Sopot Atrakcje 2023 🗺️ Ciekawe Miejsca

fotografia – Pixabay

Sopot to nadmorski kurort wchodzący w skład trójmiejskiej aglomeracji. Najbardziej znane miasto na polskim wybrzeżu i choć ma potężnych sąsiadów świeci swoim blaskiem. Wykopaliska archeologiczne świadczą, że już w VIII wieku istniał tu gród. Taki prawdziwy rozwój miasta zaczął się w 1798 roku kiedy to hrabia Kajetan Onufry Sierakowski wybudował tu swój dom letniskowy. 20 lat później Karol Wegner wybudował pierwsze kąpielisko morskie. Tak to się zaczęła historia Sopotu.

Miasto posiada status uzdrowiska. Podwaliny pod uzdrowiskową przyszłość zapoczątkował Jan Jerzy Haffner budując zakład kąpielowy. W kolejnych latach powstawały następne budynki uzdrowiskowe takie jak Dom Zdrojowy, Łazienki Południowe i Północne.

Dzisiejszy Sopot to nie tylko uzdrowisko, to także cały szereg atrakcji czekających wszystkich, którzy dotrą do tego miasta i się w nim na dłużej zatrzymają.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Sopocie – gdzie warto zjeść będąc w Sopocie ?


1. Sopockie Molo
Najbardziej reprezentacyjne molo nad polskim morzem, ba dodatkowo jest jeszcze największe i najbardziej znane. Pierwsze powstało z inicjatywy Haffnera i nie było zbyt okazałe, miało jedynie 31 metrów długości. W latach następnych było przebudowywane i powiększane. Aktualny wygląd z drobnymi modyfikacjami nadany został budowli w latach 1927-1928. W początkowych latach molo spełniało funkcje przystani, dopiero rozwinięcie się roli uzdrowiskowej miasta, zmieniło funkcję mola na spacerową. Dziś można się cieszyć częścią spacerową mającą 511 metrów długości z czego 458 metrów wychodzi w morze. W głowicy zlokalizowana jest przystań morska „Molo”

2. „Monciak”

“Monciak” to prawdopodobnie najbardziej znany deptak w Polsce. Można na nim spotkać wiele znamienitych osób ze świata kultury, sportu, polityki. Ulubione miejsce spacerów wszystkich przebywających w mieście. Wzdłuż deptaku ulokowało się wiele restauracji, kawiarni, pubów i punktów gastronomicznych. Uroku nadmorskiego kurortu nadają również liczne sklepiki z pamiątkami i nie tylko, ubarwiające przestrzeń. Prawdziwa nazwa tej reprezentacyjnej ulicy Sopotu to Ulica Bohaterów Monte Cassino. Ulica jest w całości wyłączona spod ruchu samochodowego i spełnia rolę ciągu spacerowego. Długość ulicy wynosi 700 metrów co biorąc pod uwagę przejście w jedną i drugą stronę, daje całkiem przyzwoity spacer. Jedyną wadą, jeśli można to tak traktować, jest bardzo duży ruch na niej panujący, zwłaszcza w ciepłe letnie dni.

3. Grand Hotel
Symbol Sopotu, choć dziś zmienił nazwę na Sofitel Grand Sopot to nie zmienia faktu funkcjonowania starej historycznej nazwy. Luksusowy pięciogwiazdkowy hotel od zawsze wzbudza emocje. Zbudowany został w latach 1924-1927 w stylu secesyjnym. Koszt jego budowy pochłoną niebagatelną na tamte czasy kwotę 20 milionów guldenów gdańskich. W hotelu mieści się kasyno gry. Do historii kasyna przeszedł warszawski inżynier Gliński, który 30 lipca 1928 roku wygrał astronomiczną jak na tamte czasy sumę 2 miliony guldenów co w przeliczeniu dawało 3,5 miliona przedwojennych złotych polskich. Dla porównania przeciętna pensja przed wojną wynosiła około 250 złotych, a pensja ministra 2 000 złotych.
Wnętrza i okolice hotelu często wykorzystywane były podczas produkcji filmów fabularnych. Hotel przetrwał wojenną zawieruchę prawie nienaruszony. Jedna z legend głosi, ze wkraczający do miasta Rosjanie niszczyli wszystko co kojarzyło im się Niemcami. Podobne zamiary mieli również w stosunku do Grand Hotelu, odstąpili od tego zamiaru przekupieniu butelką wódki. Ile w tym prawdy, a ile legendy tego nikt nie wie.

4. Opera Leśna
Kolejny symbol i znak rozpoznawczy Sopotu. Amfiteatr zbudowany w 1909 z inicjatywy burmistrza miasta Maxa Woldmanna. Początkowo była to drewniana konstrukcja na deskach, której odbywały się przedstawienia teatralne i koncerty. Amfiteatr przechodził różne koleje losy. Sława jako Opere Leśna rozkwitła po gruntownym remoncie i zapoczątkowaniu Międzynarodowego Festiwalu Piosenki. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1964 roku. Przez długie lata Festiwal Sopocki traktowany był jako alternatywa dla zachodnioeuropejskiego festiwalu Eurowizji.

5. Krzywy Domek
Zbudowany na początku XXI wieku dom według projektu architektów Szotyńskich i Zaleskiego. Ciekawa architektura ukazująca budowlę jakby żywcem przeniesioną z obrazów powstających w krzywym zwierciadle. Krzywy Domek stanowi intrygującą ozdobę „Monciaka”. Ten bardzo nietypowy budynek zajmuje 1 miejsce na liście 50 najdziwniejszych budynków świata.

6. Latarnia Morska
Również Sopot może pochwalić się własną latarnią morską. Powstanie tej najmniejszej latarni na polskim wybrzeżu jest bardzo ciekawe. W miejscu starego komina będącego częścią budynku spełniającego rolę zakładu balneologicznego usytuowano latarnię. Ciekawostka zwłaszcza dla fanów polskich latarni morskich.

7. Willa Claaszena
Bardzo charakterystyczny budynek wybudowany w 1904 rok z inicjatywy bogatego mieszkańca Gdańska. Od początku wzbudzała olbrzymie zainteresowanie mieszkańców Sopotu oraz przyjezdnych gości. Dziś mieści się w niej Muzeum Sopotu. Zgromadzone są tu w formie ekspozycji wszystkie pamiątki związane z historią miasta. Oglądać można między innymi stare mapy miasta, przewodniki, dokumenty związane z miastem oraz wiele innych eksponatów użytku powszedniego pochodzące z minionych lat. Muzeum powstało w 2001 roku.

8. Łysa Góra
Sopot choć jest nadmorskim kurortem posiada w swoich granicach stok narciarski wraz z wyciągiem narciarskim. Góra o wysokości 110 m. n.p.m. umożliwiła zagospodarowanie do uprawiania sportów zimowych. Stok narciarski ma długość 286 metrów, a różnica poziomów wynosi 39 metrów. Te parametry są wystarczająca, aby zimą można było trochę poszaleć na nartach bez konieczności udawania się w góry na drugi kraniec Polski. Latem góra stanowi doskonały punt widokowy z którego prowadzić można obserwację najbliższej okolicy.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić