30 fascynujących ciekawostek o państwie Bhutan 🇧🇹

bhutan
foto – Pixabay

Bhutan – państwo położone w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach. Królestwo Bhutanu nosi oficjalną nazwę Druk Jul, która oznacza Królestwo Smoka.

1. Bhutan graniczy od północy, zachodu i wschodu z Chinami, a od południa z Indiami. Nie ma dostępu do morza.

2. Powierzchnia kraju wynosi 38 394 km2. Zamieszkuje go ponad 804 tys. mieszkańców. Znajduje się wśród państw azjatyckich o najmniejszej liczbie ludności.

3. Flaga państwa podzielona jest skośnie. Górne pole ma kolor żółty, który nawiązuje do władzy dynastii Wangchuck, natomiast dolne pole ma kolor pomarańczowy, który symbolizuje klasztory buddyjskie. Na środku flagi znajduje się bezskrzydły, biały smok o imieniu Druk, który trzyma w łapach smocze jaja. Biel symbolizuje czystość, natomiast smocze jaja bogactwo, mądrość i wszechświat.

4. Godło Bhutanu stanowi czerwone koło wewnątrz którego znajduje się podwójny symbol dordże, pod nim kwiat lotosu, nad nim klejnot, a po bokach dwa smoki. Dordże symbolizuje harmonię między władzą świecką i religijną, kwiat lotosu – moralność, klejnot – suwerenność. Smoki to samiec i samica i odnoszą się do nazwy państwa.

5. Hymn nosi tytuł “Druk tsendhen”, co oznacza “Królestwo smoka grzmotu”. Muzykę, która bazuje na ludowej melodii “Thri nyampa med pa pemai thri”, skomponował Aku Tongmi. Słowa napisał bhutański pisarz Gyaldun Thinley Dorji. Hymn obowiązuje oficjalnie od 1953 r.

6. Stolicą i największym miastem Bhutanu jest Thimphu. Zajmuje powierzchnię 26,1 km2 i jest zamieszkiwane przez ponad 114 tys. Ludzi. Miastem stołecznym pozostaje od 1962 r. Do tego czasu funkcję stolicy pełniło każde miasto, w którym aktualnie przebywał król.

7. Językiem urzędowym jest dzongkha. Znajduje się w grupie języków himalajskich, które klasyfikowane są w ramach rodziny tybeto-birmańskiej, należącej do rodziny sino-tybetańskiej. “Dzongkha” oznacza “język używany dawniej w dzongach”. Dzongi były klasztorami-twierdzami, które powstawały w XVII w. przede wszystkim na terenie dzisiejszego Bhutanu.

8. Oficjalną walutą Bhutanu jest ngultrum. Waluta została wprowadzona w 1974 r. Legalnym środkiem płatniczym jest również rupia indyjska.

9. Odnalezione narzędzia kamienne i budowle megalityczne świadczą o tym, iż tereny dzisiejszego Bhutanu były zamieszkane już ok. 2000-1500 lat p.n.e. Do początku XVII w. n.e. obszar ten był podzielony na wiele małych prowincji, które walczyły ze sobą.

10. Zjednoczenia kraju dokonał lama Szabdrung Ngawang Namgyal, który przybył z Tybetu w 1616 r. Jemu Bhutan zawdzięcza również wprowadzenie dwuwładzy świeckiej i religijnej oraz budowę systemu klasztorów-twierdz. Po śmierci Szabdrunga w 1651 r. w kraju odrodziły się dawne konflikty.

11. W 1772 r. Brytyjczycy zaatakowali Bhutan po raz pierwszy. Swój atak ponowili w 1864 r. Po podpisaniu pokoju w 1865 r. Bhutan musiał zrzec się części terytorium na południu w zamian za coroczną rekompensatę.

12. System dwuwładzy zakończył się w Bhutanie wraz z wyborem pierwszego dziedzicznego króla w 1907 r., którym został Ugjen Łangczuk. W 1910 r. zawarto układ z Wielką Brytanią, który obejmował podwojenie rekompensaty w zamian za objęcie Bhutanu brytyjskim protektoratem.

13. Po odzyskaniu niepodległości przez Indie w 1947 r., podpisały one w 1949 r. traktat o przyjaźni z Bhutanem. Na jego mocy Wielka Brytania zwróciła zajęte tereny, a Indie zobowiązały się do wsparcia militarno-gospodarczego Bhutanu.

14. W 1971 r. Bhutan został przyjęty do ONZ. Stało się to za sprawą trzeciego króla, Jigme Dorji Wangchucka, który prowadził politykę większej otwartości. Pierwsza konstytucja została podpisana w 2008 r. przez czwartego króla, Jigme Khesara Namgyela Wangchucka.

15. Na terenie Bhutanu znajduje się 20 szczytów o wysokości ponad 7000 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem kraju jest Gangkhar Puensum o wysokości 7570 m n.p.m. Jest to najwyżej wznoszący się niezdobyty szczyt Ziemi.

16. Przeważająca część ludności wyznaje buddyzm. Został on rozpowszechniony na terenie Bhutanu w XVIII w. n.e. przez indyjskiego jogina Guru Rinpocze, Padmasambhavę. W strukturze religijnej tego kraju wyraźnie zaznacza się również hinduizm.

17. Wśród gatunków endemicznych Bhutanu znajdują się m. in. Orthogonius dureli, gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych, który został opisany w 2005 r. oraz rododendron kesangiae, roślina z rodziny wrzosowatych.

18. Narodowym zwierzęciem Bhutanu jest takin bhutański (łac. Budorcas whitei), ssak należący do rodziny wołowatych.

19. Jedyny międzynarodowy port lotniczy znajduje się 6 km od miasta Paro. Obsługuje ruch pasażerski i towarowy.

20. Król Bhutanu Jigme Singye Wangchuck w 1972 r. wyszedł z inicjatywą mierzenia Szczęścia Narodowego Brutto (GNH) zamiast Produktu Krajowego Brutto. Król ten znalazł się ponadto w 2006 r. na liście “Osób, które kształtowały świat”, opublikowanej przez amerykański tygodnik “The Time”.

21. Osobliwością Bhutanu jest “Niebiański trakt stu tysięcy zakrętów”, 600-kilometrowy odcinek łączący wschodni i zachodni kraniec państwa. Wiedzie serpentynami nad krawędziami przepaści, a na jego przejechanie potrzeba przynajmniej trzy dni.

22. Kraj ten długo izolował się od reszty świata. Pierwsi cudzoziemcy zostali wpuszczeni dopiero w 1974 r. W kolejnych latach obowiązywały limity osób, które mogły wjechać na terytorium państwa. Obecnie limit został zniesiony, ale odwiedzający ten kraj muszą uiszczać dodatkowe opłaty za wstęp.

23. W Bhutanie do 1995 r. ludność nie znała telewizji. Nie ma tu również reklam. Pierwsze automaty telefoniczne zostały zamontowane w 2003 r. W 1962 r. pojawiły się pierwsze samochody, a w 1983 r. pojawił się pierwszy samolot. W Bhutanie nie spotka się wielkich centrów handlowych, czy też popularnych na całym świecie sieciówek, takich jak McDonald’s.

24. Narodowym sportem w Bhutanie jest datse, czyli łucznictwo. Polega na strzelaniu z bambusowych łuków do tarcz ustawionych w odległości 140 m. Mnisi buddyjscy nie mogą uczestniczyć w zawodach, gdyż obowiązuje ich zakaz strzelania z łuków.

25. W 2004 r. wprowadzono całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych oraz sprzedaży wyrobów tytoniowych na terenie całego kraju. Bhutan jest pierwszym państwem na świecie, które zdecydowało się na taki krok. Alkoholu nie można kupić przed godziną 13. Wtorek jest dniem całkowitej prohibicji.

26. W Bhutanie kręcono część scen do filmu “Mały Budda” z 1993 r. w reżyserii Bernardo Bertolucciego. Zagrali w nim m. in. Keanu Reeves, Ruocheng Ying, Chris Isaak i Bridget Fonda.

27. Bardzo rygorystycznie podchodzi się do ochrony środowiska. Zapis w konstytucji mówi, że lasy mają zajmować minimum 60% powierzchni kraju. Od 1999 r. obowiązuje zakaz używania plastikowych toreb. Nie buduje się również fabryk czy kopalń.

28. Na domach można zauważyć malunki przedstawiające męskie narządy płciowe. Mają za zadanie przynosić szczęście i odstraszać złe duchy.

29. Wśród zasad panujących w Tybecie ważny jest antykonsumpcjonizm. Nawet król nie mieszka w pałacu tylko w chacie. Podróże zagraniczne odbywa zaś zwykłymi liniami lotniczymi, a nie na pokładzie prywatnego samolotu.

30. Niewolnictwo w Bhutanie zostało zniesione dopiero w 1956 r., za czasów panowania trzeciego króla Jigme Dorji Wangchucka.

4.5/5 - (14 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić