30 Ciekawostek o Kuwejcie

kuwejt
foto – Pixabay

Kuwejt to małe, arabskie państwo, które znajduje się przy Zatoce Perskiej. Graniczy z dwoma krajami: Arabią Saudyjską i Irakiem. Niewielkie tereny i niegościnny klimat nie wpływają jednak na stan gospodarczy kraju – ogromne zasoby ropy naftowej sprawiają, że Kuwejt jest dziś świetnie rozwijającym się, bardzo zamożnym państwem, które coraz częściej odwiedzają turyści z całego świata.

1. Stolicą i największą metropolią w kraju jest miasto o nazwie Kuwejt, które zamieszkuje około 637 tysięcy osób. Miasto to założone zostało już w XVI wieku jako portugalska osada. Do lat 60-tych XX wieku było to niewielkie, rybackie miasteczko, a dziś stanowi ogromne miasto z wieloma okazałymi, wysokimi drapaczami chmur i nowoczesnym zabudowaniem

2. Klimat Kuwejtu jest bardzo suchy, gorący i nieprzyjazny. Zimą panują tu dosyć przyjemne temperatury (około 12 stopni Celsjusza), jednak występują także silne wiatry i burze piaskowe. Latem temperatury mogą przekraczać nawet 50 stopni Celsjusza.

3. Walutą obowiązującą w kraju jest dinar kuwejcki, który w przeliczeniu wart jest około 14zł

4. Na fladze Kuwejtu widnieją czery kolory: czarny, zielony, biały i czerwone. Symbolizują one kolejno: klęskę wrogów, Islam, czystość moralność i krew przelaną w walkach.

5. Kuwejt jest państwem stosunowo młodym – niepodległość zyskał dopiero w 1961 roku. Już jednak w XVI wieku na terenach kraju istniała portugalska faktoria, która następnie przeszła w ręce Brytyjczyków. Dopiero odkrycie ogromnych złóż ropy naftowej sprawiło, że mieszkańcy terenów Kuwejtu rozpoczęli walki niepodległościowe o wolność narodu.

6. Kuwejt jest państwem skrajnie suchym. Aż 92% powierzchni kraju zajmują tereny pustynne i półpustynne.

7. Kuwejt jest emiratem (rodzaj księstwa, w którym władzę sprawuje emir) i monarchią konstytucyjną.

8. Przez ponad pół roku w latach 1990-1991 Kuwejt stanowił część Iraku. Wojnę rozpoczął Saddam Husajn, jednak kilka miesięcy później państwo udało się wyzwolić siłom Organizacji Narodów Zjednoczonych.

9. Mimo, że Kuwejt jest państwem muzułmańskim (około 75% społeczeństwa wyznaje islam sunnicki), na terenie kraju mieszkają także chrześcijanie (14%), hindusi (8%) i buddyści (2%).

10. Na terenie kraju nie ma żadnej stałej rzeki.

11. Świat roślin i zwierząt w Kuwejcie jest bardzo ubogi i mało zróżnicowany. Obszar kraju porasta niemal wyłącznie skąpa roślinność pustynna i stepowa. Wśród występujących tu gatunków zwierząt do najciekawszych należą karakale, szakale i gazele arabskie.

12. Obywatele Kuwejtu pełnoletność osiągają w wieku 21 lat. Mimo to, dopuszczalne są śluby już od skończenia 15 roku życia.

13. Jednym z najbardziej tragicznych dni w historii Kuwejtu był 26 czerwca 2015 roku, kiedy to w zamachu terrorystycznym na szyicki meczet zginęło 27 osób.

14. Do Kuwejtu nie są wpuszczane osoby, które posiadają w paszporcie wizę izraelską.

15. Językiem urzędowym Kuwejtu jest język arabski

16. Na teren państwa nie można wwozić m.in. alkoholu i produktów mięsnych pochodzenia wieprzowego.

17. Kuwejt jest państwem wyznaniowym, o bardzo silnej tradycji muzułmańskiej. Należy pamiętać, że tutejsze normy obyczajowe zabraniają m.in. zakładania zbyt wyzywającego stroju (w szczególności u kobiet), okazywania publicznie uczuć i spożywania alkoholu. Podczas ramadanu (świętego miesiąca w tradycji muzułmańskiej) zabrania się jedzenia i picia w miejscach publicznych.

18. Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym budynkiem tego państwa są Wieże Kuwejckie czyli zespół trzech wysokich wież z ogromnymi „kulami” pełniącymi funkcję tarasów widokowych. Wieże powstały w 1979 roku, a najwyższa z nich (w której mieści się taras widokowy i lokale gastronomiczne) ma wysokość 187 metrów.

19. Kuwejt był pierwszym krajem na świecie, w którym zorganizowano nietypowe wyścigi wielbłądów – kierowały nimi „roboty-dżokeje”.

20. Do wjazdu na teren państwa niezbędne jest posiadanie ważnego paszportu oraz kuwejckiej wizy. Ciekawostką jest, że władze Kuwejtu formalnie mają prawo odmówić wydania wizy samotnie podróżującym, młodym kobietom.

21. Tradycyjnym ubiorem męskim Kuwejtczyków jest dishdasha czyli biała, długa szata, które chroni ciało przed piaskiem i gorącem.

22. Narodowym daniem Kuwejtu jest kabsa, czyli aromatyczny, warzywny gulasz podawany z ryżem.

23. U wybrzeży Zatoki Perskiej położonych jest wiele malowniczych plaż. Do najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc należy szeroka, piaszczysta plaża Marina Beach oraz plaże przy porcie Shuwaikh.

24. Największym meczetem w Kuwejcie jest Wielki Meczet, który wybudowany został w 1986 roku.

25. Szacuje się, że to niewielkie państwo posiada aż 10% światowych rezerw ropy naftowej.

26. Na terenie państwa niemal nie występują grunty nadające się do uprawy roślin użytkowych. Pola w Kuwejcie zajmują około 0,5% powierzchni kraju.

27. Aż do 2006 roku kobiety w Kuwejcie nie miały prawa głosu w wyborach.

28. U wybrzeży Kuwejtu znajduje się ogromna, sztucznie wybudowana rafa koralowa. The Big Bneider Reef jest jedną z największych atrakcji tego kraju dla miłośników nurkowania.

29. Narodowy Bank Kuwejtu uznawany jest za największą i najbogatszą organizację finansową świata. Samo państwo w wielu zestawieniach najbogatszych krajów na świecie często umiejscawiane jest w ścisłej czołówce.

30. W niewielkiej miejscowości Sulaibiya znajduje się największe na świecie składowisko zużytych opon. Ciekawostką jest, że w tym miejscu zanotowano najwyższą temperaturę w Azji (i trzecią najwyższą temperaturę na świecie), która wynosiła 53,6 stopni Celsjusza.

4.7/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić