250 różnych gatunków roślin. Podziwiać tu można australijskie eukaliptusy, śródziemnomorskie drzewka cytrusowe, agawy i kaktusy ze stepowych obszarów Ameryki Południowej oraz tropikalną roślinność Azji i Afryki.

Dużą atrakcją wałbrzyskiej Palmiarni jest jedyna w Polsce stała wystawa karłowatych drzew bonsai, z których najstarszy okaz osiągnął wiek ponad 200 lat.

Strona www Zamku Książ

2. Rynek

Piękny, prostokątny plac umiejscowiony w centralnej części miasta. Znajdują się tu liczne zabytkowe kamienice m.in. barokowa, osiemnastowieczna “kamienica pod trzema różami”, klasycystyczna “kamienica pod czterema Atlantami” oraz piękna, narożnikowa “kamienica pod kotwicą” Obecnie na wałbrzyskim rynku znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i ogródki piwne, nowoczesna fontanna oraz łatwi i miejsca odpoczynkowe. Centralną część rynku zajmuje piękny, neogotycki Ratusz z wieloma szczytami i wąskimi wieżyczkami.

3. Zamek Czettritzów

Masywna, renesansowa budowla pochodząca z 1604 roku. Choć obecnie w środku mieści się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa, wciąż można podziwiać monumentalną fasadę przy ulicy Zamkowej 3.

4. Muzeum Porcelany

Muzeum gromadzące pamiątki, dzieła sztuki i przedmioty związane z historią miasta. Najważniejszą z wystaw jest Dział Ceramiki, w którym znajduje się ponad 10 tysięcy różnych obiektów produkcji polskiej i zagranicznej. W Dziale Sztuki podziwiać można arcydzieła malarskie i rzeźbiarskie znanych artystów. Ostatnią ekspozycję stanowi Dział Historii Miasta i Regionu, który kolekcjonuje dokumenty, fotografie, zbiory ikonograficzne, numizmatykę oraz zabytki kartograficzne.

5. Centrum Nauki i Techniki “Stara Kopalnia”

Stara Kopalnia to niezwykłe miejsce na mapie Wałbrzycha. Znajdują się w nim liczne zabytki archeologiczne (ponad 35 tysięcy eksponatów pozyskanych na terenie Wałbrzycha i okolicznych miejscowości), ogromna ekspozycja geologiczna oraz wystawa dotycząca rozwoju technicznego i przemysłowego całego regionu. Muzeum organizuje również warsztaty dla dzieci (m.in. ceramiczne, garncarskie i zdobnicze) oraz cykl spotkań “Górnicze Opowieści”, na których młodzi ludzie przekazują sobie wiedzę na temat górnictwa i różne rodzinne historie.

6. Kuchnia dolnośląska

Będąc w Wałbrzychu nie sposób nie spróbować tutejszej kuchni. Wśród dolnośląskich dań regionalnych na specjalne wyróżnienie zasługują czarne gołąbki krużewnickie nadziane farszem z ziemniaków, kaszy gryczanej, mięsa wędzonego i kapusty. Duży wpływ na kuchnię wałbrzyską miały wpływy ormiańskie – dziś możemy spróbować wyśmienitej, rozgrzewającej zupy gandżabur i tradycyjnego, słodkiego kołacza. Powszechnie w regionalnych restauracjach spotkać można żurek śląski, rolady mięsne podawane z kapustą i kluskami ziemniaczanymi oraz ryby – głównie karpia przygotowywanego na różne sposoby. W Wałbrzychu znajdziemy również wiele restauracji serwujących kuchnię amerykańską (m.in. Złota Stacja), śródziemnomorską (np. bistro Zmiana Tematu) oraz bogatą ofertę barów orientalnych.

Wałbrzych, choć sam w sobie jest miastem niezwykle ciekawym, stanowi również ciekawą bazę wypadową. Miłośnicy pieszych wędrówek wybrać się mogą do jednego z kilku okolicznych parków krajobrazowych: Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich i Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Około 30 kilometrów dzieli Wałbrzych od Ślęży, gdzie znajdują się wiekowe rzeźby pochodzące prawdopodobnie z czasów kultury łużyckiej.

Historia Wałbrzycha

Pierwotnie na terenie Wałbrzycha znajdowała się słowiańska osada z drewnianym grodem wybudowanym prawdopodobnie w okolicach XII wieku. Z czasem przekształciła się ona w wioskę, a następnie w średniowieczne miasto, które w 1426 uzyskało lokację i prawa miejskie. W XV i XVI wieku nastąpił rozwój tkactwa, a następnie włókiennictwa i górnictwa węglowego. XIX wiek przyniósł rozwój przemysłu: Wałbrzych może poszczycić się dalej działającymi fabrykami z tego okresu m.in. fabryk porcelany z początku XIX wieku i przędzalni lnu otworzonej w 1818 roku. Według niektórych historyków podczas II wojny światowej miasto to miało być siedzibą Hitlera, i choć teoria ta nie została w żaden sposób potwierdzona, do dziś na terenie całego miasta znajdują się podziemne tunele, schrony i pomieszczenia, których przeznaczenie nie jest znane.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić