Zamek Grodno – położony jest w Górach Czarnych, w Zagórzu Śląskim, nad lewym brzegiem Bystrzycy. Wzniesiony został w średniowieczu jako zamek obronny.
1. Zamek Grodno położony jest na szczycie Góry Choina, na wysokości 450 m n.p.m. Teren ten podlega ochronie przyrodniczej w formie rezerwatu „Góra Choina”, którego powierzchnia wynosi nieco ponad 19 ha.
2. Pierwsze udokumentowana wzmianka na temat zamku Grodno pochodzi z 1315 r. W regestach dokumentów śląskich można przeczytać o dokonaniu przez burgrabiego Kyliana von Haugwitza na zamku Kinsberg (ówczesna nazwa zamku Grodno) aktu darowizny dla augustianów z Wrocławia.
3. Za inicjatora budowy murowanego zamku uważa się księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Brak jednak dokumentów, które potwierdzałyby ten fakt.
4. W XV w. zamek zamieszkiwali tzw. raubritterzy, czyli rycerze – rozbójnicy, pochodzący ze zubożałych rodów. Zajmowali się oni rozbojami i rabunkami. Wśród nich można wymienić członków rodów von Mühlheim czy von Czettritz.
5. Renesansowego wyglądu zamek nabrał w końcu XVI w. za sprawą rodu von Logau. Przebudowy dokonali Maciej von Logau, a następnie jego syn Jerzy.
6. Niewiele brakowało, by z zamku nie pozostał kamień na kamieniu. W 1823 r. podupadłą nieruchomość sprzedano na drodze licytacji miejscowym chłopom. Mieli oni zamiar pozyskać w ten sposób tani budulec. Przed całkowitą dewastacją zamek uchronił prof. Johann Gustav Büsching z Wrocławia.
7. Od 2008 r. właścicielem zamku pozostaje gmina Walim. Zarządcą jest Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Poza udostępnianiem do zwiedzania organizowane są tu różnorodne imprezy kulturalne i turystyczne.
8. Zamek jest udostępniony do całorocznego zwiedzania. W dni powszednie po obiekcie oprowadza przewodnik, natomiast w weekendy i święta zwiedzanie odbywa się w indywidualnym zakresie. Można jednak wypożyczyć audioprzewodnik w języku polskim, angielskim, niemieckim lub czeskim.
9. Wieża zamkowa ze względu na zły stan techniczny jest obecnie wyłączona ze zwiedzania. Poza remontem konieczne będzie również zainstalowanie systemu przeciwpożarowego.
10. Na dolnym dziedzińcu funkcjonuje Karczma Rycerska, serwująca przede wszystkim dania tradycyjnej polskiej kuchni. Oferuje ona ponadto pokoje noclegowe w budynku bramnym. Istnieje również możliwość zorganizowania bankietów, imprez okolicznościowych włącznie z weselami, a nawet zawarcia związku małżeńskiego w zamkowej kaplicy. Dużą atrakcję stanowi nocne zwiedzanie zamku połączone z wieczorną biesiadą.
11. Z zamku roztacza się widok na wspaniałą panoramę okolicy. Można zobaczyć m. in. zaporowe Jezioro Bystrzyckie i dolinę Bystrzycy. W oddali górują wzniesienia Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich.
12. Jedna z legend związanych z zamkiem opowiada o pojawiającej się na zamku Białej Damie. Istnieją różne wersje co do tego, kim jest ów tajemnicza postać. Wiadomo jednak, że pojawia się w pobliżu dziedzińca, by ostatecznie zniknąć w zamkowej studni. Zwodzi przy tym młodzieńców, prowadząc ich na pewną śmierć. W ten sposób miał zginąć syn pewnego burgrabiego, którego duch od tej pory również przemierza zamkowe komnaty.
13. W lochach zamkowych znajduje się szkielet, który należy rzekomo do kasztelanki Małgorzaty. Zakochała się ona w giermku, natomiast ojciec wydał ją za bogatego lecz starego szlachcica. W dzień po ślubie Małgorzata zepchnęła świeżo poślubionego małżonka, pozorując wypadek. Na nieszczęście ojciec był świadkiem tego czynu, a za karę zamurował ją w lochu, skazując biedaczkę na śmierć głodową.
14. Pod dziedzińcem zamku prawdopodobnie jest schowana tajemnicza, obita blachą skrzynia, pochodząca z czasów II wojny światowej. O jej istnieniu w swych listach skierowanych do Joanny Lamparskiej, autorki książek traktujących o tajemnicach Dolnego Śląska, pisał niemiecki saper Leonhard von Schreck. Skrzynia nie została jak dotąd odnaleziona, a jej zawartość pozostaje nadal wielką tajemnicą.
15. Na zamek prowadzą trzy piesze szlaki turystyczne: zielony Szlak Zamków Piastowskich, żółty szlak prowadzący z Wałbrzycha do Wrocławia oraz niebieski Europejski długodystansowy szlak pieszy E3.
16. Swego czasu kustoszem na zamku był Łukasz Kazek, popularny dziennikarz i youtuber a także pasjonat historii i autor książek traktujących na tematy historyczne.