15 Ciekawostek o Mount Everest ⛰️

mount everest
foto – Pixabay

Najprostsza definicja opisująca co to jest „góra” informuje, że jest to forma ukształtowania terenu o wysokości względnej większej niż 300 m. W Europie przyjęto, że miano góry można nadać wzniesieniu położonemu powyżej 500 metrów nad poziom morza. Po tym, krótkim i zwięzłym wprowadzeniu nikt nie będzie miał wątpliwości, że góra posiadająca ponad 8 tysięcy metrów nad poziom morza zasługuje na to zaszczytne miano. Na Ziemi doliczono się 14 szczytów mających wysokość ponad 8 tysięcy metrów nad poziom morza. Wśród tych 14 ośmiotysięczników jest jeden najwyższy, mający wysokość 8848 metrów nad poziom morza. Tym szczytem jest Mount Everest.

1. Mount Everest to nie jedyna nazwa najwyższej góry świata. W języku tybetańskim góra ta nazywa się Czomolungma, co w tłumaczeniu oznacza Bogini Matka Śniegu lub Bogini Matka Ziemi.

W języku nepalskim używa się nazwy Sagarmatha co w tłumaczeniu oznacza Czoło Nieba.

Jest jeszcze chińska nazwa, ale w swoim brzmieniu zbliżona jest do tej używanej przez Tybetańczyków.

2. Oficjalna nazwa Mount Everest została nadana najwyższej górze świata w roku 1865 na cześć sir George’a Everesta. Był on geografem, kartografem i geodetą tworzącym mapę Indii. Everest był z pochodzenia Walijczykiem, ale większość swojego życia spędził na kontynencie azjatyckim, a konkretnie w Indiach przyczyniając się do dokładnego zbadania tego kraju i przeniesienia zdobytej wiedzy na tworzone mapy. W latach 1830-1843 sprawował urząd głównego geodety Indii.

3. Pierwszego oficjalnego wejścia na szczyt Mount Everestu dokonał w roku 1953 Nowozelandczyk Edmund Percival Hillary w towarzystwie Szerpa o imieniu Tenzing. Dokładnie zdarzenie to miało miejsce 29 maja 1953 roku. Zdobywcy szczytu byli uczestnikami brytyjskiej wyprawy kierowanej przez Johna Hunta.

4. Wyprawa, którą kierował John Hunt, składała się z czterech alpinistów i 26 Szerpów. Szerpowie są Tybetańczykami zamieszkującymi tereny Himalajów i od czasów pierwszych wypraw w Himalaje są nieodłącznymi ich uczestnikami.

Zazwyczaj Szerpowie wykorzystywani są do pomocy w transporcie niezbędnego sprzętu i organizowania obozowisk dla wypraw udających się w Himalaje.

5. Pierwszą kobietą na Mount Everest była Japonka Junko Tabei. Kobieca wyprawa na najwyższy szczyt Ziemi miała miejsce w roku 1975, a szczyt osiągnięty został 16 maja 1975 roku.

6. Pierwszą Europejką, a zarazem pierwszą Polką na szczycie Mount Everestu była Wanda Rutkiewicz. Zdobyła ona szczyt 16 października 1978 roku. Była ona trzecią kobietą na świecie, która tego dokonała.

7. W 1980 roku Polska wyprawa w Himalaje, jako pierwsza w świecie dokonała zimowego wejścia na Mount Everest. Szczyt osiągnięto 17 lutego i dokonali tego Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Był to zarazem pierwszy z 14 ośmiotysięczników zdobytych zimą.

8. Najstarszym zdobywcą Mount Everestu był Japończyk Yuichiro Miura. Dokonał tego w roku 2013, mając 80 lat. Dodatkowo na uznanie zasługuje fakt, że Japończyk, zdobywając szczyt, był cztery miesiące po operacji serca.

Zapowiedział, że jeśli dożyje, to w roku 2022 ponownie wybierze się na wyprawę i zdobędzie górę, mając 90 lat.

9. Najmłodszym zdobywcą najwyższej góry Ziemi byli w kategorii męskiej Amerykanin Jordan Romero. Dokonał tego, w roku 2010 mając 13 lat i 10 miesięcy.

Te miesiące są bardzo ważne, ponieważ najmłodszą kobietą na szczycie Mount Everestu była pochodząca z Indii Poorna Malavath będąc w chwili wejścia na szczyt o jeden miesiąc starszą od Jordana Romero.

10. Wyprawy na Mount Everest stały się bardzo popularne i coraz więcej osób próbuje swoich sił z najwyższą górą Ziemi. Co rok około 800 osób próbuje wejść na szczyt.

Z faktem tym wiąże się też poważny problem ze śmieciami, które pozostawiają po sobie kolejne wyprawy. W roku 2011 dokonano generalnego czyszczenia szczytu i zniesiono ponad 8 ton śmieci, co niestety stanowiło tylko niewielką ilość w stosunku do tego co pozostało.

Rząd Nepalu nakazuje każdej wyprawie znoszenie całego sprzętu, bo w przeciwnym razie ekipa zapłaci karę pieniężną w wysokości 4 tysiące dolarów.

11. Aby móc zorganizować wyprawę na najwyższą górę Ziemi należy uzyskać zgodę i pozwolenie od władz Nepalu i zapłacić 11 tysięcy dolarów. Średnio koszt wyprawy na Mount Everest wynosi od 35 do 50 tysięcy dolarów i uzależniony jest od ilości uczestników.

12. W 2006 roku Brytyjka Pauline Sanderson rozpoczęła nietypową wyprawę. Początek miał miejsce nad brzegiem Morza Martwego w punkcie znajdującym się 420 metrów poniżej poziomu morza. Kolejnym etapem było zdobycie Everestu.

Brytyjka dopięła swojego celu i po 6 miesiącach stanęła wraz z mężem na szczycie, uzyskując tym samym wynik 9268 metrów wysokości, który pokonała.

Małżeństwo Sandersonów było zarazem pierwszym małżeństwem zdobywającym najwyższą górę.

13. Mount Everest pochłonął około 240 ofiar, ginących na skutek lawin, osuwisk skalnych, zamieci, choroby wysokościowej, mrozu. Większość osób, które zginęły podczas wspinaczki, nigdy nie zostało odnalezione lub pozostawiono ich w miejscach śmierci.

14. Ze względu na ruchy tektoniczne skał, Mount Everest ciągle „rośnie” z zawrotną prędkością 4 milimetrów rocznie.

4.1/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić