Angkor Wat, nazywany również Miastem albo Stolicą Świątyń, to ogromny kompleks świątynny w Kambodży i jednocześnie największy zabytek sakralny na całym świecie. Pierwotnie budowano go z myślą o świątyni hinduskiej, ale w średniowieczu stał się świątynią buddyjską. Podróżnicy specjalizujący się w krajach azjatyckich podkreślają, że jest to jedna z największych atrakcji kontynentu, która robi wrażenie o każdej porze dnia. Co warto o niej wiedzieć?
1. Angkor Wat został zbudowany przez króla Khmerów, Surjawarmana II, który rządził w Imperium Khmerskim od 1113 do 1150 roku. Władca ten miał monumentalne osiągnięcia w architekturze, a także w polityce i umacnianiu pozycji Imperium. To on był odpowiedzialny za ponowne nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chinami po ponad 300 latach.
2. Świątynia jest poświęcona hinduskiemu bogu, Wisznu, którego szczątki zostały w środku złożone. Bóg ten należał do trójcy hinduistycznej razem z Śiwą i Brahmą.
3. Świątynia Angkor Wat jest najważniejszym dziełem klasycznego stylu architektury khmerskiej. Stała się również symbolem całej Kambodży i widnieje na jej fladze narodowej. Co roku odwiedzają ją turyści z całego świata, a wielu wraca ponownie, aby eksplorować niepoznane wcześniej części kompleksu.
4. W języku khmerskim nazwa świątyni oznacza Miasto Świątynne. Nazwa ta wykształciła się jednak później. Oryginalną nazwą kompleksu była Vrah Viṣṇuloka, co oznaczała “święte mieszkanie Wisznu”.
5. W mitologii indyjskiej panuje przeświadczenie, zgodnie z którym bóg Indra zlecił budowę tej świątyni, ponieważ miała służyć za pałac jego synowi, Precha Ket Mealei. Żyjący w XIII wieku chiński podróżnik, Zhou Daguan, potwierdzał, że w tych stronach wierzy się, iż świątynia została zbudowana w ciągu jednej nocy za sprawą boskich mocy.
6. Prace nad świątynią rozpoczęły się w pierwszej połowie XII wieku i trwały od 32 do 35 lat. Naukowcy przypuszczają, że zakończyły się już po śmierci króla, z którego inicjatywy je rozpoczęto.
7. Całkowita powierzchnia kompleksu wynosi ponad 2 kilometry kwadratowe. Najwyższa wieża ma aż 65 metrów wysokości, a mury Angkor Wat zbudowano z laterytu. Ta osadowa skała składająca się głównie z glinu i tlenków żelaza charakteryzuje się ponadprzeciętną twardością.
8. Największą atrakcją na terenie świątyni jest kamienny arras, który ma aż 900 metrów długości. Widnieje na nim niemal dwadzieścia tysięcy postaci przedstawionych w realistycznych scenach z życia dworu i eposów indyjskich.
9. W skład największego kompleksu religijnego na całym świecie wchodzi aż 250 budowli. Szacuje się, że Angkor w roku 1000 był największym miastem na świecie, które zamieszkiwało ponad milion osób.
10. Przy budowie całego kompleksu pracowało ponad 50 tysięcy robotników. Z kolei ozdobne rzeźby i płaskorzeźby, które znajdują się na jego terenie, tworzyło kilka tysięcy artystów i rzemieślników.
11. Do dziś podziw architektów i inżynierów budzi rozmieszczenie budowli, które świadczy o tym, że zdawano sobie wówczas sprawę z natury brył, przestrzeni i kompozycji.
12. Sama technika użyta podczas budowania Angkor Wat była raczej prymitywna. Kamień w tym wypadku używany był tak, jak zazwyczaj stosowano drewno. W tamtym czasie w tych stronach nie znano również łuków i kopuł, ale mimo to budowle robią ogromne wrażenie na turystach.
13. Naukowcy nie mogą wyjść z podziwu, dla systemu wodnego, jaki zbudowano na terenie świątyni. Znajduje się tutaj cała sieć sztucznych kanałów, grobli i rezerwuarów. Służyły one do magazynowania wody z rzek i deszczu, a stąd kierowano ją na pola ryżowe. Dzięki nim Khmerowie mieli możliwość zwiększania swojego gospodarczego potencjału.
14. Na terenie kompleksu znajduje się tak zwana “świątynia Angeliny”. Została tak nazwana, ponieważ pojawiła się w filmie “Tomb Raider” z Angeliną Jolie w roli głównej.
15. Ze względu na wielkość kompleksu, na miejscu można wykupić bilety pozwalające na kilkudniowe zwiedzanie. Jeśli ktoś nie ma aż tyle czasu, może spędzić w Angkor Wat cały dzień od rana do zamknięcia, i przy odrobinie szczęścia i pośpiechu zobaczyć najważniejsze miejsca.