32 Zaskakujące Ciekawostki o Niesamowitym Wietnamie 🇻🇳

wietnam
foto – Pixabay

Wietnam – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Półwyspie Indochińskim. Oficjalną nazwą kraju jest Socjalistyczna Republika Wietnamu.

1. Wietnam graniczy z Chińską Republiką Ludową, Laosem i Kambodżą. Położony jest nad Morzem Południowochińskim.

2. Powierzchnia całkowita kraju wynosi 331 212 km2. Z populacją wynoszącą ok. 102,789 mln ludzi znajduje się w drugiej dziesiątce najludniejszych państw świata.

3. Flaga Wietnamu przedstawia złotą gwiazdę pięcioramienną na czerwonym tle. Gwiazda symbolizuje partię komunistyczną, a poszczególne jej promienie reprezentują robotników, rolników, żołnierzy, inteligencję i młodzież. Czerwień tła nawiązuje do rewolucji i krwi przelanej przez Wietnamczyków.

4. Godło wzorowane jest na godle Chińskiej Republiki Ludowej. Ma formę zbliżoną do koła i złote obramowanie. Na czerwonym tle znajduje się pięcioramienna gwiazda. Pod nią widnieje koło zębate, a po jego bokach kłosy zboża. Poniżej koła zębatego znajduje się napis „Cộng hoà xã hội chủ nghĩa Việt Nam”, który oznacza “Socjalistyczna Republika Wietnamu”.

5. Czerwone tło w godle jest symbolem rewolucji komunistycznej. Gwiazda i jej symbolika pochodzą z flagi Wietnamu. Koło zębate symbolizuje robotników, a kłosy zboża rolników i dobrobyt. Koło zębate stylizowane jest na wschodzące słońce, które ma za zadanie “rozjaśniać mroki kapitalizmu”.

6. Dewiza Wietnamu brzmi “Ðộc lập – Tự do – Hạnh phúc”, co oznacza “Niezależność – Wolność – Szczęście”.

7. Tytuł hymnu wietnamskiego brzmi “Tiến Quân Ca”, czyli “Pieśń marszowa”. Powstał w 1944 r. Autorem muzyki i tekstu jest Nguyễn Văn Cao. W latach 1945-1976 pieśń pełniła funkcję hymnu Demokratycznej Republiki Wietnamu. Od 1976 r. jest oficjalnym hymnem zjednoczonego Wietnamu.

8. Stolicą państwa jest Hanoi. Zajmuje powierzchnię 307 km2 i liczy ponad 3,963 mln mieszkańców. Największym miastem jest Ho Chi Minh z 494 km2 powierzchni i ponad 7,125 mln zamieszkujących go ludzi.

9. Urzędowym językiem Wietnamu jest wietnamski. Należy do grupy językowej mon-khmer, znajdującej się w obrębie rodziny języków austroazjatyckich. Dzieli się na trzy główne dialekty, północny, centralny i południowy.

10. Walutą Wietnamu jest dong. Banknoty drukowane są na folii plastikowej, z przezroczystymi elementami. Od 2014 r. nie używa się monet w handlu detalicznym. 10 000 dongów to aktualnie równowartość ok. 1,80 zł.

11. Wietnamczycy są ludem austroazjatyckim, który do doliny Rzeki Czerwonej przywędrował ok. 10 tys. lat temu. Według tradycji wietnamskiej początki państwowości związane są z rokiem 2879 p.n.e. Władać miała nimi dynastia pochodząca w prostej linii od mitycznego cesarza chińskiego Shennonga. Pierwsze zapisy o tym państwie pojawiają się jednak dopiero ok. 500 r. p.n.e. w kronikach chińskich.

12. W 111 r. p.n.e. tereny wietnamskie zostały podbite przez Chiny. Niepodległość kraj odzyskał dopiero w 938 r. n.e. W kolejnych wiekach dokonywał podbojów, powiększając tym samym kilkukrotnie swój obszar. W XVII w. napłynęli misjonarze katoliccy. Jednym z nich był francuski jezuita Alexandre de Rhodes, który opracował alfabet wietnamski i napisał pierwszy wielojęzyczny słownik języka wietnamskiego, a dokładnie wietnamsko-portugalsko-łaciński.

13. W 1858 r., pod pretekstem chronienia swoich misjonarzy, do Wietnamu wkroczyła Francja. Do końca XIX w. Francuzi zajmowali kolejne prowincje, aż do utworzenia w 1887 r. Indochin Francuskich. Francuzi panowali aż do 1940 r. mimo nasilania się tendencji niepodległościowych.

14. W latach 1940-1945 trwała okupacja japońska. Utworzona w 1941 r. Liga Niepodległości Wietnamskiej (Việt Minh) doprowadziła w 1945 r. do ogłoszenia powstania Demokratycznej Republiki Wietnamu. W 1946 r. zostało podpisane porozumienie między Demokratyczną Republiką Wietnamu i Republiką Francuską, na mocy którego Wietnam Północny stał się wolnym państwem w ramach indochińskiej Unii Francuskiej.

15. Dalsze konflikty doprowadziły do wybuchu I wojny indochińskiej. Trwała w latach 1946-1954, a jej zarzewiem była walka o wyzwolenie Wietnamu Północnego spod administracji francuskich kolonistów. Na kończącej wojnę konferencji genewskiej podjęto decyzję o podziale Wietnamu na część północną z komunistami i południową z ich przeciwnikami, uzależnioną od Amerykanów.

16. W latach 1954-1956 statek typu VC 2 “Kiliński”, należący do Polskich Linii Oceanicznych, przez 370 dni przewoził partyzantów, cywilów i towary w ramach powołanej w Genewie Komisji Rozjemczej. Statkiem dowodził kpt. Romuald Cielewicz. W 1955 r. załoga otrzymała odznaczenia Demokratycznej Republiki Wietnamu “za zasługi przy udzielaniu braterskiej pomocy narodowi wietnamskiemu w realizacji układu rozejmowego”.

17. W latach 1955-1975 trwała II wojna indochińska, zwana również wojną wietnamską. Walki toczyły się między Wietnamem Północnym, wspieranym przez państwa komunistyczne, a Wietnamem Południowym, wspieranym przez koalicję państw, której przewodniczyły Stany Zjednoczone. W ich efekcie wojska amerykańskie opuściły Półwysep Indochiński, a w 1976 r. powstała zjednoczona Socjalistyczna Republika Wietnamu.

18. Wietnam jest jednym z pięciu krajów na świecie, które określają swój ustrój jako komunistyczny. W praktyce mówi się, że rządy w tym państwie są bardziej autorytarne.

19. Najwyższym szczytem Wietnamu, jak również całych Indochin, jest Phan Xi Păng (Fansipan). Wznosi się na wysokość 3143 m n.p.m. Znajduje się w paśmie Hoàng Liên Sơn. Wzniesienie jest potocznie nazywane “dachem Indochin”.

20. Najdłuższą rzeką jest Song Hong (Czerwona Rzeka). Na terytorium Wietnamu płynie na długości 450 km. Wypływa na terytorium Chin, przepływa przez stolicę Hanoi, a uchodzi do Morza Południowochińskiego, w Zatoce Tonkińskiej.

21. Wietnam znajduje się na drugim miejscu listy największych producentów kawy na świecie. Produkuje ponad 1 mln ton rocznie. Na pierwszym miejscu jest Brazylia.

22. Trzonem ludności tego kraju są Wietnamczycy, jednak można wyróżnić tu również ponad 50 narodów i grup etnicznych. Tworzy to wielonarodowościową mieszankę.

23. Około połowy mieszkańców wyznaje buddyzm. Pozostali należą do bezwyznaniowców, wyznawców tradycyjnych religii plemiennych, chrześcijan (przede wszystkim katolików i w mniejszym stopniu ewangelików) oraz wyznawców różnych innych religii.

24. Z Wietnamu pochodzi sztuka walki o nazwie Việt Võ Đạo. Kodyfikację zawdzięcza Wielkiemu Mistrzowi Nguyễn Lộc, który w latach 1938-1945 zebrał techniki z różnych szkół Vovinam. Międzynarodowa federacja Việt Võ Đạo powstała w 1972 r. Jej członkiem obecnie jest również Polska. Dewiza ćwiczących tę sztukę walki brzmi “Być silnym, aby być pożytecznym”.

25. Narodowym kwiatem Wietnamu jest różowy kwiat lotosu. Symbolizuje czystość, siłę walki i równość.

26. Słynnym Wietnamczykiem był Ho Van Lang, którego nazywano “Tarzanem z Wietnamu”. Wychował się w dżungli, gdzie ukrył się wraz z bratem i ojcem w trakcie wojny amerykańsko-wietnamskiej. Miał wówczas 4 lata. Spędził tam ponad 40 lat. Na jego ślad w 2007 r. natrafili myśliwi. Zmarł w 2021 r. w wieku 52 lat.

27. W Wietnamie znajduje się jedna z najbardziej niezwykłych kładek dla pieszych na świecie. Nazywa się Cau Vang, czyli Złoty Most. Ma 150 m długości, a wspierają ją dwa filary stylizowane na ogromne dłonie. Znajduje się w mieście Da Nang. Z tarasu można podziwiać wybrzeże Morza Południowochińskiego.

28. Jednym z najbardziej znanych dań kuchni wietnamskiej jest zupa phở. Przepis powstał na początku XX w. w Wietnamie Północnym. Jest to rodzaj rosołu z makaronem i dodatkami. Tradycyjnie przygotowywany jest z wołowiną lub z mięsem kurczaka. Najpierw zjada się pałeczkami mięso i makaron, a bulion wypija się następnie łyżką.

29. Wśród osobliwości kuchni wietnamskiej znajduje się również napój z ptasich gniazd. Przyrządza się go z wody, białego grzyba z gatunku tremella fuciformis, 1 mg/l ptasich gniazd gatunku salangany sundajskiej i aromatu wanilii. Kilogram gniazda ptasiego kosztuje ok. 2500 dolarów.

30. Z Wietnamu pochodzi wietnamska świnia zwisłobrzucha. Ma niewielkie rozmiary, bardzo obwisły brzuch oraz krótki i zadarty ryj. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1866 r. z okazji otwarcia Ogrodu Zoologicznego w Budapeszcie.

31. Za największą jaskinię na świecie uważa się wietnamską Hang Song Doong. Pierwotne pomiary mówiły o 200 m wysokości, 150 m szerokości, 5 km długości oraz 38,5 mln m3 pojemności. Ostatnie badania wskazują na to, iż może być jednak znacznie większa. Jaskinię odkrył przypadkiem w 1991 r. mieszkaniec okolicznej wsi, jednak potem nie mógł jej odnaleźć. Udało się mu to ponownie w 2009 r.

32. W letnich igrzyskach olimpijskich Wietnamczycy wywalczyli jak dotąd cztery medale, złoty i srebrny w strzelectwie oraz po jednym srebrnym w podnoszeniu ciężarów i taekwondo. Po raz pierwszy wzięli udział w zawodach w 1952 r.

4/5 - (64 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić