30 Ciekawostek o Turkmenistanie

turkmenistan
foto – Pixabay

Turkmenistan to państwo, które położone jest w środkowej części Azji. Graniczy z Kazachstanem, Uzbekistanem, Iranem i Afganistanem, a od zachodu znajduje się linia brzegowa Morza Kaspijskiego. Turkmenistan nie jest krajem zbyt popularnym wśród europejskich turystów: bezkresne, pustynne połacie i słaba infrastruktura wypoczynkowa sprawiają, że do tego kraju przyjeżdżają niemal wyłączenie doświadczeni i bardzo wymagający podróżnicy. Przedstawiamy 30 ciekawostek i praktycznych informacji o Turkmenistanie!

1. Około 80% terenów kraju położonych jest na obszarze pustyni Kaka-kum. Powierzchnia tej piaszczystej pustyni wynosi około 350 tysięcy kilometrów kwadratowych.

2. Flaga Turkmenistanu to zielony prostokąt, na którym umieszczono biały księżyc (symbol islamu), pięć gwiazd (symbolizujących pięć wilajetów, czyli jednostek administracyjnych kraju) oraz dekoracyjne emblematy.

3. Językiem urzędowym kraju jest język turkmeński.

4. Stolicą Turkmenistanu jest miasto Aszchabad, które zamieszkuje około miliona osób. Cechą charakterystyczną tej miejscowości są białe, marmurowe zabudowania. Podczas zwiedzania Aszchabad warto zobaczyć wspaniały, złoty Pomnik Niepodległości, Muzeum Narodowe oraz liczne meczety.

5. Oficjalną walutą tego państwa jest manat turkmeński, który w przeliczeniu warty jest około 1,2zł.

6. Na terenie kraju położonych jest wiele depresji geograficznych, czyli miejsc leżących poniżej poziomu morza. Najgłębszą z nich jest Akjagaya, której dno znajduje się na wysokości 81m p.p.m.

7. Turkmenistan znajduje się w strefie klimatu kontynentalnego. W styczniu temperatury spadają poniżej zera, latem zaś, w niektórych częściach kraju, osiągają nawet 50 stopni Celsjusza.

8. Najstarsze ślady bytowania i osadnictwa ludzkiego na terenie dzisiejszego Tadżykistanu pochodzą sprzed około 9 tysięcy lat.

9. Najwyższym szczytem w obrębie kraju jest wierzchołek góry Rize, który znajduje się na wysokości 2942m n.p.m.

10. Od 1921 do 1991 roku tereny Turkmenistanu stanowiły część Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

11. Najważniejszym stanowiskiem archeologicznym w kraju są okolice starożytnego miasta Anau, które mogło istnieć już w VII tysiącleciu p.n.e. W czasie wykopalisk odkryto liczne pamiątki pochodzące z okresu neolitu m.in. przedmioty ceramiczne, figurki, malowidła i gliniane naczynia.

12. Ponad połowa mieszkańców Turkmenistanu żyje z rolnictwa. Na terenie kraju uprawia się m.in. bawełnę, ziemniaki i zboża. Mimo, że klimat kraju jest bardzo suchy, uprawa roli możliwa jest dzięki zaawansowanym systemom nawadniającym, które doprowadzają wodę z rzeki Amu-darii.

13. Zdecydowana większość mieszkańców kraju (ponad 90%) to muzułmanie. Wśród mniejszości wyznaniowych największą grupę stanowią wyznawcy prawosławia (około 5% ludności) i protestantyzmu (około 0,5% ludności).

14. Od zachodniej strony Turkmenistan otaczają wody Morza Kaspijskiego – największego jeziora na świecie. W zbiorniku wodnym żyją jesiotry, których ikra stanowi najlepszy i jeden z najdroższych kawiorów na świecie.

15. Tereny Turkmenistanu zamieszkują m.in. antylopy, susły, tchórze stepowe, jeżozwierze indyjskie, niedźwiedzie, a także liczne gatunki gadów, które potrafią przeżyć na suchych, pustynnych obszarach kraju.

16. Turkmeńska kuchnia jest podobna do kuchni uzbeckiej i kazachskiej. Dania są mięsne, bardzo sycące, często podawane na ciepło. Do typowych potraw serwowanych w Turkmenistanie należą gęste, mięsne zupy, duszone w specjalnym naczyniu mięsa, a także turkmeńskie “pierogi” z farszem z baraniny lub wołowiny.

17. Jednym z najciekawszych miejsc w Turkmenistanie są tzw. Wrota Piekieł. W niewielkiej miejscowości Derweze doszło w 1971 roku do podpalenia gazu ziemnego, który wydobywał się na powierzchnię ziemi. Choć miał on palić się “zaledwie” przez kilka dni, ogromny pożar trwa do dzisiaj.

18. Obszar, na którym położony jest Turkmenistan, jest aktywny sejsmicznie – zdarzają się tu trzęsienia ziemi o umiarkowanej sile.

19. System prawny Turkmenistanu uznaje za nielegalne dopuszczanie się aktów homoseksualnych. Karalne jest również m.in. krytykowanie ustroju politycznego i władz kraju, uczęszczanie na niektóre zgromadzenia, a także obrażanie uczuć religijnych mieszkańców państwa.

20. Na terenie kraju obowiązuje cenzura.

21. W czasie świąt państwowych i religijnych w Turkmenistanie obowiązuje pełna prohibicja. Sprzedaż alkoholu zabroniona jest również w pozostałe dni m.in. w środkach komunikacji (np. na promach i w samolotach) oraz w obiektach sportowych podczas zorganizowanych wydarzeń i imprez sportowych. W weekendy alkohol zakupić można jedynie w barach i restauracjach.

22. Aż do 1999 roku w Turkmenistanie była wykonywana kara śmierci.

23. Turkmeński Kanion Yangykala zachwyca turystów swoimi barwami: tutejsze, różnokolorowe skały tworzą fantazyjne wzory.

24. Każdy obywatel Turkmenistanu, który posiada własny samochód, ma prawo do skorzystania z przysługującej mu darmowej benzyny.

25. W Awazie – miejscowości położonej u wybrzeża Morza Kaspijskiego – od 2009 roku budowany jest luksusowy kurort turystyczny pełen przepychu, nowoczesnej architektury, wieżowców i atrakcji dla wypoczywających. Niestety, do dziś miejsce to nie cieszy się zbytnią popularnością, a podróżnicy wybierają raczej bardziej tradycyjne, małe miejscowości w zachodniej części kraju.

26. Turkmeński targ Altyn Asyr jest piątym największym targowiskiej na terenie Azji Środkowej.

27. Do Turkmenistanu dostać się można drogą powietrzną m.in. z tureckiego Stambułu. Innym sposobem dotarcia na teren państwa jest pokonanie granicy lądowej od strony bardziej turystycznego Uzbekistanu.

28. Opieka medyczna w Turkmenistanie jest na bardzo niskim poziomie. W dużych miastach znajdują się szpitale oraz  gabinety lekarskie, w których można skorzystać z prywatnych wizyt.

29. Planując dłuższą wizytę w Turkmenistanie (powyżej 3 miesięcy) należy posiadać zaświadczenie o braku zakażenia wirusem HIV.

30. Na teren Turkmenistanu można wjechać posiadając ważny paszport, który jest ważny minimum 6 miesięcy. Na obywateli Polski nałożony został obowiązek wizowy. Turkmeńską wizę zdobyć można na podstawie zaproszenia mieszkańca Turkmenistanu lub firmy, która działa na terytorium tego państwa.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić