30 Fascynujących Ciekawostek o Egzotycznych Filipinach 🇵🇭

filipiny
foto – Pixabay

Filipiny – wyspiarskie państwo położone w południowo-wschodniej Azji, w Archipelagu Filipińskim, na Oceanie Spokojnym. Oficjalna nazwa kraju brzmi Republika Filipin (fil. Republika ng Pilipinas).

1. Nazwa Filipiny wywodzi się od imienia króla Hiszpanii Filipa II Habsburga. Nazwę “Felipinas” nadał w 1543 r. hiszpański podróżnik i odkrywca Ruy López de Villalobos.

2. Kraj składa się z ponad 7 tys. wysp, z czego 880 jest zamieszkanych. Do największych wysp należą Luzon (104 tys. km2), Mindanao (94,6 tys. km2), Samar (13,1 tys. km2), Negros (12,7 tys. km2), Palawan (11,7 tys. km2) oraz Panay (11,5 tys. km2).

3. Wyspy filipińskie otoczone są od południa przez wody Morza Celebes, od południowego zachodu przez Morze Sulu, od zachodu i północy przez Morze Południowochińskie, a od wschodu przez Ocean Spokojny.

4. Powierzchnia całkowita Filipin wynosi 300 000 km2. Kraj zamieszkuje ponad 106,651 mln osób.

5. Flagę kraju tworzy biały trójkąt, do którego przystają dwa poziome pasy, górny niebieski i dolny czerwony. W trzech rogach trójkąta znajdują się trzy gwiazdy pięcioramienne, natomiast na środku ośmiopromienne słońce. Wyjątkową cechą na tle innych flag świata jest fakt, że w podczas wojny zmieniany jest układ flagi – czerwony pas znajduje się na górze, a niebieski na dole.

6. Biały trójkąt na fladze symbolizuje pokój i czystość, czerwień odwagę i braterstwo, natomiast kolor niebieski patriotyzm. Słońce oznacza wolność a jego osiem promieni odnosi się do ośmiu prowincji, w których zaczęło się powstanie antyhiszpańskie. Gwiazdy w rogach trójkąta są symbolami trzech głównych regionów Filipin, Mindanao, Luzon i Visayas.

7. W herbie znajduje się tarcza herbowa podzielona na trzy pola i owalne centrum. W białym polu górnym znajdują się trzy gwiazdy, w dolnym polu niebieskim bielik amerykański z godła USA, a w dolnym polu czerwonym lew z herbu León, fragmentu herbu Hiszpanii. W centrum znajduje się ośmiopromienne słońce. Pod tarczą herbową umiejscowiona jest szarfa z napisem “Republika ng Pilipinas”, czyli “Republika Filipin”.

8. Symbolika gwiazd, słońca i barw tła jest taka sama w przypadku godła, jak i w przypadku flagi. Bielik i lew stanowią nawiązanie do kolonialnej przeszłości, poprzedzającej narodzenie się państwa.

9. Dewiza Filipin brzmi “Maka-Diyos, Maka-Tao, Makakalikasan at Makabansa”, co oznacza “Dla Boga, ludzi, natury i kraju”.

10. Hymn Filipin został przyjęty w 1898 r. i nosi tytuł “Lupang Hinirang”, czyli “Wybrany kraj”. Słowa napisał filipiński poeta, pisarz i działacz narodowościowy José Palma. Muzykę skomponował Julian Felipe.\

11. Stolicą Filipin jest Manila. Zajmuje powierzchnię 38,55 km2, a zamieszkuje ją ponad 1,846 mln ludzi. Największym miastem jest dawna stolica z lat 1948-1976, Quezón City. Jego powierzchnia wynosi 166,20 km2, a liczba ludności ponad 2,960 mln.

12. Walutą Filipin jest peso filipińskie, które dzieli się na 100 centavos. Nazwa “peso” pochodzi z czasów kolonistów hiszpańskich. Na współczesnych banknotach figuruje nazwa “piso”, która pochodzi z języka filipińskiego.

13. Językami urzędowymi są filipiński i angielski. Podstawą języka filipińskiego jest język tagalski, który został wzbogacony o słownictwo pochodzące z innych języków filipińskich. Filipiński należy do grupy języków malajsko-polinezyjskich, będących częścią rodziny języków austronezyjskich. W użyciu jest również język hiszpański oraz ponad 200 lokalnych języków.

14. Filipiny zostały odkryte w 1521 r. przez żeglarza i podróżnika Ferdynanda Magellana. Tereny te zostały przyłączone do Królestwa Hiszpanii. W 1565 r. Miguel López de Legazpi założył pierwszą europejską osadę Cebu. W 1571 r. na terenach plemienia Tagalów została założona Manila, stolica Hiszpańskich Indii Wschodnich.

15. W 1898 r. doszło do wybuchu powstania skierowanego przeciwko hiszpańskim kolonizatorom. Uczestniczące w konflikcie Stany Zjednoczone przejęły w efekcie kontrolę nad krajem. W 1916 r. Filipińczykom udało się uzyskać większe prawa, a w 1934 r. państwo uzyskało status niezależnej wspólnoty.

16. W czasie II wojny światowej, w 1942 r. Filipiny znalazły się pod okupacją japońską. Tubylcy stawili opór, a szczególną rolę odegrała filipińska armia wyzwoleńcza Hukbalahap. W 1946 r. Filipiny odzyskały niepodległość.

17. W latach 1965-1986 Filipinami rządził dyktator Ferdinand Marcos. Jego rządy upadły po dokonaniu pokojowego przewrotu. W 1987 r. wprowadzono nową konstytucję. Aktualnymi problemami państwa są radykalni islamiści powiązani z Państwem Islamskim i Al Kaidą.

18. Najwyższym wzniesieniem Filipin jest Apo, stratowulkan położony na wyspie Mindanao. Wznosi się na wysokość 2953 m n.p.m. Szczyt objęty jest ochroną przyrodniczą w postaci parku narodowego ze względu na mnogość występujących tu endemicznych gatunków ptaków.

19. Najdłuższą rzeką Filipin jest Cagayan. Ma długość 505 km i znajduje się na wyspie Luzon. Wpada do Kanału Babuyan.

20. Główną religią na Filipinach jest katolicyzm. Wśród innych wyznań zaznacza się udział protestantów, muzułmanów oraz wyznawców tradycyjnych religii plemiennych.

21. Filipiny posiadają 6 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich Park Morski Rafy Tubbataha, kościoły barokowe w Manili, Santa Marii, Paoay i Miagao, ryżowe tarasy Kordylierów Filipińskich, Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa, dzielnica kolonialna w Vigan oraz sanktuarium dzikiej przyrody pasma Hamiguitan.

22. Filipińczycy na letnich igrzyskach olimpijskich startują od olimpiady w Paryżu w 1924 r. W zawodach nie uczestniczyli tylko raz, w Moskwie w 1980 r. z powodu bojkotu. Do tej pory zdobyli 2 srebrne i 3 brązowe medale w boksie, 1 srebrny medal w podnoszeniu ciężarów oraz po 2 brązowe medale w lekkoatletyce i pływaniu.

23. Wśród fauny filipińskiej ogromny udział mają gatunki i podgatunki endemiczne. Można wśród nich wymienić m. in. ptaki – wojownik filipiński, kusogonka, owocożerek barwny, wyspiarek pławobrzuchy, kaczka filipińska, małpożer, ssaki – pręgoszczur górski, jeleń Alfreda, kanczyl filipiński, lotokot filipiński, gady – agama żaglowa filipińska.

24. Narodowym kwiatem Filipin jest sampaguita, czyli jaśmin wielkolistny (łac. Jasminum sambac). Narodowym drzewem jest natomiast narra, a narodowym klejnotem perła filipińska.

25. Narodowym ptakiem Filipin jest orzeł filipiński, który zwany jest również małpożerem (łac. Pithecophaga jefferyi). Jest to duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Należy do najrzadszych ptaków na świecie. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) znajduje się na liście gatunków krytycznie zagrożonych.

26. Narodowym sportem jest arnis, rdzenna filipińska sztuka walki. Nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa ‘arnes’ oznaczającego ‘pancerz’. W walce wykorzystuje się krótkie i długie noże oraz kije – bambusowe lub wykonane z drzewa “kamagon”. Arnis ma różne odmiany. W Polsce szkolenia i turnieje filipińskich sztuk walki prowadzi Polska Federacja Combat Kalaki.

27. 27 kwietnia 1521 r. na wyspie Mactan zginął Ferdynand Magellan. Wdał się w potyczkę z mieszkańcami wyspy dowodzonymi przez Lapu-Lapu. Powodem była odmowa dostarczania towarów dla Hiszpanów. Paradoksalnie i Ferdynand Magellan, i Lapu-Lapu są cenieni i szanowani na Filipinach.

28. Słynnym Filipińczykiem jest bokser Manny Pacquiao. Wśród tytułów, jakie posiadał, znajdowały się pasy mistrzowskie organizacji WBC w wadze muszej, IBF w wadze junior piórkowej. WBC w wadze junior lekkiej, WBC w wadze lekkiej, WBO w wadze półśredniej oraz WBC w wadze lekkośredniej. Na 72 stoczone w zawodowym boksie walki wygrał 62, z czego 39 przez nokaut. Pokonał 16 przeciwników w walkach o tytuł mistrzowski.

29. 24 listopada 2021 r. w wieku 124 lat zmarła pochodząca z Filipin Francisca Susano. Była prawdopodobnie ostatnią żyjącą osobą, która urodziła się w XIX w. Według dokumentów przekazanych przez bliskich jej datą urodzenia był 11 września 1897 r.

30. Popularnym środkiem transportu zbiorowego na Filipinach są jeepney’e. Stanowią rodzaj samochodu terenowego, który jest jaskrawo pomalowany i udekorowany. Jeepney’e powstały z pozostawionych na Filipinach po II wojnie światowej amerykańskich samochodów terenowych.

3.7/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić