30 Ciekawostek o Tajlandii

tajlandia
foto – Pixabay

Tajlandia to z pewnością wyjątkowy kraj. Na podróżujących czekają wspaniałe widoki, rajskie, tropikalne plaże, unikalna kultura i doskonała, niespotykana nigdzie indziej kuchnia. To państwo, które słynie z wyjątkowych zabytków, uśmiechniętych mieszkańców i lokalnego street-foodu czyli ulicznych stoisk, przy których unoszą się aromaty przypraw oraz grillowanych i smażonych mięs. Przedstawiamy 30 ciekawostek o Tajlandii!

1. Stolicą Tajlandii jest Bangkok. Ogromna metropolia co roku odwiedzana jest przez ponad 20 milionów turystów i stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych miast na całym świecie. W mieście tradycyjna architektura miesza się z nowoczesnymi drapaczami chmur. Znajdziemy tu zarówno zabytkowe świątynie, jak i nowoczesne kompleksy rozrywkowe. To także miasto, które jest jednym z najbardziej głośnych i rozrywkowych miejsc na świecie, gdzie zabawa trwa całą dobę.

2. Najstarsze ślady działalności ludzkiej na terenach Tajlandii pochodzą sprzed 180 tysięcy lat, kiedy obszar ten zamieszkiwały plemiona koczownicze.

3. Tajowie to naród bardzo zróżnicowany pod względem etnicznym. Szacuje się, że zaledwie 22% mieszkańców państwa to rodowici Tajowie. Wśród pozostałych nacji zamieszkujących kraj wyróżnić można Laotańczyków (25%), Chińczyków (20%) i Malajów (10%). Górzyste tereny Tajlandii dodatkowo zamieszkują liczne plemiona, które cechują się odrębną kulturą, wierzeniami, a nawet językiem.

4. Tajlandia położona jest na Półwyspie Indochińskim i graniczy z Kambodżą, Laosem, Birmą i Malezją. W południowej części kraju znajduje się Półwysep Malezyjski, który w najwęższych miejscach osiąga szerokość zaledwie 20 kilometrów.

5. Największą tajską wyspą jest Phuket o powierzchni 542 kilometrów kwadratowych. Phuket to także jeden z największych kurortów turystycznych w Tajlandii. Znajdują się tu rajskie plaże, liczne hotele i pensjonaty, doskonale rozwinięta gastronomia oraz atrakcje dla całej rodziny.

6. Pogoda w Tajlandii jest parna i gorąca. Najlepszym czasem na podróż do tego kraju są miesiące od listopada do marca, kiedy trwa pora sucha, a temperatury osiągają wysokość około 25-27 stopni. W porze deszczowej – od maja do września – występują częste i obfite opady deszczu, a temperatury mogą sięgać nawet 32 stopni, co przy dużej wilgotności powietrza może sprawiać podróżującym duży dyskomfort.

7. Państwo to jest monarchią konstytucyjną – na czele narodu stoi rodzina królewska. Obecnie funkcję głowy państwa pełni król Rama X.

8. Około 30% powierzchni kraju zajmują gęste, tropikalne lasy. Niezwykle ciekawa jest fauna zamieszkująca tą część świata. Tajlandię zamieszkują m.in. słonie indyjskie, nosorożce, tygrysy, lamparty, malajskie niedźwiedzie oraz liczne gatunki ptaków, węży i pająków.

9. Na ulicznych straganach znaleźć można naprawdę niecodzienne przysmaki. Spróbować tu można smażonych pająków, dziesiątek gatunków owadów, podrobów, a nawet węży czy skorpionów.

10. W Tajlandii tradycją jest powitanie przez Wai czyli gest polegający na ukłonie ze złożonymi rękami przy klatce piersiowej. W zależności od głębokości ukłonu, gest ten może oznaczać przywitanie lub pożegnanie kolegi czy znajomego lub wyrażać głęboki szacunek do osoby starszej, duchownej lub wyżej postawionej w hierarchii zawodowej i społecznej.

11. Tajowie są bardzo związani ze swoimi symbolami narodowymi: flagą, godłem i hymnem. W wielu miejscach codziennie rano wznoszone są flagi, które opuszcza się wczesnym wieczorem.

12. Walutą obowiązującą w Tajlandii jest bat tajski. 1 tajski bat to około 12 groszy.

13. Mimo ogromnej popularności tego kierunku wśród turystów, do dziś ceny w Tajlandii są wyjątkowo atrakcyjne dla podróżujących tam Europejczyków. Szczególnie tanie jest jedzenie na ulicznych straganach i w niewielkich, lokalnych restauracjach. W wielu miejscach możemy liczyć na stosunkowo niskie ceny zakwaterowania – drożej jest w Bangkoku oraz w sławnych, przybrzeżnych kurortach. Podczas planowania budżetu podróży warto pamiętać, że najdroższy jest transport lotniczy do Tajlandii, a także loty wewnętrzne.

14. Choć Tajlandia jest stosunkowo bezpiecznym krajem, zdarzają się w nim ataki terrorystyczne, a w niektórych regionach – głównie północnych – działają lokalne gangi. Warto na cel podróży wybierać sprawdzone kurorty, duże miasta oraz spokojne, niewielkie miasteczka wewnątrz kraju, unikać należy terenów przygranicznych.

15. W Tajlandii obowiązuje lewostronny ruch drogowy.

16. Tajlandię zamieszkuje ponad 67 milionów osób. Jest to kraj bardzo gęsto zaludniony – średnio jeden kilometr kwadratowy zamieszkuje aż 130 osób. Większość ludności jednak zgrupowana jest w dużych miastach, a także na obszarach nawadnianych przez rzeki. Duże tereny państwa są niezamieszkałe.

17. Niewiele osób wie, że tajskie wojsko jest jednym z najsilniejszych na świecie – uplasowały się na 20 miejscu pod względem wielkości, nowoczesności i funduszy przeznaczanych na zbrojenie. W sumie tajskie siły zbrojne liczą ponad 300 tysięcy zawodowych żołnierzy, a niemal drugie tyle należy do grup rezerwowych.

18. Podróżujący po Tajlandii Europejczycy mogą być zdziwieni tutejszym ruchem drogowym. Tajowie nie przestrzegają niemal żadnych zasad na drodze, często prowadzą pod wpływem alkoholu, jeżdżą szybko i mało bezpiecznie. Jeśli planujesz podróżowanie po kraju na własną rękę, unikaj wypożyczenia samochodu i staraj się korzystać z usług lokalnych przewoźników. Popularną formą podróży po tym kraju jest również opłacenie osoby prywatnej dysponującej pojazdem, która zawiezie nas w wybrane miejsca, pokaże lokalne tradycje oraz doradzi co i kiedy zwiedzać.

19. Ponad 90% mieszkańców Tajlandii wyznaje buddyzm. W tym kraju na każdym kroku możemy natknąć się na wspaniałe buddyjskie świątynie – w samym Bangkoku warto odwiedzić Świątynię Szmaragdowego Buddy, Świątynię Świtu Wat Arum oraz liczne mniejsze miejsca kultu buddyjskiego.

20. Tajlandia to prawdziwy raj dla miłośników aromatycznych, pikantnych potraw. Na ulicznych straganach znajdziemy dania z owoców morza, ryb i mięs. Z pewnością podczas wizyty w tym kraju należy spróbować oryginalnego pad thai czyli dania na bazie makaronu z różnymi warzywnymi i mięsnymi dodatkami. Popularne są też dania z curry i mleczka kokosowego – zupy, pasty i sosy. W Tajlandii nie brakuje pysznych, soczystych owoców, które znajdziemy na targach, na przydrożnych stoiskach i w marketach.

21. W Tajlandii panują bardzo surowe przepisy dotyczące prawa antynarkotykowego. Posiadanie nawet niewielkich ilości narkotyków – a nawet podejrzenie posiadania – kończy się tu wieloletnim wyrokiem. Warto wspomnieć, że tajskie więzienia zdecydowanie różnią się od więzień europejskich. Panują w nich złe warunki sanitarne, cele są przepełnione, a także często dochodzi do aktów przemocy wobec więźniów.

22. Około 80 kilometrów od tajskiej stolicy znajduje się czynna stacja kolejowa, której tory przebiegają przez samo serce targowiska. Na czas przyjazdu pociągów pobliskie kramy są składane, a po chwili – na nowo rozkładane.

23. Podróżowanie taksówkami po Tajlandii może sprawiać wiele problemów turystom. Po pierwsze – targowanie się jest tu zawsze w cenie. Warto już przy wsiadaniu do taksówki ustalić obowiązującą cenę, w przeciwnym razie musimy liczyć się z horrendalnymi cenami za kurs. Po drugie – należy mieć przy sobie telefon z wyznaczoną trasą, którą chcemy się przedostać pomiędzy dwoma punktami, gdyż Tajowie często wykorzystują niewiedzę turystów i wybierają długie, objazdowe drogi.

24. Jakie atrakcje czekają na nas w Tajlandii? Oczywiście – piaszczyste, rajskie plaże, idealne do uprawiania sportów wodnych. Te najpiękniejsze znajdziemy na tajskich wyspach, a także w regionie Pattaya. Dużą atrakcją są również tajskie masaże, z których możemy skorzystać w miastach, w kurortach, a nawet na plażach. Ich ceny są wyjątkowo niskie, a sam sposób przeprowadzania masażu sprawi, że zyskamy nową energię na kolejny dzień pełen atrakcji.

25. W Tajlandii przyszły na świat pierwsze bliźnięta syjamskie. Sama nazwa tego medycznego zjawiska pochodzi właśnie od dawnej nazwy kraju – Syjamu.

26. Oficjalna nazwa Bangkoku to: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Jest to jedna z najdłuższych nazw własnych miast na świecie!

27. Podczas podróżowania po Tajlandii musisz pamiętać o zachowaniu zasad higieny. Zaleca się spożywanie jedynie wody butelkowej ze względu na częste przypadki zarażenia dengą. Dodatkowo warto regularnie korzystać ze środków odstraszających owady – insekty w Tajlandii mogą przenosić różne choroby, w tym groźną dla życia malarię.

28. Jednym z najpopularniejszych miejsc w Tajlandii jest zatoka Phang Nga, która słynie z wysokich, strzelistych skał wapiennych, które wyłaniają się z wody. Widoki te znane są z filmu o przygodach Jamesa Bonda – wyspę, którą można podziwiać w filmie nazywa się właśnie od nazwiska słynnego bohatera filmów akcji.

29. To, co zadziwia podróżujących po Tajlandii Europejczyków to… toalety i łazienki, które często umiejscowione są na zewnątrz budynków. O ile w większych miastach i dużych hotelach raczej nie spotkamy zewnętrznych pryszniców, o tyle w niewielkich pensjonatach musimy liczyć się z koniecznością załatwiania potrzeb na świeżym powietrzu. Łazienki i toalety często nie mają dachów, a dodatkowo drewniane lub murowane ściany porośnięte są tropikalną roślinnością.

30. Urzędowym językiem w Tajlandii jest język tajski, który w różnych częściach kraju przyjmuje odrębne dialekty. W dużych miastach i w wakacyjnych kurortach porozumiemy się także po angielsku – Tajowie jednak często w tym języku porozumiewają się dosyć niezrozumiale, co może sprawiać mnóstwo kłopotów niedoświadczonym turystom.

3.9/5 - (65 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić