30 Ciekawostek o Tadżykistanie

tadżykistan
foto – Pixabay

Tadżykistan to śródlądowe, azjatyckie państwo, które graniczy z Afganistanem, Chinami, Uzbekistanem i Kirgistanem. Tadżykistan do niedawna nie był popularnym kierunkiem wśród zagranicznych turystów: dziś jednak coraz częściej doceniany jest z powodu swoich wspaniałych, górskich krajobrazów, niezdobytych terenów i malowniczych, niewielkich miejscowości.

1. Stolicą Tadżykistanu jest Duszanbe – miasto, które zamieszkuje ponad 840 tysięcy osób. Jest to najważniejszy ośrodek gospodarczy i edukacyjny w kraju. W Duszanbe znajduje się również ogromne Muzeum Narodowe, malowniczy Pałac Wahdat oraz jedna z najważniejszych świątyn w kraju – Meczet Hadżi Jakub.

2. Na fladze państwa widnieją trzy poziome pasy: czerwony (symbol pracy), biały (symbol inteligencji) i zielony (symbol społeczeństwa chłopskiego). W środku umieszczony jest wizerunek złotej korony, będącej częścią godła Tadżykistanu.

3. Tadżykistan to kraj wyjątkowo górzysty, którego ponad 50% powierzchni znajduje się na wysokości powyżej 3000m n.p.m. Najważniejsze pasma górskie kraju to Tienszan, Hisaro-Ałaj oraz góry Pamir.

4. Od dziesięcioleci Tadżykistan znajdował się pod wpływem Rosjan. Już w 1868 roku tereny kraju włączone zostały do terytorium Carskiej Rosji, a od 1921 roku kraj był częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Tadżykistan swoją niepodległość zyskał dopiero po rozpadzie ZSRR w 1991 roku.

5. Językiem urzędowym państwa jest język tadżycki.

6. Najwyższym szczytem Tadżykistanu jest Szczyt Ismaila Samaniego, który ma wysokość 7495m n.p.m. i znajduje się w górach Pamir. Ciekawostką jest, że zdobycie szczyt wchodzi w skład siedmiotysięczników, których zdobycie pozwala na wyróżnienie Śnieżną Panterą, czyli najważniejszym rosyjskim odznaczeniem alpinistycznym.

7. Na terenie kraju panuje podwzrotnikowy, bardzo suchy klimat, który cechuje się występowaniem skrajnych temperatur. Zimą w wysokich górach temperatury mogą spadać nawet do -60 stopni Celsjusza, a latem w niektórych częściach kraju osiągać blisko 50 stopni.

8. Około 6% powierzchni kraju zajmują górskie lodowce.

9. Tadżyckie Jezioro Sareskie, które położone jest w górach Pamir na wysokości 3263m n.p.m. uznawane jest za jedno z najgłębszych jezior na świecie. Jego maksymalna głębokość przekracza 500 metrów.

10. Oficjalną walutą kraju jest sonomi, które w przeliczeniu jest warte około 0,32zł.

11. Teren Tadżykistanu zamieszkuje wiele przedstawicieli świata zwierząt m.in. markury śruborogie, koziorożce syberyjskie, rysie, wilki, niedźwiedzie brunatne, susły i wiele gatunków ptaków.

12. Tadżykistan jest słabo rozwiniętym krajem, który uznawany jest za jeden z najuboższych państw Azji. Kraj ten niszczony był już za czasów funkcjonowania Związku Radzieckiego, dodatkowo wiele miejsc zostało zrujnowanych w czasie wieloletniej wojny domowej.

13. W Tadżykistanie żyje około 7,5 miliona ludzi. Tereny państwa zamieszkują Tadżycy, Rosjanie, Uzbecy i Kirgizi. Zdecydowana większość mieszkańców (około 75% ludności) wyznaje islam.

14. Obszar kraju jest bardzo aktywny sejsmicznie i często zdarzają się tu trzęsienia ziemi o umiarkowanej sile.

15. Podróżując po Tadżykistanie natknąć się można na tzw. czajchany czyli tradycyjne, azjatyckie herbaciarnie.

16. Kuchnia tadżycka jest pikantna, prosta i bardzo sycąca. Do narodowych potraw zaliczyć można mastoba (gęsta, pożywna zupa na bazie warzyw, mięsa i ryżu), kuurdak (duszone mięso podawane z ziemniakami) i kebab (pieczone mięso jagnięce lub baranie z dodatkami).

17. Na terenie kraju znajdują się zaledwie 2 parki narodowe, jednak dodatkowo funkcjonuje tu kilkanaście rezerwatów przyrodniczych oraz wiele górskich ogrodów botanicznych.

18. Dużym problemem Tadżykistanu jest częste łamanie praw człowieka. W kraju powszechnie stosuje się cenzurę, dochodzi do aktów przemocy wobec więźniów, a także zdarzają się nielegalne aresztowania.

19. Jedną z największych atrakcji Tadżykistanu są Góry Fan, które cechują się “marsjańskim” krajobrazem.

20. Tadżycka Zapora Nurecka to druga najwyższa sztucznie wybudowana zapora na świecie. W kraju znajduje się także najwyższa naturalna zapora na świecie, która powstała na rzece 1911 roku podczas trzęsienia ziemi. W wyniku naturalnego odgrodzenia rzeki powstało malownicze Jezioro Sarez, które jest ważną atrakcją turystyczną w Tadżykistanie.

21. Aż do 2004 roku w Tadżykistanie była wykonywana kara śmierci. Obecnie w dalszym ciągu prawo tadżyckie umożliwia wykonanie tak surowego wyroku, jednak w praktyce najcięższe przewinienia karane są wieloletnim pozbawieniem wolności.

22. W Tadżykistanie znajduje się tunel Anzob zwany również “Tunelem Śmierci”, który uznawany jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w kraju.

23. Mimo, że mieszkańcy Tadżykistanu są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, w kraju dominuje kultura muzułańska. Należy wystrzegać się wyzywających ubrań i pamiętać o oddawaniu szacunku świętym miejscom.

24. Ciekawą atrakcją turystyczną tego kraju są gorące źródła Garmczaszma. Podziwiać tu można wspaniałe, śnieżnobiałe formy naciekowe, które tworzą “baseny” z błękitną, ciepłą wodą bogatą w składniki mineralne.

25. Po terenie Tadżykistanu poruszać się można przy pomocy taksówek, kolei i autobusów dalekobieżnych. Komunikacja publiczna jest jednak dosyć słabo zorganizowana, dlatego wielu turystów decyduje się na wynajęcie przewodnika z prywatnym samochodem.

26. Płatności kartą akceptowane są niemal wyłącznie w stolicy Tadżykistanu. W mniejszych miejscowościach nie znajdziemy również bankomatów, dlatego zawsze należy mieć przy sobie zapas gotówki.

27. Na teren Tadżykistanu najłatwiej jest się dostać drogą powietrzną z dużych, europejskich i azjatyckich portów (np. z Amsterdamu, Londynu i Berlina). Z niektórych państw (m.in. z Rosji) do Tadżykistanu można dostać się także koleją.

28. Przed wylotem do Tadżykistanu warto skontaktować się z lekarzem medycyny podróżnej. Stan służby zdrowia w tym kraju jest na bardzo niskim poziomie, jednak w większych miastach można skorzystać z usług prywatnych lekarzy.

29. Do prowadzenia pojazdów na terenie Tadżykistanu wystarcza dokument międzynarodowego prawa jazdy. Ze względu na bardzo zły stan dróg odradza się jednak poruszanie po obszarze państwa wypożyczonym samochodem.

30. Obywatele Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego podczas pobytów nieprzekraczających 30 dni. Do wjazdu na teren Tadżykistanu niezbędny jest paszport stały lub tymczasowy.

4.2/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić