30 Ciekawostek o Iraku 🗺️

irak
foto – Pixabay

Irak to duże, arabskie państwo, które położone jest na Bliskim Wschodzie – regionie u styku Azji, Europy i Afryki. Irak nie jest państwem zbyt popularnym wśród turystów – długa wojna, a następnie rozpad państwa spowodowany działalnością Państwa Islamskiego spowodował, że kraj ten jest wyjątkowo niestabilny politycznie, a wiele regionów uchodzi za wyjątkowo niebezpieczne. Jednak iracka kultura, a także geografia i historia tego kraju, są niezwykle ciekawe. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o tajemniczym Iraku!

1. Stolicą Iraku jest Bagdad, jedno z największych miast Bliskiego Wschodu, które zamieszkuje aż 7 milionów osób. Miasto założone zostało już w VIII wieku i przez setki lat stanowiło ważny ośrodek kulturowy i handlowy w tej części świata.

2. Irak położony jest nad Zatoką Perską, która poprzez Cieśninę Ormuz łączy się z Morzem Arabskim.

3. Na terenach dzisiejszego państwa narodziła się pierwsza cywilizacja na świecie. Początki starożytnej Mezopotamii sięgają epoki paleolitu. Wykształciły się tu dwie wielkie cywilizacje: cywilizacja Sumerów i Babilończyków. W Mezopotamii narodziła się medycyna, stworzono tu matematyczny system dziesiętny, a także opracowano pierwsze na świecie pismo.

4. W północnej części Iraku znajduje się ogromna jaskinia Szanidar, gdzie odkryto m.in. narzędzia krzemienne i kości neandertalczyków sprzed blisko 50 tysięcy lat. W jaskini znaleziono również bardziej zaawansowane ślady bytności człowieka ze znacznie późniejszych epok.

5. Językiem urzędowym Iraku jest język arabski.

6. Prawdopodobnie najsławniejszym dyktatorem Iraku był Saddam Husajn. Przeprowadził on w państwie rewolucję, dzięki której kraj polepszył stosunki z Europą oraz doprowadził do pierwszych wyborów, w których udział mogły brać kobiety.

7. Początków wojny w Iraku dopatrywać się można w 1990 roku, kiedy to kraj ten rozpoczął zbrojne konflikty z innymi państwami Bliskiego Wschodu (m.in. Kuwejtem) w celu pozyskania ważnych źródeł ropy naftowej. Nałożone na Irak sankcje spowodowały kryzys, a gdy konflikt nie został zażegnany, w 2003 roku, do walk przyłączyły się wojska Stanów Zjednoczonych, co spowodowało wieloletnią wojnę.

8. Przez teren Iraku przepływają dwie ogromne rzeki: Eufrat i Tygrys. Wykorzystywane były one już w czasach starożytnych, kiedy to ich wylewy umożliwiały nawadnianie pól w mezopotamskich miastach.

9. Jedną z najbardziej charakterystycznych i znanych budowli w Iraku jest Meczet al-Askarich w Samarze, który wśród irackich szyitów uznawany jest za święte miejsce. Monumentalna, złota świątynia wybudowana została w X wieku, jednak w dużej części ucierpiała podczas zamachów terrorystycznych w 2006 i 2007 roku. W Samarze znajdują się również ruiny starożytnego miasta, które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10. Irak graniczy 6 państwami: Iranem, Turcją, Arabią Saudyjską, Jordanią, Kuwejtem i Syrią. Posiada także linię brzegową o długości 58 kilometrów.

11. Najwyższym szczytem Iraku jest góra Cheekha Dar o wysokości 3611m n.p.m. Położona jest paśmie górskim Zargos przy granicy z Iranem.

12. Fauna Iraku jest dosyć uboga, co wynika z trudnych warunków geograficznych i atmosferycznych tej części świata. Na terenach kraju żyją m.in. gepardy, lamparty, jeżozwierze, hieny, szakale, a także kilka gatunków gadów, takich jak warany, agamy i żmije rogate.

13. Państwo położone jest w strefie klimatu zwrotnikowego suchego i skrajnie suchego. Wiele części kraju pokrytych jest piaskowymi pustyniami, na których rzadko dochodzi do opadów atmosferycznych. Lata w Iraku są suche i upalne, temperatury podczas najcieplejszych mogą dochodzić do 40 stopni Celsjusza. Zimy – poza regionami górskimi – są stosunkowo łagodne, temperatury oscylują w granicach od 10 do 20 stopni Celsjusza, jednak czasem nocami zdarzają się delikatne przymrozki.

14. W przygotowywaniu irackich dań często wykorzystuje się mieszankę przypraw o nazwie baharat. Złożona jest z czerwonej papryki, pieprzu, kuminu, goździków, kolendry, cynamonu i gałki muszkatołowej.

15. Irak jest państwem stosunkowo jednorodnym etnicznie. Zdecydowana większość mieszkańców (około 75%) to Arabowie. Kraj ten zamieszkują również Kurdowie, Ormianie, Asyryjczycy, Turkmeni i Persowie.

16. Co roku kraj ten nawiedzają ogromne plagi szarańczy, które wędrują przez Bliski Wschód z terenów Afryki. Szarańcza powoduje ogromne straty w plonach, co znacząco wpływa na gospodarkę państwa, którego większość mieszkańców trudni się rolnictwem.

17. W Bagdadzie powstało jedno z największych arcydzieł światowej literatury – “Księga tysiąca i jednej nocy”. To właśnie z tego zbioru pochodzą takie baśnie i legendy jak “Cudowna lampa Alladyna”, “Sindbad Żeglarz” i “Ali Baba i czterdziestu rozbójników”.

18. Wiszący Ogród Babiloński, który uznawany jest za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, znajdował się na terenie dzisiejszego Iraku.

19. Na terenie Iraku powstał Epos o Gilgameszu – pierwsza spisana na glinianych tabliczkach historia, która opowiadała o sumeryjskim władcy.

20. Do popularnych irackich dań należą dolmy czyli liście winogrona faszerowane mięsem i warzywami, a także masgouf – narodowa potrawa Irańczyków, której głównym składnikiem jest grillowany karp.

21. Walutą Iraku jest dinar iracki. 100 dinarów irackich jest wartych około 0,3zł.

22. Według badaczy Biblii rajski ogród Eden położony mógł być na terenie Iraku.

23. W Muzeum Pergamońskim w Berlinie znajduje się rekonstrukcja wspaniałej Bramy Isztar, która zdobiła niegdyś pałac Nabuchodonozora II – jednego z najwybitniejszych władców Babilonii.

24. W sierpniu 2005 roku w Bagdadzie doszło do jednego z najbardziej tragicznych wypadków w historii miasta. Podczas alarmu antyterrorystycznego wybuchła masowa panika, podczas której zginęło prawie 1000 osób.

25. Sportowcom z Iraku udało się zdobyć tylko jeden medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Dokonał tego iracki sztangista Abdul Wahid Aziz, który zdobył brązowy medal na igrzyskach w 1960 roku.

26. Irak jest państwem muzułmańskim – około 90% ludności wyznaje różne odłamy islamu. Z tego względu na terenie państwa ściśle przestrzega się Ramadanu, a wszyscy odwiedzający powinni dostosować się do obowiązujących reguł związanych z wiarą.

27. Miasto Basra stanowi drugie co do wielkości miasto w kraju, które zamieszkują 2 miliony osób. Jest to główny iracki port, a także ważne centrum edukacyjne i gospodarcze, w którym znajduje się ogromna rafineria. W mieście zanotowano rekordowo wysoką temperaturę 52 stopni Celsjusza czyli najwyższą temperaturę w historii całego kraju.

28. Najbardziej lubianym wśród Irakijczyków sportem jest piłka nożna. Reprezentacja Iraku ma nawet na swoim koncie kilka światowych sukcesów m.in. zajęcie czwartego miejsca podczas Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku. Ciekawostką jest, że podczas rządów Saddama Husajna, źle grającym zawodnikom grożono torturami, kalectwem i więzieniem, co wyszło na jaw dopiero po obaleniu dyktatora.

29. Służba zdrowia w Iraku jest na stosunkowo niskim poziomie. W wielu częściach kraju utrudniony jest dostęp do podstawowych świadczeń medycznych (także odpłatnych). Przed wylotem to tego kraju należy koniecznie skontaktować się z lekarzem medycyny podróżnej, ze względu na możliwość występowania rzadkich chorób zakaźnych w niektórych częściach Iraku (m.in. polio i cholery).

30. Wjazd na teren Iraku możliwy jest jedynie po uzyskaniu specjalnej wizy. Podczas pobytu dłuższego niż 90 dni, każdy obcokrajowiec musi poddać się obowiązkowemu badaniu na obecność wirusa HIV.

4.3/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić