30 Ciekawostek o Słonecznej Chorwacji

chorwacja
foto – Pixabay

Chorwacja to piękny, wyjątkowo malowniczy kraj, znajdujący się na południu Europy. Leży na Półwyspie Bałkańskim i otoczone jest przez krystalicznie czyste, ciepłe wody Morza Adriatyckiego. Słynie z urokliwych, niewielkich miasteczek, doskonałej kuchni i uśmiechniętych, skorych do pomocy turystom mieszkańców. To także coraz bardziej popularny kierunek wakacyjnych podróży Polaków. Przedstawiamy 30 ciekawostek o słonecznej Chorwacji!

1. Chorwacja słynie z wielu urokliwych wysp i wysepek. Obszar państwa obejmuje aż 1244 wyspy, z których zaledwie nieco ponad 60 jest stale zamieszkana przez ludność. Do najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych przez turystów zaliczyć można wyspy Krk, Brac, Pag i Korculę.

2. Najwyższym punktem w całym kraju jest szczyt Vrh Dinare, który znajduje się na wysokości 1831m n.p.m. Leży w paśmie Dinara – gór na granicy Chorwacji i Bośni i Hercegowiny.

3. Chorwacja to państwo wyjątkowo słoneczne i ciepłe. Zimy są tu wilgotne i łagodne, a lata upalne. W sezonie letnim (od początku czerwca do końca września) możemy spodziewać się średnio 10 słonecznych godzin w ciągu dnia.

4. Historia Chorwacji sięga już początków nowej ery. Wówczas tereny te – jeszcze przed napływem plemion słowiańskich – należały do Rzymian. W X wieku powstało Królestwo Chorwatów, które było podwalinami dzisiejszego, niepodległego państwa.

5. Na terenie chorwackiej Istrii – półwyspie, które znajduje się w południowej części kraju – leży najmniejsze miasto świata. Miasteczko Hum zamieszkałe jest przez zaledwie 30 osób! W tej średniowiecznej miejscowości odwiedzić można pozostałości po trzynastowiecznej świątyni chrześcijańskiej, a także wziąć udział w czerwcowym festiwalu.

6. Chorwacja jest jednym z najmłodszych państw europejskich. Jako samodzielne państwo uznana została na arenie międzynarodowej dopiero w 1992 roku.

7. Językiem urzędowym państwa jest język chorwacki, którym na co dzień posługuje się ponad 96% mieszkańców. Na terenie kraju występują jednak liczne mniejszości narodowe, przez co w różnych miejscowościach usłyszeć można języki takie jak serbski, włoski, albański, węgierski, słowacki czy czeski.

8. Najsławniejszą miejscowością w państwie jest Dubrownik – wyjątkowo malownicze, średniowieczne miasto, które słynie ze wspaniałej architektury i wyjątkowych widoków, które uświetniły plan słynnego serialu Gra o Tron. Warto obejrzeć tu pozostałości po średniowiecznych fortyfikacjach, liczne kościoły, katedry i budynki klasztorne oraz czternasto- i piętnastowieczne pałace.

9. Południową część Chorwacji zajmuje Dalmacja czyli historyczna kraina, która swoim zasięgiem obejmuje także część Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Na terenie Dalmacji znajdują się liczne kurorty wypoczynkowe takie jak Split, Trogir czy Makarska.

10. Flaga Chorwacji przedstawia trzy poziome pasy: czerwony, biały i granatowy. Są to tradycyjne barwy pansłowiańskie, które widnieją na flagach i herbach większości państw w regionie, a także są barwami narodowymi wielu krajów w Europie Środkowej.

11. Na terenie Chorwacji znajduje się aż osiem parków narodowych. Najsławniejszym z nich jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, gdzie podziwiać można wspaniałe kaskady wodospadów i strumieni. Liczne malownicze wodospady zobaczyć można także w Parku Narodowym Krka.

12. Kuchnia chorwacka jest wyjątkowo aromatyczna i sycąca. Wśród narodowych potraw Chorwatów warto wyróżnić cevapcici (grillowane kiełbaski z mielonego mięsa) i czarne risotto, które swój ciemny kolor zawdzięcza atramentowi kałamarnicy. Podczas pobytu w Chorwacji możemy delektować się także świeżymi owocami morza i pysznymi rybami.

13. Miłośnicy wysokoprocentowych trunków również będą usatysfakcjonowani pobytem w Chorwacji. Tradycyjnie przyrządza się tu ziołową rakiję oraz doskonałe wina. Ciekawostką jest, że podczas urlopu w niewielkim, rodzinnym pensjonacie z pewnością zostaniemy poczęstowani trunkiem przygotowanym przez gospodarza.

14. W mieście Rijeka, które znajduje się w północnej Chorwacji, organizowany jest jeden z największych karnawałów w Europie. Dodatkowo w tym mieście możemy odwiedzić liczne zabytki, takie jak barokowy Kościół pw. Najświętszej Marii Panny, piętnastowieczny Ratusz i prawosławną Cerkiew św. Mikołaja.

15. Niewiele osób wie, że to właśnie Chorwaci wymyślili krawat. Ta popularna część męskiej garderoby ma swoje początki w długich chustach, które niegdyś były obowiązkowym elementem eleganckiego ubioru.

16. Zwiedzając Chorwację warto także odwiedzić miasto Zadar, które znajduje się w Dalmacji. W Zadarze możemy zobaczyć pozostałości po zabudowaniach z okresu panowania Rzymian, wspaniały kościół św. Donata z IX wieku i osiemnastowieczny arsenał miejski. Wyjątkową atrakcją są morskie organy, które wydają dźwięki pod wpływem fal.

17. Walutą Chorwacji jest kuna chorwacka, dzieląca się na 100 lip. 1 chorwacka kuna to około 60 groszy.

18. Ceny w Chorwacji są zbliżone lub nieco niższe niż w Polsce. Najdroższe są duże kurorty turystyczne (takie jak Split czy Dubrownik), tańsze zaś małe miejscowości na wybrzeżu i w głębi kraju. Z łatwością możemy znaleźć noclegi w Chorwacji w niewielkich, rodzinnych pensjonatach czy domach wakacyjnych.

19. Narodowym zwierzęciem Chorwacji jest… osioł. Podobiznę tego upartego i pracowitego zwierzaka możemy znaleźć w wielu miastach i miasteczkach leżących w południowej części kraju. Dodatkowo w niektórych miastach organizowane są unikalne na skalę europejską wyścigi osłów, które przyciągają mieszkańców kraju i turystów podróżujących przez Dalmację.

20. W Chorwacji nie brakuje także ciekawych muzeów, które mogą zadziwić nawet najbardziej wymagających podróżników. W Splicie zobaczyć można kolekcję wypchanych żab, a w Makarskiej – Muzeum Malakologiczne zajmujące się kolekcjonowaniem muszli zwierząt morskich i lądowych. Osobliwym miejscem jest także Muzeum Rozstań, które znajduje się w stolicy państwa – Zagrzebiu.

21. Fauna morska wód otaczających Chorwację jest niezwykle bogata. Wybrzeże zamieszkują m.in. ślimaki morskie, liczne gatunki ryb, a nawet foki. Przy odrobinie szczęścia zaobserwować można także delfiny.

22. W ciągu ostatnich 150 lat odnotowano 11 ataków rekinów na obszarze wód Chorwacji.

23. Chorwackie miejscowości są laureatami wielu wyróżnień z Księgi Rekordów Guinnessa. W miejscowości Vrbnik umiejscowiona jest najwęższa ulica świata, która w niektórych miejscach ma zaledwie 40 centymetrów szerokości.

24. Choć najsłynniejszy wampir świata – Drakula – według legend zamieszkiwał Rumunię, także w Chorwacji usłyszeć można legendy o tych nocnych stworach, a najstarsze podania o chorwackich wampirach pochodzą z XVII wieku.

25. W Chorwacji obowiązuje ciekawe prawo dotyczące prowadzenia samochodu przez młodych kierowców. Osoby poniżej 24 roku życia nocą (po godzinie 23) mogą prowadzić samochód jedynie w towarzystwie osoby starszej i bardziej doświadczonej za kierownicą.

26. Na chorwackiej wyspie Brac znajduje się wyjątkowa plaża Zlatni Rat, która zmienia swój kształt pod wpływem wody. Często uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko w Chorwacji, ale i w całej Europie. Słynie przede wszystkim z doskonałych warunków, które pozwalają na uprawianie różnych sportów wodnych.

27. W Chorwacji urodziło się wielu wybitnych naukowców i artystów. Według legend to właśnie na terenie tego kraju urodził się wybitny podróżnik Marco Polo (choć źródła historyczne podają bardziej prawdopodobną Wenecję). Z obszaru należącego obecnie do Chorwacji wywodził się również Nikola Tesla, wybitny inżynier, który pracował nad wynalazkami związanymi z działaniem prądu.

28. Chorwaci uwielbiają pizzę. Przybyła ona tutaj z nieodległych Włoch i szybko zyskała uznanie wśród miejscowej ludności. Dziś doskonałą, porównywalną do włoskiej pizzę możemy zjeść w każdej chorwackiej miejscowości.

29. W Dubrowniku założona została najstarsza w całej Europie apteka, która powstała w 1317 roku na terenie klasztora franciszkanów.

30. Z Dalmacji wywodzą się dalmatyńczyki – rasa psów, której cechą charakterystyczną jest nakrapiane, biało-czarne umaszczenie.

4.6/5 - (43 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić