10 Ciekawostek o Monciaku w Sopocie

monciak
foto – Wikipedia

„Monciak” w Sopocie – słynny deptak położony w dzielnicy Dolny Sopot. Jego oficjalną nazwą jest ul. Bohaterów Monte Cassino.

1. W XVII w. biegła w tym miejscu droga, która stanowiła łącznik między częścią Sopotu zajmującą się rolnictwem (Górny Sopot), a osadą rybacką położoną nad brzegiem morza (Dolny Sopot). Wraz z rozwojem kąpieliska droga ta zaczęła służyć letnikom, którzy wędrowali tędy z wynajmowanych kwater nad morze.

2. Pierwotną nazwą ulicy była Seestrasse (ul. Morska). Obowiązywała do 1945 r. W latach 1945-1956 nosiła nazwę ul. Konstantego Rokossowskiego. W 1956 r. została przemianowana na ul. Bohaterów Monte Cassino.

3. „Monciak” wyznaczają al. Niepodległości i Plac Zdrojowy. Jego długość wynosi 635 m.

4. Deptak wyłączony jest całkowicie z ruchu kołowego. W latach 2007-2008 wykonano w tym celu tunel pod ulicą o długości 100 m. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 4,6 mln zł.

5. Przechodząc z ul. Bohaterów Monte Cassino na Skwer Kuracyjny można nim dotrzeć bezpośrednio na sopockie molo.

6. Przy deptaku zlokalizowanych jest mnóstwo restauracji, kawiarni, pubów, klubów, dyskotek itp. Wśród najsłynniejszych lokali można wymienić SPATIF, który powstał w latach 50. XX w. jako siedziba Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu oraz Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP. Odwiedzały go takie persony jak Zbigniew Cybulski, Mira Zimińska-Sygietyńska, Andrzej Wajda, Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik czy Ludwik Sempoliński. SPATIF miał przerwę w działaniu w latach 1998-2001 z powodu modernizacji.

7. Przy ul. Bohaterów Monte Cassino istniało w przeszłości kilka hoteli, m.in. Werminghoff Hotel (1897-1945) i Metropol Hotel (1909-1945). Najstarszy hotel w Sopocie powstał przy dzisiejszym „Monciaku

8. Przy „Monciaku” swoją siedzibę i drukarnię miała niemieckojęzyczna gazeta Zoppoter Zeitung, wydawana w latach 1894-1945.

9. Jedną z atrakcji na deptaku stanowi pomnik Parasolnika, czyli Czesława Bulczyńskiego. Zasłynął m. in. z pojawiania się na „Monciaku” w różnorodnych przebraniach.

10. Wśród obiektów położonych przy deptaku wyróżnia się Krzywy Domek. Budynek ten ma fantazyjne kształty i z tego powodu często wybierany jest na miejsce, w którym turyści robią pamiątkowe zdjęcie z Sopotu. Wewnątrz obiektu znajdują się kluby, lokale gastronomiczne, sklepy, biura, gabinety kosmetyczne i stomatologiczne i in.

3.8/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić