Państwo Izrael znajduje się na Bliskim Wschodzie, w Azji Zachodniej na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Graniczy z Libanem, Syrią, Jordanią i Egiptem. Patrząc na jego rozwój możemy się zastanawiać jak państwo utworzone po II wojnie światowej stało się jednym z silniejszych pod względem gospodarczym. Jednak jest więcej ciekawostek o tym państwie.
1. Populacja Izraela liczy sobie 7,6 miliona osób, przy czym 75% stanowią Żydzi. Drugą grupę stanowią Arabowie – 20%. Trzecią grupą jest mniejszość etniczna Samarytan.
Duże zróżnicowanie jest jednak pod kątem wyznaniowym. Obok siebie mieszkają bowiem Żydzi, muzułmanie, chrześcijanie i druzowie oraz kilka mniejszych grup religijnych.
2. Współczesne państwo Izrael ma swoje korzenie w Ziemi Izraela, która przez 3 000 lat zajmowała centralne miejsce w judaizmie. Syjonizm był zaś nowożytnym ruchem politycznym dążącym do powstania państwa Izrael.
3. Już w okresie I wojny światowej Wielka Brytania wydała tzw. Deklarację Balfoura, zakładającą utworzenie w Palestynie “żydowskiej siedziby narodowej”. Po wojnie Liga Narodów zgodziła się na stworzenie Mandatu Palestyny pod protektoratem brytyjskim.
4. W 1947 roku ONZ zgodził się na podzielenie Palestyny. Powstały dwa państwa – żydowskie i arabskie. 14 maja 1948 roku państwo Izrael proklamowało niepodległość, jednak okoliczne państwa odmówiły zaakceptowania układu. Rozpoczęła się wojna, której efektem było poszerzenie granic żydowskiego państwa. Od tamtej pory Izrael ma konflikt z arabskimi państwami ościennymi.
5. Państwo jest demokratyczną republiką parlamentarno-gabinetową. Premier posiada władzę wykonawczą i stoi na czele rządu. Władza ustawodawcza podzielona jest między rząd i parlament, zwany Kneset.
6. Gospodarka izraelska znajduje się na 44. miejscu wśród największych gospodarek światowych.
7. Izrael ma problemy odnośnie stolicy. Z jednej strony w 1950 proklamowano, że jest nią Jerozolima, jako siedziba rządu i największe miasto. Jednak ostatecznie status pozostaje niewyjaśniony, dlatego wiele państw w tym Polska za stolicę tego państwa uznaje Tel Awiw, czyli finansowe centrum Izraela.
8. W grudniu 2017 Donald Trump, jako prezydent USA uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Jednocześnie wydał polecenie, aby do Jerozolimy przenieść amerykańską ambasadę.
9. W lipcu 2018 roku parlament Izraela przyjął ustawę “Prawo o żydowskim państwie narodowym”, zgodnie z którym kraj został uznany za wyłącznie żydowski. W związku z tym jako jedyny język urzędowy uznano hebrajski – nie tak jak było wcześniej, że istniał drugi język urzędowy, arabski.
10. Nazwa Izrael pochodzi ze Starego Testamentu, dokładniej Księgi Rodzaju. Oznacza “ten, który walczy z Bogiem”, choć niektórzy komentatorzy interpretują nazwę jako “Bóg zasad” lub “Bóg osądzający”.
11. Inne proponowane nazwy na państwo żydowskie brzmiały Ziemia Izraela, Syjon i Judea. Zostały jednak odrzucone, a w pierwszych dniach niepodległości upowszechniło się używania zwrotu Izrael, ale w odniesieniu do mieszkańców.
12. Flaga nawiązuje do tradycyjnej żydowskiej chusty modlitewnej. Pośrodku niej umieszczono również Gwiazdę Dawida, która od setek lat jest symbolem żydowskiej tożsamości narodowej. Herbem państwowym jest za to złoty świecznik menora.
13. Ziemia Izraela jest święta dla Żydów od czasów biblijnych. Według ich świętej księgi jest ona im obiecana przez Boga jako ojczyzna.
14. Obszar dawnego królestwa izraelskiego był podbity kolejno przez Asyrię, Babilon, Persję, Grecję, Rzym, Bizancjum i Arabów.
15. Izrael jest położony na kontynencie azjatyckim, jednak ścisłe kontakty dyplomatyczne ma z USA oraz krajami europejskimi.
16. Państwo to charakteryzuje się dużą różnorodnością geograficzną od pustyni Negew, po łańcuchy górskie Galilei, Karmelu i Wzgórz Golan. Posiada również nadmorską równinę, która jest głównym terenem osadniczym.
17. Jordan to najdłuższa rzeka Izraela, posiadająca długość 250 kilometrów.
18. Na terenie Izraela występuje wyjątkowa forma geologiczna – kratery powstałe w wyniku erozji ziemi, zwane makhteshim.
19. Izrael ma najwyższą liczbę gatunków roślin na metr kwadratowy spośród państw basenu Morza Śródziemnego.
20. Posiada surowce naturalne w postaci gliny, wapienia, gipsu, potasu, bromu i fosforanów.
21. Izrael cechuje się ogromnym bogactwem różnorodnych form życia roślinnego i zwierzęcego. Północne tereny to wilgotne i górzyste obszary zamieszkałe przez orły i wydry. Południe to obszary pustynne, zamieszkałe przez koziorożce nubijskie.
22. Państwo to utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 160 krajami i ma 93 misji dyplomatycznych.
23. Izrael powszechnie uważa się za najbardziej rozwinięty gospodarczo i przemysłowo kraj Bliskiego Wschodu.
24. Środkiem płatniczym są nowe szekle w skrócie NIS, które zastąpiły stare szekle w kwietniu 1985 roku.
25. Pod względem produkcji żywności – poza zbożami i wołowiną – Izrael jest samowystarczalny.
26. Izrael ma najwyższy wskaźnik na świecie jeśli chodzi o użycie energii słonecznej do ogrzewania wody – jest to ponad 90%.
27. Jest światowym liderem w technologii odsalania i oczyszczania wody, wykorzystania energii geotermalnej i rozwoju technologii hi-tech.
28. Izrael to prawdziwe bogactwo kulturowe związane z różnorodnością populacji – pochodzący z całego świata Żydzi przywieźli swoje tradycje wyniesione z państw gdzie mieszkali i zmieszali je.
29. Jest to jedyne państwo na świecie, gdzie obowiązuje kalendarz żydowski. Według niego dniami wolnymi od pracy są święta państwowe, święta religijne oraz szabat, czyli sobota.
30. Od 1994 roku wszystkie organizacje sportowe z Izraela biorą udział w rozgrywkach europejskich.