30 Ciekawostek o Korei Południowe

korea południowa
foto – Pixabay

Korea Południowa to państwo znajdujące się we wschodniej Azji, a mówiąc dokładniej, na Półwyspie Koreańskim. To stosunkowo młode państwo, ponieważ powstało niedługo po zakończeniu II Wojny Światowej. Niesnaski polityczne sprawiły, że przez długi okres sytuacja państwa suwerennego była jedną wielką niewiadomą.

1. Najdłuższą rzeką Korei Południowej jest Naktong-Gang, która liczy sobie ponad 500 kilometrów. Na drugim miejscu znajduje się Han-gang mierząca sobie 488km i przepływająca przez Seul.

2. Seul to największe miasto w całym kraju i przy okazji jego stolica. Jest również jedną z największych metropolii na całym świecie, która odznacza się ogromną nowoczesnością.

3. Gęstość zaludnienia w stolicy i jednak ograniczone miejsce sprawiają, że jest to jedno z tych miast, które są zmuszone rozbudowywać się pionowo. Budowanie potężnych wieżowców mieszkalnych jest jedynym rozwiązaniem.

4. Koniec lata zawsze jest okresem wypełnionym obawami związanymi z kapryśną pogodą. Koreańczycy mogą w tym okresie spodziewać się tajfunów, które bez problemu docierają w te rejony.

5. Korea Południowa to kraj zieleni. Szacuje się, że lasy zajmują przeszło sześćdziesiąt procent powierzchni całego kraju.

6. Choć kraj ten jest trzykrotnie mniejszy od Polski, to jednak na jego terenie znajduje się aż 20 parków narodowych. Każdy z nich zasługuje na zainteresowanie.

7. Najważniejszą religią w Korei Południowej jest chrześcijaństwo oraz buddyzm. Trzeba jednak podkreślić, że bardzo wielu Koreańczyków zdecydowało się na ateizm.

8. Seul jest miastem, które podobnie jak Rzym, zostało zbudowane na wzgórzach. W tym wypadku mowa jednak o 26 wzgórzach.

9. Kult perfekcji sprowadza się tutaj przede wszystkim do wyglądu. Szacuje się, że ponad połowa młodych Koreanek ma za sobą zabiegi lub pełne operacje plastyczne.

10. Koreańczycy słyną również z niezwykłej samodyscypliny, która na początku jest narzucana przez rodziców. Standardem są zajęcia szkolne od rana do wieczora, a następnie nocne korepetycje czy innego rodzaju aktywności.

11. Korea Południowa od 1953 roku może liczyć na pełne wsparcie Stanów Zjednoczonych. Podpisanie umowy o wzajemnej obronie sprawia, że do dzisiaj w Korei urzędują Amerykanie.

12. Przez wiele lat władze Korei Północnej próbowały zając całość terenów Półwyspu Koreańskiego, czyli również Koreę Południową.

13. Kim Dae-Jung był prezydentem Korei Południowej od 1988 do 2003 roku. W trakcie prezydentury doprowadził do spotkania z władzami Korei Północnej. Był bardzo skupiony na pojednaniu obu państw, za co otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

14. Choć wojna koreańska skończyła się wiele lat temu, to jednak nigdy nie podpisano pokojowych traktatów. Właśnie dlatego wielu ludzi uważa, że państwa w świetle prawa wciąż znajdują się w stanie wojny.

15. Eksport opiera się przede wszystkim na wyrobach elektronicznych, obuwiu, ale również rybach.

16. Szacuje się, że aż jedna piąta Koreańczyków mieszka w stolicy, a to oznacza, że Seul jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc na świecie. Zamieszkiwany jest przez ponad dziesięć milionów ludzi.

17. Koreańczycy nieco inaczej podchodzą do kwestii liczenia wieku. Zgodnie z ustalonym systemem każde narodzone dziecko ma już rok, co może nieco zdezorientować zagranicznych gości.

18. W krajach azjatyckich spożywanie jedzenia najczęściej odbywa się za pośrednictwem drewnianych pałeczek. Koreańczycy również korzystają z pałeczek, aczkolwiek metalowych.

19. Coraz bardziej popularne w Europie kimchi to niemal podstawa żywieniowa Koreańczyków. Kiszona kapusta w specjalnej marynacie to przysmak, którym dzisiaj zachwyca się niemal cały świat.

20. W Korei Południowej jak ognia unika się liczy 4. To liczba, która ma przynosić pecha, a nawet śmierć. Wyjściem z sytuacji jest zastępowanie tej pechowej liczby literą F lub innym oznaczeniem.

21. Korea Południowa to niezwykle nowoczesny kraj. Nowe technologie pojawiają się tutaj jak grzyby po deszczu. Ciekawostką jest, że obecnie na granicy z Koreą Północną zamiast prawdziwy strażników mamy do czynienia z robotami.

22. Święta Bożego Narodzenia nie są dla Koreańczyków czasem, który powinno się spędzić z najbliższymi. Wśród młodych Koreańczyków panuje przekonanie, że to idealny moment na randkowanie i świetną zabawę.

23. Nietypowym świętem jest Yudu, czyli powitanie wody. W trakcie tego święta Koreańczycy faktycznie witają wodę, ale jednocześnie pamiętają o tym, by zmyć włosy, co ma być symbolem zmywania złej energii.

24. Pragnąc przywitać się z drugą osobą, powinniśmy się jej pokłonić. Istnieje hierarchia, a zatem trzeba również pamiętać o tym, że zawsze kłania się osoba o niższym statusie społecznym.

25. Relacje między Koreańczykami opierają się na małych podarkach. Należy o tym pamiętać, gdy zostaniemy zaproszeni na rodzinny obiad. Podarkiem mogą być owoce, słodycze lub niewielkie drobiazg.

26. Po skończeniu posiłku należy odłożyć pałeczki na stół lub talerz. Trzeba jednak pamiętać, że totalną gafą będzie odłożenie pałeczek na miseczkę, w której znajdował się ryż.

27. Koreańczycy szerokim łukiem omijają długopisy z czerwonym tuszem. To kwestia przekonania, że taki tusz przynosi pecha. Nawet serdeczne życzenia urodzinowe zapisane czerwonym tuszem będą brzmiały jak groźba śmierci.

28. Jeżeli w domu Koreańczyka zauważymy łańcuch suszonych papryczek, to możemy być pewni, że lada moment na świecie pojawi się nowy członek rodziny i z pewnością będzie to chłopiec.

29. Niemile widzianym jest widok kobiet palących papierosy w miejscu publicznym.

30. Szacunek wobec starszych osób jest bardzo mocno przestrzegany.

3.9/5 - (74 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić