Molo Sopot 🗺️ Informacje i ciekawostki

foto – Pixabay

Molo w Sopocie im. Jana Pawła II jest najdłuższym nad Morzem Bałtyckim i jednocześnie stanowi znany symbol miasta. Niezmiennie od lat odwiedzają je setki tysięcy turystów przyjeżdżających nad polskie morze.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Molo ma długość około pół kilometra. Część spacerowa to dokładnie 511 metrów, z czego ponad 450 metrów zachodni na Zatokę Gdańską. W jego głowicy znajduje się przystań morska.

2. Pierwszy pomost w tym miejscu został zbudowany przez doktora Jerzego Haffnera w 1827 roku i miał nieco ponad trzydzieści metrów długości. Jeszcze przed końcem stulecia molo zostało wydłużone do 150 metrów, a w 1910 roku miało już 315 metrów długości.

3. W dwudziestoleciu międzywojennym, z okazji 25-lecia samego Sopotu, doszło do największej przebudowy w historii mola. To właśnie wtedy przebudowano również Plac Kuracyjny.

4. Molo w Sopocie na samym początku pełniło wyłącznie funkcję przystani. Dopiero po latach miało pełnić również funkcję rekreacyjną. Dziś można z niego podziwiać widok na port morski Gdańsk, Grand Hotel czy też Kępę Redłowską.


Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Sopocie


5. Przystań morska “Molo” w Sopocie składa się z sezonowej mariny dla jachtów oraz przystani pasażerskiej. Można do niej dojść jedynie przez molo. Całość powstała w 2005 roku. W przystani żeglarskiej mieści się ponad sto jachtów, zaś z przystani pasażerskiej można wybrać się na rejs wycieczkowy.

6. W latach sześćdziesiątych tuż przy molo znajdował się klub muzyki młodzieżowej Non-Stop, który ma już status legendy. Klub powstał w inicjatywy Franciszka Walickiego z zespołu Czerwono-Czarni, a wśród artystów, którzy tam występowali, byli Czesław Niemen, Ada Rusowicz czy Karin Stanek.

7. W okresie międzywojennym molo było bardzo ważną przystanią dla statków pasażerskich z Anglii, Belgii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwecji czy Norwegii. Statki zatrzymywały się w pewnym oddaleniu od mola, a następnie pasażerowie byli przewożeni do niego łodziami.

8. Latem 1923 roku molo w Sopocie wielokrotnie służyło jako przystań dla hydroplanów. Ze względu na niekorzystne prądy morskie i mierzeje stała przystań powstała w Gdańsku-Pleniewie.

9. Molo, w takiej formie, w jakiej znamy je dzisiaj, powstało ostatecznie w latach 1927-1928. W kolejnych dekadach dochodziło wyłącznie do prac konserwatorskich, ale jego forma już nigdy się nie zmieniła.

10. W 1943 molo w Sopocie stało się scenografią dla niemieckiego dramatu pod tytułem “Titanic”, który opowiadał o najgłośniejszej katastrofie morskiej w historii. Film kręcono podczas drugiej wojny światowej, a jego reżyser wypowiadał się krytycznie o nazistach. Wkrótce go aresztowano, a nieco później znaleziono martwego w celi.

11. W 1995 na molo w Sopocie odbył się historyczny koncert Edyty Górniak, która biła wówczas rekordy popularności zarówno w Polsce, jak i za granicą.

12. Molo w Sopocie wielokrotnie było wykorzystywane w filmie. Do najważniejszych dzieł, w jakich się pojawiło, należą “Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańkiego, “Ile waży koń trojański?” Juliusza Machulskiego czy też “Reich” Władysława Pasikowskiego.

3.8/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić