30 Niesamowitych Ciekawostek o Państwie Katar

katar
foto – Pixabay

Katar jest położony we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską. Stolicą tego niewielkiego aczkolwiek bardzo bogatego kraju jest Doha. Inne większe miasta to Ar-Rajjan, Musajid, Al-Wakra, Chaur, Duchan, Umm Bab. Obecnie wiele się o nim mówi, gdyż jest on gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej jednak jakie jeszcze ciekawe fakty o sobie skrywa?

1. Najwięcej dochodów przynosi wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Krajowy przemysł koncentruje się również na przetwórstwie tych surowców.

2. Już w 1971 roku u wybrzeży Kataru odkryto największe złoże gazu ziemnego na świecie, zwane Polem Północnym. Jego zasobność ocenia się na 18 bilionów metrów sześciennych. Dzięki temu Katar, obok Rosji i Iranu, jest jednym z trzech państw o największych zasobach tego surowca. Państwo to jest obecnie największym eksporterem gazu ziemnego w postaci płynnej na świecie.

3. W Katarze mieszka około 2,4 milionów osób, z czego 40% to Arabowie, 18% to Pakistańczycy, 18% to Hindusi, 10% to Irańczycy, a także kilka mniejszych mniejszości.

4. Według struktury wiekowej, 12,63% to osoby w wieku 0-14 lat, 12,35% w wieku 15-24, 70,59% w wieku 25-54, 3,42% 55-64 i 1% to osoby powyżej 65 roku życia. Warto również nadmienić, że śmiertelność niemowląt wynosi około 6 zgonów na tysiąc urodzeń, a na jedną kobietę przypada 2 dzieci.

5. Kultura tego państwa jest zdominowana przez normy obyczajowe podyktowane religią islamu.

6. Katar to najbogatszy kraj na świecie – PKB na mieszkańca wynosi 127 600 dolarów amerykańskich.

7. Linie Qatar Airways są największą linią lotniczą na świecie, która cztery razy zdobyła główną nagrodę World Airline Awards.

8. W tradycyjnej kuchni katarskiej widać wpływy kuchni indyjskiej i irańskiej. Specjalnością kuchni katarskiej jest Ghuzi, Motabel, Biriani, Taboulleh i Hummus.

9. Najwcześniejsze dowody na osadnictwo na terenach obecnego Kataru sięgają IV wieku p.n.e..

10. Katar emituje najwięcej CO2 na jednego mieszkańca na całym świecie. Rocznie jest to prawie 36 ton.

11. W Katarze prawdopodobieństwo klęski żywiołowej jest najmniejsze na świecie.

12. Katar ma rozległą linię brzegową, gdzie znajduje się wiele pięknych plaż, jak Fuwairit, Dukhan Beach, Simaisma Beach, jak również najbardziej popularne z nich, Sealine Beach w Mesaieed.

13. Pierwsza konstytucja Kataru pochodzi z czerwca 2005 roku. Gwarantowała wolność wypowiedz, zgromadzeń i wyznania oraz wzywała do utworzenia 45-osobowego parlamentu.

14. Katar znajduje się na pustyni, ale mimo to ma zróżnicowaną florę i faunę. Przykładem jest niedaleka Wyspa Fioletowa, rybna wyspa usiana klifami wapiennymi i pokryta lasem. Pochodzą z niej różowe flamingi, które można zobaczyć w Katarze podczas ich wędrówek.

15. W stolicy państwa Dohce, znajduje się najwyższy budynek w Katarze – Aspire Tower. Ma 300 metrów wysokości, a na najwyższym 36 piętrze znajduje się taras widokowy.

16. Obecnie – przełom 2021/2022 – Katar ma pewne problemy. Nastąpiło bowiem zerwanie stosunków dyplomatycznych między Katarem, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Egiptem, Arabią Saudyjską, Bahrajnem, Jemenem i Malediwami.

17. Dniami wolnymi od pracy w Katarze jest piątek i sobota.

18. W Katarze nie ma świadczeń socjalnych i składek emerytalnych.

19. Opłaty za prąd i wodę w całości pokrywa państwo, nie mieszkańcy.

20. Rolnictwo w strukturze gospodarki państwa jest mniejsze niż 1%.

21. Katar uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1971 roku.

22. Kraj nie posiada sieci rzecznej.

23. Katar to najmniejszy kraj w historii piłki nożnej, który będzie gospodarzem tak prestiżowej imprezy jak Mistrzostwa Świata. Jest to o tyle intrygujące, że drużyna z Kataru nigdy nie zakwalifikowałą się do tych rozgrywek.

24. W Katarze nie ma ustalonej przez rząd płacy minimalnej.

25. Narodowym zwierzęciem w Katarze jest oryks arabski, gatunek ssaków z rodziny wołowatych. Charakteryzuje się prawie białą maścią futra i długimi, prostymi rogami wyrastającymi z czubka głowy.

26. W stolicy Kataru znajdują się 23 “drapacze chmur”, czyli budynki o wysokości ponad 150 metrów.

27. W Katarze jest dość niski poziom analfabetyzmu – nieco ponad 2% osób powyżej 15 roku życia nie potrafi czytać i pisać.

28. Średnia długość życia w Katarze wynosi niecałe 78 lat. Przy czym kobiety żyją średnio 77 lat, a mężczyźni 78 lat.

29. Wśród czołowych polityków wywodzących się z Kataru obecnie nie ma żadnej kobiety. Elita polityczna tego państwa składa się z samych mężczyzn.

30. Kobiety w Katarze stanowią jedynie 23% populacji. Jest to o tyle zaskakujący fakt, że struktura społeczna Kataru nie wygląda na alarmującą, a wręcz przeciwnie. Nawet przy założeniu, że jedna kobieta w ciągu swojego życia urodzi statystycznie dwójkę dzieci.

4.4/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić