Kaszubski Park Etnograficzny

Kaszubski Park Etnograficzny
foto – Autorstwa HFrankDM – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20980506

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich to miejsce, w którym można poznawać kulturę, historię i folklor kaszubski za pomocą wszystkich zmysłów. Dzięki temu jesteśmy w stanie w przyjemny sposób przyswoić sobie informacje, których długo nie zapomnimy, poszerzyć swoje horyzonty i poznać region, który od wieków urozmaicał kulturę polską swoją egzotyczną mową, pięknymi wyrobami, pyszną kuchnią i nietypową architekturą. Co sprawia, że to miejsce jest wyjątkowym kompleksem edukacyjnym?

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich ma bogatą historię, sięgającą ponad stu lat wstecz. Został założony w w 1906 roku przez Izydora i Teodorę Gulgowskich. On był miejscowym nauczycielem, a ona malarką i aktywistką społeczną, która postanowiła pokazać światu bogactwo Kaszub. Malowidła na starych kaszubskich meblach, wzory na szatach liturgicznych i naczyniach, stały się dla niej wielką inspiracją. Jak na tamte czasy pomysł był bardzo innowacyjny, ponieważ było to pierwsze w Polsce muzeum na świeżym powietrzu.
Na początku dwudziestego wieku muzeum mieściło się w osiemnastowiecznej chacie gburskiej. W dzisiejszych czasach, po upływie nieco ponad stu lat, skansen zajmuje 22 hektary przestrzeni, a na jego terenie znajdziemy pięćdziesiąt różnych budowli. Domy te są wiernymi kopiami architektury regionalnej, a ich wnętrza zostały urządzone z wielką dokładnością i wienością folklorowi kaszubskiemu. Cały skansen położony jest nad jeziorem Gołuń, które sprawia, że okolica jest wyjątkowo piękna i malownicza.

Najstarsze muzeum zewnętrzne w Polsce zabiera nas w podróż do różnych epok, od oświecenia aż po koniec XX wieku. Znajdziemy tu zabytkowe obiekty, które były typowe dla kaszubskiego i kociewskiego budownictwa wiejskiego od siedemnastego wieku. Podczas spaceru po terenie skansenu można zobaczyć dwory i chałupy chłopów, kościoły, szkoły i warsztaty rzemieślnicze, a także działającą karczmę, w której można zrobić sobie przerwę od zwiedzania. Wszelkie wnętrza wyposażone są w artefakty, ozdoby i przedmioty codziennego użytku, które są charakterystyczne dla kultury kaszubskiej i regionalnej sztuki ludowej. Dzięki temu możemy z wielką dokładnością wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać życie w takiej chacie kilkaset lat temu i czym zajmowali się domownicy.

W niektórych miejscach na terenie muzeum odbywają się regularnie zajęcia warsztatowe, podczas których można zgłębiać tajniki toczenia garnków, malowania na szkle, haftowania czy wyrabiania kwiatów z papieru. Znajduje się tu również autentyczna izba, w której w dziewiętnastym wieku odbywały się zajęcia. Pomieszczenie to jest swoistym wehikułem czasu, które przeniesie nas na zajęcia z pisania gęsim piórem, warsztaty muzyczne z użyciem tradycyjnych instrumentów czy na lekcję języka kaszubskiego.

Na podwórku wielkiej zagrody znajduje się plac, an którym dzieci mogą bawić się pod okiem opiekuna i animatora zabawy. Wszelkie zabawki są odwzorowaniem tradycyjnych kaszubskich zabawek. Dzieci mogą nauczyć się chodzić na szczudłach, dostają łuki, proce i liny, a także obręcze do toczenia. Jest to alternatywna wersja placu zabaw, która nawiązuje do tradycji kaszubskich, jednak zabawa dzieci jest ponadczasowa i wszystkie opuszczają zagrodę zadowolone ze spędzonego tam czasu.

Z okazji 90-lecia powstania muzeum na jego terenie powstała wystawa poświęcona jego założycielom, Teodorze i Izydorowi Gulgowskim. Z kolei “Muzeum do zabawy” to świetna wystawa dla dzieci, które mogą dowiedzieć się, jak powstają muzea i skanseny. Kaszubski Park Etnograficzny to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, w którym można spędzić parę godzin na poznawaniu tradycji kaszubskich w bardzo przyjemny sposób i w pięknym otoczeniu.

4.9/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić