Sopot Atrakcje 2024 🗺️ Ciekawe Miejsca

fotografia – Pixabay

Sopot to nadmorski kurort wchodzący w skład trójmiejskiej aglomeracji. Najbardziej znane miasto na polskim wybrzeżu i choć ma potężnych sąsiadów świeci swoim blaskiem. Wykopaliska archeologiczne świadczą, że już w VIII wieku istniał tu gród. Taki prawdziwy rozwój miasta zaczął się w 1798 roku kiedy to hrabia Kajetan Onufry Sierakowski wybudował tu swój dom letniskowy. 20 lat później Karol Wegner wybudował pierwsze kąpielisko morskie. Tak to się zaczęła historia Sopotu.

Miasto posiada status uzdrowiska. Podwaliny pod uzdrowiskową przyszłość zapoczątkował Jan Jerzy Haffner budując zakład kąpielowy. W kolejnych latach powstawały następne budynki uzdrowiskowe takie jak Dom Zdrojowy, Łazienki Południowe i Północne.

Dzisiejszy Sopot to nie tylko uzdrowisko, to także cały szereg atrakcji czekających wszystkich, którzy dotrą do tego miasta i się w nim na dłużej zatrzymają.

 

1. Sopockie Molo

Najbardziej reprezentacyjne molo nad polskim morzem, ba dodatkowo jest jeszcze największe i najbardziej znane. Pierwsze powstało z inicjatywy Haffnera i nie było zbyt okazałe, miało jedynie 31 metrów długości. W latach następnych było przebudowywane i powiększane. Aktualny wygląd z drobnymi modyfikacjami nadany został budowli w latach 1927-1928. W początkowych latach molo spełniało funkcje przystani, dopiero rozwinięcie się roli uzdrowiskowej miasta, zmieniło funkcję mola na spacerową. Dziś można się cieszyć częścią spacerową mającą 511 metrów długości z czego 458 metrów wychodzi w morze. W głowicy zlokalizowana jest przystań morska „Molo”

2. „Monciak”

“Monciak” to prawdopodobnie najbardziej znany deptak w Polsce. Można na nim spotkać wiele znamienitych osób ze świata kultury, sportu, polityki. Ulubione miejsce spacerów wszystkich przebywających w mieście. Wzdłuż deptaku ulokowało się wiele restauracji, kawiarni, pubów i punktów gastronomicznych. Uroku nadmorskiego kurortu nadają również liczne sklepiki z pamiątkami i nie tylko, ubarwiające przestrzeń. Prawdziwa nazwa tej reprezentacyjnej ulicy Sopotu to Ulica Bohaterów Monte Cassino. Ulica jest w całości wyłączona spod ruchu samochodowego i spełnia rolę ciągu spacerowego. Długość ulicy wynosi 700 metrów co biorąc pod uwagę przejście w jedną i drugą stronę, daje całkiem przyzwoity spacer. Jedyną wadą, jeśli można to tak traktować, jest bardzo duży ruch na niej panujący, zwłaszcza w ciepłe letnie dni.

3. Plaża w Sopocie

Plaża w Sopocie należy do najpiękniejszych plaż w Polsce,  a jej wyjątkowość podkreśla wpis na listę The 100 Best Beaches in The World – rankingu, w którym wyróżniono zaledwie 100 miejsc z całego świata. Czym wyróżnia się ta plaża? Przede wszystkim dobrym zagospodarowaniem oraz długością. Plaża w Sopocie to 26 ha piasku oraz ponad 4 km długości, dzięki czemu każdy znajdzie tu dla siebie dobre miejsce do wypoczynku.

4. Opera Leśna

Kolejny symbol i znak rozpoznawczy Sopotu. Amfiteatr zbudowany w 1909 z inicjatywy burmistrza miasta Maxa Woldmanna. Początkowo była to drewniana konstrukcja na deskach, której odbywały się przedstawienia teatralne i koncerty. Amfiteatr przechodził różne koleje losy. Sława jako Opere Leśna rozkwitła po gruntownym remoncie i zapoczątkowaniu Międzynarodowego Festiwalu Piosenki. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1964 roku. Przez długie lata Festiwal Sopocki traktowany był jako alternatywa dla zachodnioeuropejskiego festiwalu Eurowizji.

5. Krzywy Domek

Zbudowany na początku XXI wieku dom według projektu architektów Szotyńskich i Zaleskiego. Ciekawa architektura ukazująca budowlę jakby żywcem przeniesioną z obrazów powstających w krzywym zwierciadle. Krzywy Domek stanowi intrygującą ozdobę „Monciaka”. Ten bardzo nietypowy budynek zajmuje 1 miejsce na liście 50 najdziwniejszych budynków świata.

6. Latarnia Morska

W panoramie Sopotu miejsce szczególne zajmuje latarnia morska, będąca w rzeczywistości…kominem należącym do zakładu balneologicznego, który rozpoczął swą działalność w początkach XX wieku. Z czasem komin zaczęto wykorzystywać jako latarnię oraz punkt widokowy dla turystów, którzy chcą spojrzeć na wybrzeże Bałtyku i sopockie molo z wyjątkowej perspektywy. Sama wieża zachwyca nietypowym kształtem oraz wysokością dochodzącą do 30 metrów, dzięki czemu latarnia jest doskonale widoczna już z daleka.

7. Sopockie kluby

Sopot to jedna z najbardziej rozrywkowych miejscowości nad polskim morzem. Na tych, którzy chcą się dobrze bawić podczas wakacji, czekają liczne kluby. Jednym z tych ważniejszych jest legendarny klub Spatif, mieszczący się przy Monciku. Kusi on ciekawymi wydarzeniami i koncertami, które są tu organizowane od 50 lat. Na uwagę zasługują również Dream Club (jedna z najpopularniejszych dyskotek w Trójmieście) oraz klub Czekolada, chętnie odwiedzany przez miłośników muzyki klubowej. Na mapie Sopotu ważne miejsce zajmuje też Zła Kobieta – klub znany z dobrego klimatu i wybornych drinków.

8. Grodzisko w Sopocie

Czy Sopot może stać się ciekawym celem wycieczki dla miłośników historii? Tak. Jednym z ważniejszych punktów na mapie tego miasta jest Grodzisko, będące obecnie Oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Placówka ta jest niewielkim, za to bardzo ciekawym skansenem, na terenie którego można ujrzeć autentyczne pamiątki po średniowiecznym grodzisku oraz rekonstrukcje dawnych chat i palisad. W miejscu tym organizowane są różne imprezy o charakterze historycznym, można tu również brać udział w żywych lekcjach historii i warsztatach, podczas których nauka łączy się z dobrą zabawą.

9. Aquapark Sopot

Choć Sopot leży nad morzem, jedną z jego ważniejszych atrakcji jest park wodny. Aquapark w Sopocie to bogata oferta SPA oraz możliwość zrelaksowania się w saunach (m.in. w saunie fińskiej i nordyckiej). To również baseny sportowe i rekreacyjne oraz atrakcje, dzięki którym cała rodzina może spędzić tu czas na beztroskiej zabawie w wodzie. Całoroczny basen zewnętrzny, dzika rzeka i zjeżdżalnia familijna – oto wybrane atrakcje, z jakich można skorzystać w tym miejscu.

10. Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż plaży

Sopot to miasto idealne dla tych, którzy lubią odpoczywać na plaży lub spędzać czas na beztroskiej zabawie. Miejscowość ta przyciąga również miłośników aktywnego wypoczynku, na których czeka gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych. Kto chce spacerować w pięknej scenerii, ten może korzystać z uroków ścieżki pieszo-rowerowej, prowadzącej wzdłuż sopockiej plaży. Czekają tu piękne widoki na wybrzeże Bałtyku, a jednocześnie liczne udogodnienia, dzięki czemu ścieżka jest idealnym miejscem na spacer dla całej rodziny.

11. Muzem Sopotu

Bardzo charakterystyczny budynek wybudowany w 1904 rok z inicjatywy bogatego mieszkańca Gdańska. Od początku wzbudzała olbrzymie zainteresowanie mieszkańców Sopotu oraz przyjezdnych gości. Dziś mieści się w niej Muzeum Sopotu. Zgromadzone są tu w formie ekspozycji wszystkie pamiątki związane z historią miasta. Oglądać można między innymi stare mapy miasta, przewodniki, dokumenty związane z miastem oraz wiele innych eksponatów użytku powszedniego pochodzące z minionych lat. Muzeum powstało w 2001 roku.

12. Pijalnia Wód Solankowych

Sopot to nie tylko popularne letnisko, ale i ważna miejscowość uzdrowiskowa. Dla tych, którzy przybywają tu z troski o zdrowie, godnym polecenia miejscem jest Pijalnia Wód Solankowych urządzona na trzecim piętrze Domu Zdrojowego. Kto tu zajrzy, ten będzie mógł korzystać z mocy sopockich solanek, znanych z leczniczych właściwości. To dobre źródło bromu i jodu, a jednocześnie świetne wsparcie dla przewodu pokarmowego. Solanki te są zalecane przede wszystkim tym, którzy borykają się z cukrzycą lub cierpią z powodu niedobory bromu, jodu, magnezu lub potasu.

13. Park Północny

Park Północny to idealne miejsce na spacer dla każdego, kto chce odpocząć od gwarnego Sopotu i odkryć bardziej kameralne oblicze tego kurortu. Park ten jest w istocie pasem zieleni o długości 2 km, zaczynającym się w rejonie Grand Hotelu, a kończącym się nad potokiem Swlina (tuż przy granicy z Gdańskiem). Park ten może się pochwalić częścią o leśnym charakterze, chętnie odwiedzaną przez osoby stawiające na aktywny wypoczynek na łonie natury, oraz uporządkowanymi alejkami, przy których czekają ławeczki, altanki oraz liczne rzeźby i pomniki.

14. Bar Przystań w Sopocie

Bar Przystań jest jednym z ważniejszych punktów na kulinarnej mapie Trójmiasta. Kto zechce umilić sobie pobyt w Sopocie smacznym posiłkiem, ten w Przystani znajdzie dla siebie sporo ciekawych propozycji. Położenie tuż przy plaży, przyjazna atmosfera i menu, w którym dominują ryby (pieczone i smażone) oraz owoce morza – oto czynniki, dzięki którym bar ten zdobył spore zainteresowanie letników. Można tu również odpocząć przy napojach zimnych i gorących, można też zrelaksować się przy smacznych deserach i lekkich przystawkach.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Sopocie – gdzie warto zjeść będąc w Sopocie ?


15. Hipodrom

Sopocki tor wyścigów konnych to ważne miejsce dla miłośników jeździectwa oraz koni. Hipodrom ten znajduje się na terenie dzielnicy Karlikowo, w niewielkiej odległości od linii kolejowej łączącej Gdynię z Gdańskiem. W skład kompleksu wchodzą bieżnie wewnętrzne i zewnętrzne, trybuny sędziowskie oraz stajnie: sportowe i rekreacyjne. Hipodrom może się też pochwalić padokiem, na którym prezentowane są konie przed wyścigami. Miejsce to znane jest też z organizacji innych imprez, m.in. wystaw psów rasowych, koncertów i spotkań plenerowych.

16. Muzeum Rybołówstwa

Sopot to modny kurort, który jeszcze nie tak dawno był osadą rybacką. Kto chce poczuć magię dawnego Soporu, ten może odwiedzić Przystań Rybacką i kupić rybę prosto z kutra. Warto też odwiedzić niewielkie Rybackie Mini Muzeum  – prywatną placówkę, którą prowadzi Jerzy Piątek. To doświadczony rybak, który swoją pasją i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi. Co można zobaczyć w muzeum przy Alei Wojska Polskiego? Przede wszystkim archiwalne zdjęcia oraz sprzęty, z których jeszcze nie tak dawno korzystali miejscowi rybacy.

17. Ergo Arena

Hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena to jeden z ważniejszych punktów na mapie Sopotu. Obiekt ten został oddany do użytku w 2010 roku i szybko zdobył wielkie uznanie. Ergo Arena to znaczne rozmiary, dzięki czemu w organizowanych tu wydarzeniach może uczestniczyć nawet 15 tysięcy osób. Często organizowane są tu koncerty oraz przedstawienia teatralne, można tu również śledzić zawody sportowe (m.in. mecze koszykówki lub siatkówki, rozgrywki hokejowe oraz zawody lekkoatletyczne).

18. Łysa Góra

Sopot choć jest nadmorskim kurortem posiada w swoich granicach stok narciarski wraz z wyciągiem narciarskim. Góra o wysokości 110 m. n.p.m. umożliwiła zagospodarowanie do uprawiania sportów zimowych. Stok narciarski ma długość 286 metrów, a różnica poziomów wynosi 39 metrów. Te parametry są wystarczająca, aby zimą można było trochę poszaleć na nartach bez konieczności udawania się w góry na drugi kraniec Polski. Latem góra stanowi doskonały punt widokowy z którego prowadzić można obserwację najbliższej okolicy.

19. Grand Hotel

Symbol Sopotu, choć dziś zmienił nazwę na Sofitel Grand Sopot to nie zmienia faktu funkcjonowania starej historycznej nazwy. Luksusowy pięciogwiazdkowy hotel od zawsze wzbudza emocje. Zbudowany został w latach 1924-1927 w stylu secesyjnym. Koszt jego budowy pochłoną niebagatelną na tamte czasy kwotę 20 milionów guldenów gdańskich. W hotelu mieści się kasyno gry. Do historii kasyna przeszedł warszawski inżynier Gliński, który 30 lipca 1928 roku wygrał astronomiczną jak na tamte czasy sumę 2 miliony guldenów co w przeliczeniu dawało 3,5 miliona przedwojennych złotych polskich. Dla porównania przeciętna pensja przed wojną wynosiła około 250 złotych, a pensja ministra 2 000 złotych.
Wnętrza i okolice hotelu często wykorzystywane były podczas produkcji filmów fabularnych. Hotel przetrwał wojenną zawieruchę prawie nienaruszony. Jedna z legend głosi, ze wkraczający do miasta Rosjanie niszczyli wszystko co kojarzyło im się Niemcami. Podobne zamiary mieli również w stosunku do Grand Hotelu, odstąpili od tego zamiaru przekupieniu butelką wódki. Ile w tym prawdy, a ile legendy tego nikt nie wie.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić