30 Ciekawostek o Bangladeszu

bangladesz
foto – Pixabay

Ludowa Republika Bangladeszu to państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską. Graniczy z Indiami i Mjanmą. Jest to jedno z najgęściej zaludnionych krajów świata, a także jeden z najbiedniejszych krajów Azji. Przedstawiamy ciekawostki o tym azjatyckim państwie.

1. Bangladesz niepodległość od Pakistanu uzyskał 26 marca 1971.

2. Powierzchnia całego kraju jest mniejsza niż połowa powierzchni Polski i wynosi 312 696 km2. Mieszka tam jednak ponad 160 mln ludzi. Przekłada się to na ogromną gęstość zaludnienia, która wynosi ponad 1100 osób na kilometr kwadratowy.

3.Państwo to leży w strefie wilgotnego klimatu zwrotnikowego, kształtowanego przez wiatry monsunowe. W związku z tym panują tu cały rok wysokie temperatury oraz dwie pory roku – deszczowa i sucha.

4. Bangladesz to jedno z najbiedniejszych państw w Azji oraz na świecie. Podstawą gospodarki jest rolnictwo, a przede wszystkim uprawa ryżu.

5. Najdłuższą rzeką jest Surma, która płynie przez 669 km, a najwyższym szczytem Mowdok wznoszący się 1052 m n.p.m..

6. Stolicą kraju jest Dhaka, będąca miastem zamieszkanym przez 17 milionów osób. Jest to główny ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego. Stanowi także najważniejszy punkt handlowy produktami rolnymi jak juta, ryż, nasiona, a także spożywczymi jak cukier i herbata.

7. W Dhakce jednym z głównych środków transportu są riksze. Szacuje się, że każdego dnia na ulice tej stolicy wyjeżdża 400 tysięcy rikszy. Stanowi to światowy rekord.

8. Tereny obecnego Bangladeszu należały kiedyś do Indii pod władaniem brytyjskim. Był częścią krainy historycznej o nazwie Bengal. W 1947 nastąpił podział tej krainy na Bengal Zachodni, który stanowi część Indii oraz Bengal Wschodni, który stał się częścią Pakistanu. Aż do 1971 mieszkańcy tego regionu walczyli o wyzwolenie spod rządów pakistańskich.

9. Bangladesz według Światowego Forum Ekonomicznego jest jednym z najbardziej skorumpowanych państw świata.

10. W Bangladeszu występują nieliczne słonie indyjskie, a także guary, czyli duże ciemne woły, znane również jako indyjskie bizony. Można również spotkać lamparta i tygrysa bengalskiego, jednak ich liczebność również jest niewielka. Znacznie częściej można zobaczyć makaki, langury, kobry, pytony i gawiale gangesowe.

11. 57% ludności Bangladeszu to analfabeci. Jest to związane z tym, że wiele dzieci nie może chodzić do szkoły, gdyż pracuje by wspomóc budżet domowy. Również część z nich nie ma możliwości chodzić do szkoły przez porę deszczową, podczas której ¼ kraju jest zalana wodą.

12. Aby dać dzieciom szansę na lepsze życie i zapewnić im edukację powstały szkoły na wodach. Łódź, na której znajduje się szkoła, płynie od wioski do wioski, zabierając dzieci, które uczestniczą w zajęciach szkolnych. Określa się, że w całym Bangladeszu pływa 112 takich łodzi, znacznie ułatwiając dostęp do edukacji. Jest to przedsięwzięcie organizacji pozarządowej, której patronuje Mohammed Rezwan. Zaprojektował on również biblioteki oraz place zabaw na wodzie.

13. Bangladesz jest krajem muzułmańskim ale prostytucja jest legalna. Na jego terenie kraju oficjalnie działa 14 domów publicznych.

14. Jeden z bardziej znanych domów publicznych mieści się na Wyspie Prostytutek Bani Shanta. Prostytuuje się tutaj około 200 kobiet, a ich partnerzy pełnią funkcję alfonsów sprowadzając klientów na wyspę.

15.W Bangladeszu ściąganie na egzaminach w szkole uważane jest to za kradzież, karaną nawet pobytem w więzieniu. Odpowiedzialność karna obowiązuje w tym kraju bowiem od ukończenia 9 roku życia.

16. Biorąc pod uwagę wysoki poziom analfabetyzmu oraz poziom czytelnictwa na 15%, to w Bangladeszu działa wiele czasopism i dzienników, bo ponad 2000.

17. W Bangladeszu uśmiechanie się jest uważane za oznakę niedojrzałości. Dlatego mieszkańcy tego kraju rzadko się uśmiechają.

18. Ponieważ podstawą gospodarki, a dla wielu rodzin podstawą wyżywienia jest uprawa ziemi często są miejsca gdzie owej ziemi brakuje. Dlatego w kraju często powstają pływające ogrody warzywne, aby w jakiś sposób zapewnić żywność sobie i rodzinie. W związku z tym szacuje się, że prawie 70% powierzchni kraju to tereny uprawne.

19. Duże zagęszczenie ludności wynika z wysokiego przyrostu naturalnego. Szacuje się, że rocznie rodzi się 3 381 000 dzieci, a umiera około 897 000 osób.

20. Kobiety mogą brać ślub mając 18 lat, a mężczyźni mając 21 lat. Bardzo często dochodzi do tak młodych małżeństw, co potwierdza kolejna statystyka – w Bangladeszu kobieta rodzi swoje pierwsze dziecko mając właśnie 18 lat.

21. W Bangladeszu rośnie najostrzejsza papryczka na świecie. Jej ostrość sprawia, że można z niej wytwarzać broń chemiczną.

22. Z powodu niedożywienia cierpi 26% społeczeństwa Bangladeszu, czyli około 41 500 000 osób. 77,6 % populacji żyje zaś za mniej niż 12 zł dziennie.

23. W Bangladeszu jako kraju muzułmańskim surowo karze się za picie alkoholu w miejscach publicznych.

24. Ocenia się lokalną kuchnię w Bangladeszu jako smaczną ale bardzo pikantną. Co ciekawe w tym kraju funkcjonują również dobrze znane restauracje typu fast food jak Pizza Hut oraz KFC.
Warto również wspomnieć, że mieszkańcy Bangladeszu jedzą wszystko gołą prawą ręką. Nawet ryż.

25. Językiem urzędowym jest bengalski, choć często używa się również angielskiego.

26. Narodowym zwierzęciem jest tygrys bengalski, kwiatem lilia wodna, a owocem owoc drzewa bochenkowego.

27. Bangladesz jest dość jednorodnym państwem pod względem ludności : Bengalczycy stanowią 98% ludności, pozostali to głównie Biharczycy.

28. Przeciętna długość życia wynosi 61,7 roku. Jest to jeden z najniższych na świecie.

29. W Bangladeszu powstaje sporo filmów. Rocznie jest to 80 filmów.

30. W większości sklepów w Bangladeszu nie ma przyklejonych cen. O wszystko trzeba się targować.

4/5 - (60 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić