30 Ciekawostek o Mjanma / Birma

birma
foto – Pixabay

Mjanma to jedno z największych państw Półwyspu Indochińskiego, który stanowi południowo-wschodnią część Azji. Mjanma – nieoficjalnie nazywana również Birmą – jest wyjątkowo ciekawym i mało dostępnym dla turystów krajem. Słynie przede wszystkim z pięknych, zabytkowych świątyń buddyjskich, tropikalnych lasów i dziewiczej, niedostępnej przyrody.

1. Za początki państwa uznaje się IX wiek, kiedy to na terenie dzisiejszej Mjanmy powstało Królestwo Paganu.

2. Mjanma graniczy z pięcioma państwami: Bangladeszem, Chinami, Indiami, Tajlandią i Laosem. Posiada dostęp do Morza Andamańskiego (części Oceanu Indyjskiego) i Zatoki Bengalskiej.

3. Nazwa Mjanma oznacza dosłownie “kraj silnych jeźdźców”. Przez dziesięciolecia jednak tereny kraju nazywane były przez Brytyjczyków Birmów – cały obszar stanowił bowiem brytyjską kolonię.

4. Największym miastem i dawną stolicą kraju jest Rangun – ogromna metropolia, którą zamieszkuje ponad 7 milionów mieszkańców. Rangun słynie przede wszystkim ze wspaniałych, buddyjskich świątyni m.in. Pagody Szwedagon, Pagody Sule i Pagody Botahtaung.

5. Stolicą Mjanmy jest miasto Naypyidaw (trzecie pod względem liczby ludności miasto w całym kraju). Stolica powstała sztucznie: została wybudowane w celu przeniesienia instytucji rządowych do bardziej niestabilnego politycznie regionu kraju, by odpowiednie władze mogły zapanować nad rebeliantami.

6. Flaga Mjanmy przedstawia trzy poziome pasy w kolorach żółtym, zielonym i czerwonym. Na środku widnieje biała, pięcioramienna gwiazda, która symbolizuje podział administracyjny kraju.

7. Birma, jako jeden z trzech krajów na świecie, posiada własny system metryczny (dwa pozostałe to Liberia i Stany Zjednoczone). Kraj ten wypracował własne jednostki miar długości (np. kawtha – 1,28km), masy (np. peithha – 1,63kg) i objętości (np. hkwet – 1,28L).

8. Oficjalną walutą Mjanmy jest kiat. 100 birmańskich kiatów jest w przeliczeniu wartych około 0,24zł.

9. Najwyższym szczytem w kraju jest Kagaboyazi Taung, który położony jest w Himalajach. Wierzchołek góry znajduje się na wysokości 5881m n.p.m., a dookoła masywu rozciąga się malowniczy Park Narodowy Hkakabo Razi.

10. W skład terytorium Mjanmy wchodzi rozległy archipelag Mergui na Morzu Andamańskim, który zamieszkiwany jest przez koczowniczy lud Moken uznawany za tzw. “morskich cyganów”.

11. Klimat w Mjanmie jest gorący, podzwrotnikowy i wilgotny. Przez cały rok temperatury osiągają średnią wartość od 22 do 32 stopni Celsjusza. Pora deszczowa trwa od maja do listopada i przynosi gwałtowne opady monsunowe.

12. Kuchnia birmańska jest smaczna, aromatyczna i bardzo urozmaicona. Typowym daniem jest zupa rybna mohinga, spożywa się również dania na bazie ryżu, mięsa i owoców morza. Birmańczycy piją bardzo dużo herbat. Do lokalnych alkoholi należą produkowane w kraju wina oraz rum.

13. Główną rzeką przepływającą przez Mjanmę jest Irawadi – rzeka o długości 2150 kilometrów, której źródła znajdują się na terenie Wyżyny Tybetańskiej, a jej ujście umiejscowione jest przy wybrzeżu Morza Andamańskiego.

14. Choć na terenie kraju oficjalnie obowiązuje wolność wyznania, zdecydowana większość mieszkańców jest buddystami. Buddyzm stanowi podstawę birmańskiej kultury, a obrażanie uczuć religijnych mieszkańców Mjanmy może być surowo karane.

15. Birmańczycy niemal nie używają sztućców do spożywania posiłków – większość dań je się palcami.

16. Na terenie Mjanmy utworzonych zostało 11 rezerwatów przyrodniczych, które łącznie zajmują 0,3% powierzchni kraju.

17. Świat roślin i zwierząt Mjanmy jest bardzo zróżnicowany. Niemal 50% powierzchni państwa pokrywają gęste, dziewicze lasy. Rosną tu m.in. bambusy i drzewa tekowe, a dużą część kraju zajmują podmokłe lasy namorzynowe. Tereny Mjanmy zamieszkują nosorożce sumatrzańskie, słonie indyjskie, lamparty, tygrysy, makaki, a także liczne gatunki owadów, gadów i płazów.

18. W południowo-wschodniej części kraju znajduje się prowincja, którą zamieszkują kobiety zdobiące twarze plemiennymi tatuażami. Tradycja ta liczy ponad 300 lat! Oficjalnie tatuowanie młodych kobiet jest zakazane od kilkudziesięciu lat, jednak do dziś w wioskach żyją ostatnie pokolenia kultywujące tradycję przodków.

19. W Mjanmie mieszka niemal pół miliona buddyjskich mnichów. To zawód wysoko postawiony w społecznej hierarchii – mnisi są szanowani i poważani przez całe społeczeństwo.

20. Najpopularniejszą używką wśród mieszkańców Mjanmy jest betel – nasiona palmy betelowej zawijane są w liście pieprzu żuwnego, a następnie przeżuwane. Charakterystyczną cechą działania używki jest zabarwienie języka i zębów na czarny kolor.

21. Do dziś na terenie kraju oficjalnie funkcjonuje kara śmierci, którą karane są najcięższe przewinienia (m.in. handel i przemyt narkotyków).

22. Od lutego 2021 roku w kraju obowiązuje stan wyjątkowy, związany z przejęciem władzy przez wojsko. Turyści odwiedzający Mjanmę powinni zachować szczególną ostrożność, unikać zgromadzeń, które mogą okazać się nielegalne, a także być przygotowani na liczne kontrole policyjne.

23. Według tradycyjnego kalendarza birmańskiego tydzień ma aż 8 dni.

24. Językiem urzędowym tego kraju jest język birmański. W niektórych turystycznych miejscach można porozumiewać się również po tajsku oraz po angielsku.

25. Mjanma to drugi największy na świecie producent amfetaminy. W kraju kwitnie również produkcja opium.

26. Na teren Mjanmy można wjechać na podstawie ważnego paszportu oraz wizy, której zdobycie może wiązać się z licznymi utrudnieniami ze względu na wprowadzony stan wyjątkowy.

27. Przed wylotem do Mjanmy warto wykupić specjalne, prywatne ubezpieczenie, które obejmuje wyjazd do tego kraju. Może się to wiązać z koniecznością wykupienia birmańskiego ubezpieczenia – polisy polskich instytucji nie są uznawane w Mjanmie.

28. Aby poruszać się po birmańskich drogach wymagany jest odpowiedni dokument. Nie jest uznawane polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Jednak ze względu na zły stan dróg oraz liczne kontrole policyjne, turystom odradza się poruszanie po kraju na własną rękę.

29. Usługi medyczne oraz zaplecze sanitarne w tym kraju są na niskim poziomie. Dostać się można jednak do lekarzy pierwszego kontaktu i niektórych specjalistów. W przypadku poważniejszych chorób i urazów może być konieczność przetransportowania chorego do innego kraju (np. do Tajlandii).

30. Przed wyjazdem warto skontaktować się z lekarzem medycyny podróżnej. Choć w kraju nie ma obowiązku zaszczepienia na konkretne choroby, zdarzają się tu przypadki dengi i cholery. Odradza się również spożywania nieprzegotowanej wody, surowych warzyw i owoców, a nawet kostek lodów, które powszechnie dodawane są do napojów w lokalach gastronomicznych.

4.1/5 - (43 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić