Singapur 🇸🇬 – 30 Fascynujących Ciekawostek

singapur
foto – Pixabay

Singapur to niewielkie miasto-państwo, które znajduje się w południowej części Półwyspu Malajskiego. Choć Singapur jest krajem o małej powierzchni i krótkiej historii, stanowi jeden z najważniejszych ośrodków technologicznych świata. Należy do grupy tzw. Azjatyckich Tygrysów czyli państw, które w zawrotnym tempie wzmocniły swoją gospodarkę, stając się liderem wśród wszystkich państw świata w zakresie cyfryzacji, technologii i innowacji. To także kraj, który cechuje się kulturową różnorodnością, ciekawą kuchnią i niezwykłym połączeniem azjatyckich tradycji z nowoczesnym stylem życia. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek na temat Singapuru!

1. Singapur początkowo był brytyjską kolonią, która założona została w 1819 roku. Dopiero niemal 150 lat później – w roku 1965 – zyskał niepodległość i stał się wolnym, niezależnym państwem.

2. Nazwa Singapur w tłumaczeniu z sanskrytu oznacza “Miasto Lwa”. Na herbie państwa zobaczyć można właśnie dwa wielkie koty – lwa i tygrysa – które trzymają biało-czerwoną tarczę, godło państwa.

3. Singapur zajmuje powierzchnię 716 kilometrów kwadratowych, z czego prawie 600 leży na głównej wyspie o nazwie Singapur. Pozostała część państwa obejmuje przybrzeżne, niewielkie wysepki. Singapur jest jednym z najmniejszych państw świata i zajmuje 175 (ze 194 oficjalnie uznawanych państw) miejsce na świecie pod względem powierzchni.

4. Choć Singapur jest republiką z własnym, demokratycznie wybieranym parlamentem, oficjalnie należy do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Oznacza to, że Singapurczycy jako głowę państwa uważają brytyjską królową, a same naleciałości brytyjskie widoczne są tu na każdym kroku. Obowiązuje tu m.in. lewostronny ruch drogowy, co jest pozostałością po dawnych wpływach angielskich.

5 W Singapurze obowiązuje bardzo rygorystyczne prawo. Do dziś wykonuje się wiele wyroków śmierci (m.in. za posiadanie narkotyków, gwałt, a nawet korupcję wśród postawionych wysoko urzędników i polityków), a kary finansowe za drobne przewinienia są naprawdę wysokie. Ciekawostką jest, że Singapur to jedno z niewielu państw, w którym prawo zezwala na wykonanie wyroków śmierci na cudzoziemcach.

6. Mimo niewielkich rozmiarów państwa, w Singapurze funkcjonuje aż 9 portów lotniczych, które każdego roku obsługują ponad 30 milionów osób.

7. Singapur zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem gęstości zaludnienia. Około 5,5 milionów mieszkańców zamieszkuje przede wszystkim aglomerację znajdującą się na głównej wyspie państwa.

8. W Singapurze nie brakuje turystycznych atrakcji. Warto zobaczyć m.in. wspaniały gmach hotelu Marina Bay, który umiejscowiony jest tuż nad zatoką oraz meczety i świątynie buddyjskie (m.in. malowniczy Meczet Marabar i hinduistyczną świątynię Sri Krishnan). W mieście znajdują się również liczne muzea, zabytkowe budynki i dzielnice, takie jak dzielnica chińska i indyjska.

9. Singapur to kraj nizinny, a większość jego terenów znajduje się zaledwie kilkanaście metrów nad poziomem morza. Najwyższym punktem wyspy jest Bukit Timah – wzniesienie i dzielnica, która sięga 162 metrów n.p.m.

10. Największą atrakcją w Singapurze są ogrody Gardens by the Bay czyli ogromny kompleks botaniczny, w którym podziwiać można m.in. tropikalną roślinność, sztuczne kaskady wodospadów oraz zamieszkujące tropiki ptaki, motyle i gady. Charakterystyczną cechą kompleksu są “Supertrees” czyli monumentalne konstrukcje przypominające fantazyjne drzewa, które są wspaniale oświetlone nocą. Na ich szczytach znajdują się tarasy widokowe, z których rozciąga się bajeczna panorama miasta.

11. Oficjalną “maskotką” Singapuru jest Merlion czyli mityczne zwierzę z głową lwa i ciałem ryby.

12. W Singapurze zakazana jest… guma do żucia! Nie można jej kupić w żadnym sklepie, a nawet wwozić w dużych ilościach na teren państwa. Według władz przepis ten powstał po to, by uniknąć śmiecenia ulic oraz zaklejania automatów.

13. Singapurska kuchnia jest niezwykle różnorodna. To mieszanka różnych wpływów wyspiarsko-azjatyckich. Spożywa się tu przede wszystkim ryby i owoce morza, dania mączne i dobrze doprawione mięsa. Szczególnie popularne są dania przygotowywane na wzór ulicznej kuchni chińskiej, takie jak ryż i smażony makaron z dodatkiem kurczaka, warzyw i sosu. Wśród oryginalnych, miejscowych specjałów warto spróbować krabów, płaszczek i ostryg. Popularne są również chińskie pierożki dim sum z nadzieniami mięsnymi lub warzywnymi.

14. Miłośnicy plażowania z pewnością nie będą zawiedzeni pobytem w Singapurze. Popularna wśród mieszkańców i turystów jest wyspa Sentosa, która słynie z atrakcji dla całej rodziny, parków rozrywki oraz piaszczystej plaży.

15. Singapur znajduje się w strefie opadów monsunowych. Oznacza to, że tutejszy klimat jest parny i gorący, a opady atmosferyczne obfite i częste. Amplituda temperatur w Singapurze jest niewielka – zarówno zimą, jak i latem, temperatury średnio sięgają od 25 do 27 stopni. Duża ilość zbiorników wodnych, otoczenie przez wody oceaniczne oraz klimat sprawiają, że przez cały rok w państwie występuje bardzo duża wilgotność powietrza, która sięga 85%.

16. Na terenie Singapuru nigdy nie odnotowano ujemnych temperatur. Takich państw jest zaledwie 11 na całym świecie! Pozostałe to Malediwy, Seszele, Kiribati, Mikronezja, Wyspy Marshalla, Palau, Nauru, Tuvalu, Grenada i Barbados.

17. Ciekawostką jest, że każdy obywatel Singapuru ma prawo dwa razy w życiu zmienić swoją przynależność etniczną. Wynika to z dużej odrębności między poszczególnymi mniejszościami. Singapurczycy najczęściej zmieniają swoją przynależność etniczną po zawarciu małżeństwa.

18. Ciekawą atrakcją Singapuru jest Muzeum Sztuki i Nauki (ArtScience Museum), które znajduje się w gmachu przypominającym kwiat lotosu. W muzeum wystawiane są ekspozycje okresowe, które dotyczą różnych dziedzin m.in. historii naturalnej, archeologii, sztuki dawnej i nowoczesnej, paleontologii i nauk ścisłych.

19. Choć sieć niewielkich źródeł i rzek jest w Singapurze bardzo bogata, kraj ten musi importować wodę pitną z Malezji.

20. Niegdyś Singapur był wyspą, którą w całości pokrywał gęsty, tropikalny las. Z czasem ulegał on wycince, a dziś lasy tropikalne zajmują zaledwie około 5% terenu państwa.

21. Do dziś w Singapurze obowiązuje kara chłosty za niektóre przewinienia. Skazany przywiązywany jest do stelaża, a następnie okładany elastyczną rózgą. W ten sposób karany jest m.in. wandalizm, kradzież czy porwanie.

22. Singapurski port jest jednym z największych na świecie – pod względem wielkości przewyższa go jedynie holenderski port w Rotterdamie. Zajmuje on również drugie miejsce (po porcie w Hongkongu) pod względem ilości rozładowywanych kontenerów transportowych.

23. Walutą, która obowiązuje w Singapurze, jest dolar singapurski. 1 dolar singapurski wart jest około 3 złotych.

24. Podróżujący do Singapuru turyści muszą liczyć się z wysokimi cenami w tym państwie. Szczególnie drogi jest nabiał, który na wyspę musi być importowany. Drogie są przeloty, transport wewnętrzny i noclegi, a także alkohol – za butelkę piwa w sklepie w przeliczeniu zapłacimy nawet kilkanaście złotych. Stosunkowo tanio zjemy na ulicznych straganach, gdzie ceny poszczególnych dań mogą być bardzo atrakcyjne.

25. Singapur to państwo bardzo zróżnicowane etnicznie i kulturowo. Wśród ponad 5,5 milionów mieszkańców około 75% stanowią Chińczycy. Singapur zamieszkują również Malajczycy i Hindusi, a do kraju sprowadza się coraz większa liczba Amerykanów i Europejczyków, co jest wynikiem emigracji biznesowej i zarobkowej.

26. W całym Singapurze obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu od 22:30 do 7:00.

27. Singapur przez turystów nazywany jest “miastem zakazów”. Nic dziwnego – czerwone znaki zakazujące różnych czynności spotkamy niemal na każdym kroku. W wielu miejscach zabronione jest spożywanie pokarmów, palenie papierosów, picie alkoholu, uprawianie sportów, przemieszczanie się na rowerach czy deskorolkach, a nawet spożywanie jednego konkretnego owocu – duriana, który po przekrojeniu wydaje wyjątkowo nieprzyjemny zapach.

28. Ze względu na położenie przy równiku – zaledwie około 130km dzieli państwo od równika – w Singapurze nie występują pory roku, a długość dnia przez wszystkie miesiące jest niemal identyczna.

29. Warunki naturalne oraz bardzo duże zagęszczenie ludności i zurbanizowanie kraju sprawiają, że w Singapurze praktycznie nie uprawia się żadnych roślin użytkowych oraz nie hoduje się bydła. Mięsa, warzywa i owoce są importowane z różnych krajów. Jedynym produktem spożywczym, który pozyskuje się bezpośrednie na terenie Singapuru, są ryby i owoce morza.

30. Wyspę otaczają malownicze rafy koralowe. Singapur to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania!

4.2/5 - (37 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić