30 Niesamowitych Ciekawostek o Malediwach

malediwy
foto – Pixabay

Od pewnego czasu małe archipelagi porozrzucane na wodach oceanów indyjskiego i spokojnego są miejscami prestiżowych wyjazdów urlopowych. O atrakcyjności tych miejsc krążą legendy. Nie zmienia to faktu, że nie każdy może sobie pozwolić na tak luksusowe miejsce spędzania urlopowego czasu. Zanim podejmie się decyzję o wyprawie w tak odległe tereny, warto choć trochę zapoznać się z tymi miejscami. Być może dla niektórych okaże się, że te tereny to nie do końca dobry wybór i może warto zmienić kierunek wypoczynku.

1. Malediwy to niewielki archipelag znajdujący się na wodach Oceanu Indyjskiego. Najbliżej stałego lądu znajdują się Indie, od których południowego krańca do archipelagu jest niespełna 500 kilometrów.

1. Archipelag tworzy około 1190 wysepek wyrosłych na podmorskich łańcuchach wulkanicznych. Cały archipelag ma około 820 kilometrów długości i 120 kilometrów szerokości. Długość jest w południkowym układzie, a szerokość w równoleżnikowym.

2. Tylko 202 wysepki są zamieszkane. Pozostałe w większości są trudno dostępne posiadają za to bardzo urokliwe zatoczki

3. Malediwy to także nazwa wyspiarskiego państwa zajmującego powierzchnie wysepek tworzących archipelag.

4. Malediwy liczą 400 tysięcy mieszkańców. Cały archipelag to 298 kilometrów kwadratowych powierzchni.

5. Stolicą Malediwów jest miasto Male.

6. Male liczy ponad 133 tysiące mieszkańców i jest największym ośrodkiem miejskim na Malediwach. Położone jest na wyspie o tej samej nazwie.

7. W celu zabezpieczenia miasta przed zalewem fal Oceanu Indyjskiego zbudowany został betonowy falochron mający za zadanie osłonę i ochronę miasta przed wodami Oceanu. Całość inwestycji ufundowana została przez Japończyków. Koszt budowy falochronu wyniósł 136 milionów dolarów.

8. 26 grudnia 2004 roku miasto zostało zalane i zniszczone przez potężną falę tsunami, która przelała się przez cały archipelag.

9. Potężna fala tsunami z 2004 roku spowodowana była podwodnym trzęsieniem ziemi, które wystąpiło pod dnem Oceanu Indyjskiego. W jego wyniku ucierpiało wiele wyspiarskich państw w tym także Malediwy. Według bardzo mocno szacunkowy danych trzęsienie ziemi o sile 9,1 spowodowało śmierć prawie 300 tysięcy osób, przy czym ostateczna liczba ofiar nigdy nie zostanie do końca przedstawiona.

10. Fale tsunami dotarły do Malediwów w ciągu około 2 godzin od momentu wystąpienia wstrząsu. Fale osiągnęły wysokość 4 metrów, co wystarczyło, aby pochłonąć życie ponad 100 osób. Rany odniosło 1300 osób. Zniszczeniu uległo ponad 8 tysięcy budynków.

11. Na Malediwach najwyższy punkt wynosi zaledwie 2 metry nad poziom morza. Jet to najlepszy przykład tego co może przydarzyć się na archipelagu kiedy wysokość fal znacznie przekroczy 2 metry.

12. Administracyjnie Malediwy jako państwo składają się z 26 naturalnych atoli, a one podzielone są na 21 jednostek administracyjnych.

13. Atol jest wyspą koralową o płaskiej powierzchni, powstałą z rafy koralowej. Zazwyczaj ma kształt pierścienia z depresją zwaną laguną w środku. Początek atolu związany jest z wulkanem i powstawaniem wyspy wulkanicznej, obrastanej następnie rafą koralową.

14. Największe atole występują na Malediwach.

15. Gospodarka Malediwów opiera się na turystyce i rybołówstwie. Dla pełniejszego obrazu według danych z 2015 roku właśnie w tym wskazanym roku Malediwy odwiedziło 1,24 miliona turystów generujących ponad 2,5 miliarda dolarów przychodu.

16. Thilafushi jest sztuczną wyspą stworzoną w celu gromadzenia śmieci produkowanych na Malediwach. Wyspa znajduje się w odległości około 6 kilometrów od Male. Wyspa ma 7 kilometrów długości i około 200 metrów szerokości. Stworzona została w miejscu występowania naturalnej laguny.

17. Sposób utylizacji śmieci pochodzących z Malediwów jest bardzo prymitywny i polega jedynie na wykopywaniu głębokich dziur w wyspie i zasypywaniu w nich nagromadzonych odpadów. Nie jest to dobre z ekologicznego punktu widzenia, ale niewątpliwie lepsze niż wysypywanie śmieci bezpośrednio do oceanu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zmuszenie turystów do zabierania z sobą części wytwarzanych przez siebie śmieci, choćby w odniesieniu do tego co się przywiozło na archipelag i później po sobie pozostawia. Rozwiązanie może trochę abstrakcyjne, ale kto wie może i jedyne rozsądne.

18. Na całym archipelagu jest jedynie 88 kilometrów dróg i obowiązuje ruch lewostronny.

19. Religią państwową jest islam, zmuszając tym samym obywateli do bycia muzułmanami. Turyści wyznający inną wiarę nie mogą się z nią afiszować w miejscach publicznych.

20. Malediwy są jednym z nielicznych krajów, w których nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury.

21. Na Malediwach jest bezwzględny zakaz wwożenia alkoholu. Wszystkie bagaże podlegają ścisłej kontroli i każda butelka zawierająca procentową zawartość jest bezzwrotnie konfiskowana. Alkohol można kupić w hotelu, ale po bardzo wysokich cenach.

22. W ciągu najbliższych 100 lat Malediwy znikną z powierzchni, gdyż zalane zostaną przez wody oceanu.

23. Ze względu na specyficzne położenie na Malediwach nie ma prawie żadnych zwierząt, za to bardzo bogata jest flora i fauna oceaniczna.

24. Na powierzchni archipelagu nie ma drzew, dominują jedynie palmy kokosowe.

25. Zasiadając za kierownicą, należy pamiętać, że na Malediwach wskaźnik poziomu alkoholu wynosi 0,00 i jest bezwzględnie egzekwowany.

26. Malediwy słyną z tego, że mają najwyższy wskaźnik rozwodów na świecie.

27. Zwierzęcą atrakcją Malediwów są żółwie.

28. 1/3 powierzchnia archipelagu leży poniżej poziomu morza.

29. Największą atrakcją Malediwów są plaże i turkusowa woda oceanu.

30. Jeśli ktoś szuka super atrakcji i super ekstremalnych zajęć podczas urlopowego czasu, to nie znajdzie tego na Malediwach.

4.4/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić