Karwia Turystycznie 🗺️ Atrakcje 2022

fotografia by Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Poczynając od Rozewia poruszając się wzdłuż wybrzeża w kierunku na zachód, pierwsza szeroka piaszczysta plaża znajduje się w Karwi. Niedaleka Jastrzębia Góra ma wąskie plaże i klifowy brzeg, Karwia choć tak blisko położona ma zupełnie inne szerokie na 80 metrów i długie na 3 kilometry plaże. Od pozostałego lądu oddziela je tylko wąski pasek wydm. Bywały już na Bałtyku takie sztormy, które przelewały się przez wydmy i wlewały w głąb lądu. Karwia jest jedną z takich nadmorskich miejscowości gdzie co pewien czas występuje taka sytuacja. W celu zabezpieczenia przed podtopieniami w 1930 roku zbudowaną tamę typu holenderskiego chroniącą przed zalewem morskich fal. W tej części wybrzeża jest ostatnią miejscowością tak blisko położoną od morskiego brzegu.

Karwia – krótko historycznie

Pierwsze pisane wzmianki o istniejącej w tym miejscu osadzie rybackiej odnotowano w 1274 roku. Tereny wokół osady były często zalewane przez fale morskie. Cykliczne zalewy sprawiały, że wokół tworzyły się bagna. W celu zabezpieczenia i osuszenia terenu w XVI stuleciu do wsi sprowadzono osadników holenderskich powierzając im to zadanie.
W roku 1773 potężny sztorm sprawił, że cała wioska została zalana.
Jako miejscowość wypoczynkowa Karwia została doceniona w latach międzywojennych. Polska dysponowała w tym czasie jedynie wąskim paskiem wybrzeża nad otwartym morzem. Nie licząc Helu i wybrzeża nad Zatoką Gdańską były to tylko 24 kilometry zaczynając od położonych w pobliżu Karwi Dębek do Władysławowa. Fakt ten sprawiał, ze zwolennicy szerokich piaszczystych nadmorskich plaż mogli je znaleźć jedynie w Karwi.
Pełen rozkwit Karwi jako miejscowości letniskowej nastąpił dopiero pod koniec XX wieku.

Karwia nie posiada żadnych obiektów zakwalifikowanych jako zabytki i nie wpływa to na popularność tej miejscowości.
Największą atrakcją tej malej wioski jest szeroka piaszczysta plaża. Plaża to nie wszystko w najbliższym rejonie znajdują się rezerwaty przyrody:
– Rezerwat „Woskownica Bielawskie Błota” na terenie którego występują rzadkie okazy roślinności między innymi woskownicy europejskiej.
– Rezerwat „Morszka Bielawskiego Błota” to kolejne miejsce gdzie ochroną objęto bardzo rzadko występujące okazy maliny morszki arktycznej.
– Rezerwat Bielawa obejmuje torfowiska na których wytyczono ścieżki dydaktyczne dla turystów mogących przy ich pomocy podziwiać ciekawe okazy flory i fauny gdzie indziej rzadko spotykane.

W okolicach Karwi znajduje się gospodarstwo agroturystyczne „Rumak” oferujące przejażdżki konne pod nadzorem instruktora.
Zwolennicy wędrówek pieszych znajdą w w najbliższej okolicy sporo ciekawych propozycji tras wycieczkowych o różnej długości i różnej skali trudności.

W razie niepogody lub szukając przerwy w „plażowaniu” z Karwi bardzo łatwo można dostać się do Trójmiasta. W wielkomiejskim gwarze odpoczynek od „plażingu” połączy się z poznawaniem uroków Gdyni, Sopotu czy Gdańska.

Wobec braku zbyt wielu atrakcji wakacyjnych w Karwi można wybrać się na wycieczkę pieszą do oddalonej zaledwie o 6 kilometrów Jastrzębiej Góry czy kilka kilometrów dalej do Władysławowa.

Karwia i jej okoliczne tereny to doskonały miejsce do obserwacji ptaków. Miłośnicy amatorskiej ornitologi, zaspokoją swoją pasję mając możliwość podglądania życia licznych gatunków ptaków. Na tych terenach gniazduje wiele ptaków jak również są one miejscem czasowego odpoczynku na drodze ptasich przelotów. Karwia ze swoimi terenami wchodzi w skład specjalnego obszaru ochrony ptaków Natura 2000. Cały obszar wybrzeża Karwi leży w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

4.6/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić