15 Ciekawostek o Morzu Kaspijskim

morze kaspijskie
Morze Kaspijskie w Baku / foto – Pixabay

Morze Kaspijskie to słone jezioro położone w Azji i w mniejszej części w Europie. Jest największym jeziorem świata o powierzchni wynoszącej około 370 tysięcy kilometrów kwadratowych. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na jego temat.

1. Miliony lat temu Morze Kaspijskie było elementem nieistniejącego od dawna akwenu, który należał do Oceanu Tetydy. Ze względu na rozmiary i historię nazywany jest nadal morzem, jednak w rzeczywistości jest jeziorem.

2. W późnym etapie jury na obszarach Środkowej Azji znajdowało się morze Paratetyda, które nazywano również Morzem Sarmackim. W jego skład wchodziło dzisiejsze Morze Kaspijskie, Morze Czarne, a także Morze Aralskie. Wszystkie te akweny na przestrzeni lat oddzieliły się od siebie, tworząc osobne zbiorniki.

3. Zdecydowanie większa część Morza Kaspijskiego znajduje się w Azji. Do Europy należą tylko jego północne obszary. Akwen otacza aż pięć państw, czyli Rosja, Turkmenistan, Kazachstan, Azerbejdżan i Iran.

4. Mając powierzchnię wynoszącą około 370 tysięcy kilometrów kwadratowych, morze to jest o 50 tysięcy kilometrów kwadratowych większe od całej Polski.

5. Morze Kaspijskie jest słonym jeziorem, jednak jego północna część jest słodkowodna i stopniowo przechodzi w coraz bardziej słoną. Najwyższy poziom zasolenia stwierdzono tutaj w zatoce Kara-Bogaz-Gol.

6. Na Morzy Kaspijskim znajdują się liczne wyspy. Do największych należą Wyspy Focze stanowiące archipelag składający się z pięciu wysp. Są bardzo ważne dla ochrony populacji rzadkich ptaków, na przykład rybitwy czubatek, która zakłada tutaj gniazda. Ornitolodzy zaobserwowali również inne gatunki, które zatrzymują się tutaj w trakcie dłuższych tras, aby odpocząć.

7. Wyspa Czeczeń, mająca 55 kilometrów kwadratowych, należy do Rosji. Ogurjaly o powierzchni 45 kilometrów kwadratowych należy do Turkmenistanu, a z kolei Baki arxipelaqi to grupa wysp należących do Azerbejdżanu, które znajdują się w pobliżu popularnego Baku.

8. Morze Kaspijskie jest bezodpływowym zbiornikiem wodnym. Oznacza to, że żadna rzeka z niego nie wypływa, ale wpływają do niego na przykład Wołga, Ural czy Kura,

9. Już 700 lat temu wielki podróżnik, Marco Polo, odkrył na tych terenach ropę naftową. Ze względu na nią inwestorzy chętnie inwestowali pieniądze w okolicach jeziora, a mieszkańcy cieszyli się czasem dobrobytu. Proces ten zakończyła rewolucja proletariacka z 1917 roku. Dziś szacuje się, że w rejonie morza znajduje się dużo więcej ropy niż w Arabii Saudyjskiej.

10. Największe jezioro świata był domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt. Występował tutaj na przykład wymarły już tygrys kaspijski. Ostatniego osobnika widziano w latach siedemdziesiątych XX wieku. Żył tutaj również rak błotny, który odszedł w niepamięć dzięki innym gatunkom raków, jakie się tutaj pojawiły.

11. Bogata jest tutaj również flora, będąca przedmiotem badań wielu naukowców z całego świata. Występuje tutaj aldrowanda pęcherzykowata, czyli mięsożerna roślina żywiąca się larwami komarów, zooplanktonem i maleńkim narybkiem.

12. W wodach kaspijskich od około 200 milionów lat żyją jesiotry. Ryby te są bardzo cenione nie tylko ze względu na smak, ale również ze względu na swoją ikrę. Kawior z jesiotra uchodzi za najsmaczniejszy ze wszystkich i był przysmakiem carów rosyjskich, wielkich gwiazd i prominentów na całym świecie. Ostatnio populacja jesiotra jest zagrożona, dlatego światowe organizacje walczą o jej odbudowę.

13. Kiedy zapadają siarczyste mrozy, Morze Kaspijskie pokrywa się bardzo grubą warstwą lodu. Jest ona na tyle wytrzymała, że staje się dla wielu dodatkową trasą, którą można pokonać nawet samochodem.

14. Woda w morzu jest wyjątkowo czysta i zachwyca pięknym odcieniem oscylującym między kolorem szmaragdowym i błękitnym. Dzieje się tak, ponieważ w okolicy niemal nie ma ludzi, a całe obszary nie zostały do tej pory skażone szkodliwą ingerencją człowieka.

15. Niektórzy mediewiści utrzymują, że w średniowieczu doszło do sporej powodzi nadbrzeżnych miasteczek i osad, kiedy poziom wody w Morzu Kaspijskim się podniósł. Dziś w ciągu roku poziom wody wielokrotnie się zmienia, a wszystko zależy od ilości wody w zasilających morze rzekach.

4.1/5 - (35 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić