Sri Lanka to niewielki, azjatycki kraj, który położony jest południowej części kontynentu na wyspie Cejlon. Sri Lanka słynie ze wspaniałych, naturalnych krajobrazów, doskonale zachowanej flory i fauny, a także ze specyficznej, całkowicie unikalnej kultury. To miejsce, które coraz częściej wybierają turyści na rozpoczęcie przygody z podróżowaniem po Azji.
1. Największym miastem Sri Lanki (a także dawną stolicą państwa) jest miasto Kolombo, które zamieszkuje ponad 750 tysięcy osób. Podczas pobytu w Kolombo warto zobaczyć zabytkową fortecę z czasów kolonialnych, zwiedzić wyjątkowo ciekawe Muzeum Narodowe oraz obejrzeć liczne świątynie hinduistyczne i buddyjskie.
2. Za oficjalną stolicę kraju uznaje się miasto Sri Dźajawardanpura Kotte, które formalnie stanowi w dalszym ciągu dzielnicę miasta Kolombo. W miejscowości znajduje się część budynków rządowych, jednak przez kilkadziesiąt lat działalności “miasta” do tej pory Lankijczycy nie przenieśli wszystkich instytucji do tego miejsca.
3. Nazwa państwa w sanskrycie oznacza “olśniewający kraj”.
4. Walutą, obowiązującą w kraju, jest rupia lankijska. 10 lankijskich rupii jest wartych w przeliczeniu około 0,14zł.
5. Najwyższy szczyt Sri Lanki to góra Pidurutalagala o wysokości 2524m n.p.m. Niestety, cały obszar masywnej góry jest zmilitaryzowany i niedostępny dla turystów.
6. Mimo niewielkiej powierzchni (około 60 tysięcy kilometrów kwadratowych), kraj zamieszkuje ponad 20 milionów obywateli.
7. W latach 1976-2009 na terenie Sri Lanki swoją działalność prowadziła organizacja terrorystyczna Tamilskie Tygrysy. Powstanie tej grupy było uwarunkowe dużym naciskiem ze strony władz na ograniczanie praw mniejszości etniczen Tamilów, którzy dopuszczali się zorganizowanych napaści na ludność cywilną.
8. Pomiędzy Sri Lanką i Indiami znajduje się tzw. Most Adama czyli łańcuch raf koralowych i niewielkich wysepek, które tworzą naturalny “most” łączący wyspę Cejlon z kontynentem azjatyckim.
9. Przez wieki teren dzisiejszej Sri Lanki nosił różne nazwy. Wyspa była nazwywana m.in. Simundu, Heladiva, Tenerism, Taprobane. Aż do 1972 roku oficjalnie kraj nazywany był Cejlonem.
10. Państwo to znajduje się w strefie wilgotnego klimatu podrównikowego. Przez cały rok na Sri Lance odnotowuje się bardzo wysokie temperatury i ulewne opady atmosferyczne. Wilgotność powietrza często przekracza 80%, a temperatury sięgają nawet 35 stopni Celsjusza.
11. Urzędowymi językami Sri Lanki są języki syngaleski i tamilski. Jednak na terenie całej wyspy można porozumiewać się w języku angielskim.
12. Fauna i flora Sri Lanki jest bardzo bogata i różnorodna. Rosną tu m.in. lasy deszczowe i podmokłe lasy namorzynowe, drzewa palmowe, sandałowce i drzewa chlebowe. Do najbardziej charakterystycznych przedstawicieli świata zwierząt zaliczyć można m.in. kobry indyjskie, lamparty, krokodyle różańcowe i błotne, pytony tygrysie, makaki i słonie indyjskie.
13. Na terenie wyspy Cejlon znajduje się 11 parków narodowych, które łącznie zajmują około 7% powierzchni całego kraju.
14. Zdecydowana większość mieszkańców kraju (ponad 65% ludności) to wyznawcy buddyzmu. Mieszkańcy Sri Lanki wyznają również chrześcijaństwo (około 9%), hinduizm (około 12%) i islam (około 9%).
15. Lankijka Sirimavo Bandaranaike była pierwszą kobietą na stanowisku premiera na świecie.
16. Niewielki obszar Sri Lanki zamieszkuje plemię Weddów, które uznawane jest za jedno z najstarszych plemion pierotnych południowej części Azji.
17. Mieszkańcy Sri Lanki za świętą górę uznają Szczyt Adama – piąty największy szczyt całej wyspy, który wznosi się na wysokość 2243m n.p.m. Na szczycie znajduje się podłużne wgłębienie, które uważane jest za święty odcisk stopy Buddy (według buddystów), Adama (według wyznawców islamu), Śiwy (według hinduistów) lub świętego Tomasza (według wyznawców chrześcijaństwa).
18. Sri Lanka znana jest przede wszystkim z ogromnych plantacji herbaty. To właśnie stąd pochodzi herbata używana przez markę Lipton.
19. Lankijska flaga to jedyna flaga na świecie, której kolorystyka symbolizuje aż trzy religie: islam (zielony pas), hinduizm (pomarańczowy pas) i buddyzm (cztery symbole liści w rogach flagi).
20. Tradycyjnym alkoholem mieszkańców Sri Lanki jest arak – trunek o zawartości alkoholu około 35-40%, który produkowany jest z palmy kokosowej i spożywany zwykle rozcieńczony z wodą lub sokiem.
21. Większość dań Lankijczycy spożywają palcami.
22. Na Sri Lance Nowy Rok obchodzony jest 13 kwietnia. Wówczas mieszkańcy państwa organizują wiele tradycyjnych zabaw i zawodów m.in. ogromną walkę na poduszki.
23. Na terenie kraju znajduje się ponad 400 wodospadów. Najwyższym z nich jest wodospad Bambarakanda, który ma wysokość 263 metrów.
24. W miejscowości Dambulla znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na terenie całej Sri Lanki. Buddyjska Złota Świątynia zajmuje pięć ogromnych, podziemnych grot, które – jako miejsce święte – wykorzystywane były już ponad 2 tysiące lat temu.
25. Najważniejszym stanowiskiem archeologicznym w kraju jest Sigirija, gdzie na skale o wysokości 180 metrów znajdują się pozostałości po starożytnym pałacu. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków Sri Lanki.
26. Na wyspie Cejlon obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu podczas pełni księżyca.
27. Przed wylotem na Sri Lankę warto skontaktować się z lekarzem medycyny podróżnej oraz zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B oraz przeciwko tężcowi.
28. Po terenie kraju można poruszać się przy pomocy międzynarodowego prawa jazdy, jednak ze względu na bardzo zły stan dróg i specyficzną “kulturę jazdy”, turystom odradza się prowadzenie pojazdów i podróżowania po kraju na własną rękę.
29. Lankijczycy są narodem bardzo pozytywnie nastawionym do turystów, uśmiechniętym i wyrozumiałym. Jest to kraj bezpieczny dla turystów, jednak w zatłoczonych miastach może dochodzić do aktów przestępczości pospolitej (np. drobnych kradzieży).
30. Do wjazdu na teren Sri Lanki potrzebny jest ważny paszport, potwierdzenie zgłoszenia wizyty w systemie ETA, posiadanie odpowiedniej ilości środków pieniężnych (równowartość 30 dolarów amerykańskich na każdy dzień pobytu w kraju) oraz biletu powrotnego.