Fascynująca Azja – Co warto o niej wiedzieć ?

azja

Popularne Kraje Azjatyckie

katar
30 Niesamowitych Ciekawostek o Państwie Katar
arabia saudyjska
30 Ciekawostek o Fascynującej Arabii Saudyjskiej
wietnam
32 Zaskakujące Ciekawostki o Niesamowitym Wietnamie 🇻🇳
bhutan
30 fascynujących ciekawostek o państwie Bhutan 🇧🇹
kambodża
33 ciekawostki o Kambodży, o których wcześniej nie wiedziałeś 🇰🇭
indonezja
31 Niesamowitych Ciekawostek o Indonezji 🇮🇩
filipiny
30 Fascynujących Ciekawostek o Egzotycznych Filipinach 🇵🇭
singapur
Singapur 🇸🇬 - 30 Fascynujących Ciekawostek
kuwejt
30 Ciekawostek o Kuwejcie

Azja od dziesięcioleci przyciąga najbardziej wymagających turystów na świecie. Ten ogromny kontynent ma wiele do zaoferowania: mnogość wspaniałych krajobrazów, niesamowite, unikalne kultury i doskonałe kuchnie, które zachwycają swoim aromatem i bogactwem smaku. Azja jest wyjątkowo zróżnicowana: zamieszkują ją tysiące mniejszości etnicznych i narodowościowych, które cechują się odmienną kulturą. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek, które zachęcą Cię do podróży po Azji!

1. Azja wraz z Europą tworzy ogromny kontynent – Eurazję. Część Azjatycką okalają wody Oceany Spokojnego i Indyjskiego.

2. Na obszarze Azji leży aż 48 niepodległych państw. Największym z nich jest Rosja (ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych), a najmniejszym Malediwy (niecałe 300 kilometrów kwadratowych).

3. Azję zamieszkuje aż 4,5 miliarda osób, a średnia gęstość zaludnienia na całym kontynencie to prawie 100 osób na 1 kilometr kwadratowy. Znajdziemy tu zarówno ogromne, niezamieszkałe przez ludzi obszary (m.in. w Rosji czy Mongolii), jak i bardzo gęsto zaludnione metropolie. W sumie na terenie Azji mieszka około 60% wszystkich ludzi na świecie.

4. Wiele z największych metropolii świata znajduje się właśnie w Azji. Do największych (pod względem powierzchni i liczby zamieszkałej ludności) należą m.in. Tokio w Japonii, Seul w Korei Południowej, Szanghaj w Chinach i Mombaj w Indiach.

5. Nazwa kontynentu wywodzi się z języka greckiego. Grecy tym mianem określali ziemie leżące na wschód od ich imperium. Wkrótce potem Azją zaczęto nazywać coraz dalsze rejony świata.

6. Azjatyckie Malediwy są najniżej położonym państwem świata. Najwyższy punkt tego wyspiarskiego kraju wznosi się na zaledwie 2m n.p.m.!

7. Leżące na terenie Azji Himalaje są najwyższym łańcuchem górskim świata. Na terenie tych monumentalnych gór znajduje się aż 8 szczytów przekraczających wysokość 8 tysięcy metrów! Także w Himalajach znajduje się najwyższa góra świata – Mount Everest o wysokości 8848m n.p.m.

8. Największym jeziorem na świecie jest Morze Kaspijskie, które znajduje się na granicy Europy i Azji. Morze Kaspijskie ma powierzchnię ponad 370 000 kilometrów kwadratowych i cechuje się bardzo nieregularnym dnem – średnie głębokości sięgają od 5 metrów w północnej części, do nawet 1 kilometra w części południowej.

9. W rosyjskim mieście Tomtor została odnotowana najniższa temperatura na północnej półkuli ziemskiej. Było to -72,2 stopnie, jednak przypuszcza się, że w pobliskich Górach Wierchojańskich w najbardziej srogie zimy temperatury mogą osiągać jeszcze niższe wartości.

10. Kuchnia azjatycka jest wyjątkowo bogata w smaki i przyprawy. Każdy kraj cechuje się oddzielną, unikatową kuchnią. W wielu azjatyckich regionach popularnie spożywa się pokarmy, które dla Europejczyków wydają się nie do zjedzenia. W Chinach popularnym pożywieniem jest psie mięso, tajskie targi obfitują w owady (również smażone pająki!), a w Japonii możemy spotkać ciekawe (a dla wielu także obrzydliwe) potrawy z morskich stworzeń.

11. Najbardziej zaludnionym miastem na całym świecie jest Tokio – stolica Japonii. Tą ogromną metropolię zamieszkuje około 38 milionów osób czyli więcej niż cała populacja Polski!

12. Największą azjatycką wyspą jest Borneo, która podzielona jest między Indonezję, Malezję i Brunei. Borneo to prawdziwy raj dla miłośników obcowania z naturą. W ciągu ostatnich 25 lat odkryto tu ponad 360 nowych gatunków zwierząt. Niestety, od dziesięcioleci zalesione obszary Borneo wciąż się zmniejszają, co stanowi duże zagrożenie dla endemicznych gatunków występujących jedynie na tej wyspie.

13. Azję zamieszkuje ludność bardzo zróżnicowana pod względem religijnym, a na kontynencie spotykają się przedstawiciele wszystkich największych religii świata. Dużą część kontynentu pokrywają państwa muzułmańskie, jednak nie brakuje tu ludzi wyznających różne odmiany chrześcijaństwa i judaizmu. Mnóstwo ludzi wyznaje także buddyzm i hinduizm.

14. W Azji leży także najgłębsze jezioro świata – Bajkał. Znajduje się ono w Rosji i osiąga maksymalną głębokość ponad 1600 metrów. Na Bajkale znajduje się aż 27 wysp, a wodę dostarcza do niego ponad 330 dopływów rzecznych.

15. Półwysep Arabski to największy półwysep na świecie. Znajduje się na nim 8 państw: Irak, Arabia Saudyjska, Jemen, Oman, Jordania, Katar, Kuwejt i Emiraty Arabskie.

16. Chiny to jedno z największych państw na świecie. To azjatyckie mocarstwo ma powierzchnię 9,5 miliona kilometrów kwadratowych i zamieszkuje je aż 1,4 miliarda osób (około 18% całej ludzkie populacji!). Chiny zamieszkiwane są przez ponad 50 różnych grup etnicznych, które cechują się oddzielnym dialektem, kulturą, a nawet wyznawanymi wierzeniami.

17. Wyjątkowo ciekawym miejscem w Azji jest Morze Martwe, które znajduje się na granicy Jordanii, Palestyny i Izraela. To ogromne jezioro cechuje się bardzo dużym zasoleniem. W wielu miejscach podziwiać można piękne formacje z wytrąconej soli. Wody Morza Martwego wykazują również właściwości lecznicze i chętnie wykorzystywane są w kosmetyce.

18. Mongolia jest państwem o jednej z najmniejszych gęstości zaludnienia na świecie. 1 kilometr kwadratowy zamieszkuje tu średnio 1-2 osoby.

19. Najdłuższą azjatycką rzeką jest Jangcy, która przepływa przez Chiny. Jest to równocześnie trzecia najdłuższa rzeka świata – wyprzedzają ją Nil i Amazonka. Szacuje się, że aż 40% całej chińskiej ludności mieszka w dorzeczu tej ogromnej rzeki.

20. Hinduizm – religia wyznawana przede wszystkim przez mieszkańców Indii – uznawana jest za najstarszą obecnie wyznawaną religię na świecie.

21. W azjatyckich państwach nie brakuje wspaniałych, rajskich wysp i wyjątkowo malowniczych plaż. Do najpopularniejszych kurortów należą południowe części Tajlandii, wyspy Malediwów czy Indonezji (np. Jawa, Celebes). W poszukiwaniu tropikalnych plaż warto także zwiedzić Filipiny (szczególnie wyspę Palawan) oraz Mikronezję, w skład której wchodzi ponad 1500 wysp i wysepek.

22. Droga między Ameryką Północną i Azją jest mniejsza niż mogłoby się wydawać! Pomiędzy północnymi krańcami tych dwóch kontynentów znajduje się Cieśnina Beringa, która ma długość około 85km. To mniej więcej tyle, ile dzieli Katowice od Krakowa!

23. Choć Himalaje to największe i najbardziej znane góry w Azji, pasm i łańcuchów górskich na tym kontynencie jest naprawdę dużo. Na terenie Azji leżą m.in. Karakorum, Hindukusz, Elbrus, Taurus, Ałtaj czy Góry Południowochińskie.

24. W każdym azjatyckim kraju spotkamy się ze zwyczajami, które są całkowicie odmienne od zwyczajów europejskich. W każdym kraju spotkać może oryginalne stroje ludowe, odmienne wierzenia i związane z religią obrzędy, a także ceremonie dotyczące życia codziennego: ślubów, pochówków, organizacji przyjęć i spotkań biznesowych.

25. Wyjątkowym azjatyckim państwem jest Birma (a w zasadzie Mjanma) – ponoć jedno z najszczęśliwszych państw świata! Nie łatwo się tu jednak dostać. Istnieją limity turystyczne, które rząd nałożył w celu ochrony tego pięknego terenu przed dużym napływem zwiedzających. Jeśli jednak uda nam się zdobyć wizę, na miejscu czekają na nas wspaniałe, zielone tereny pełne zapierających dech w piersiach widoków, liczne świątynie, a także doskonała kuchnia i cudowna atmosfera.

26. Azja pobija wiele rekordów, także tych niechlubnych. To właśnie na tym kontynencie znajdują się najbardziej zanieczyszczone rzeki świata. Wśród nich do najgorszej utrzymanych należą Buringaga (Bangladesz), Marilao (Filipiny), Citarum (Indonezja), Huang He (Chiny) i Ganges (Indie).

27. Chińska gospodarka jest jedną z największych na świecie. Według najnowszych danych wyprzedza ją tylko gospodarka Stanów Zjednoczonych, jednak w perspektywie kilkunastu kolejnych lat Chiny mogą stanowić największą gospodarczą potęgę świata.

28. Zwiedzając Azję Południowo-Wschodnią możemy trafić na duriana – owoc niezwykły ze względu na swój zapach. Przekrojony śmierdzi… zepsutym mięsem. Podobno jednak jego wyjątkowy smak rekompensuje przykry, bardzo intensywny zapach.

29. Wyjątkowym azjatyckim państwem jest Nepal, który znajduje się w samym środku Himalajów. Średnia wysokość państwa to aż 6 tysięcy metrów n.p.m.! Ze względu na trudne warunki naturalne, w Nepalu nie ma dużych miast, a region ten jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych na świecie.

30. W Azji rzadko spotkać można naprawdę mocne alkohole. Wynika to ze “słabej głowy” 50% azjatyckiego społeczeństwa. Nie jest to jednak powód do śmiechu! Duża część ludności Azji jest pozbawiona enzymów, które pozwalają na szybkie przetwarzanie alkoholu, przez co nawet niewielkie ilości wysokoprocentowych napojów mogą być dla nich bardzo niebezpieczne.