Jastarnia jest w sezonie letnim bardzo oblegana przez turystów. Większość przyjeżdżających gości ma możliwość zakwaterowania w wielu ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych.
Również bogata sieć gastronomicznych lokali zaspokoi głód nawet najwybredniejszych klientów.
Biorąc pod uwagę położenie Jastarni jest ona ciekawym miejscem na mapie turystycznej Polski.
Atrakcje w Jastarni i okolicy – Co warto zobaczyć ?
1. Molo w Jastarni
Molo wybudowane zostało w 2005 i jest przedłużeniem głównego deptaku w mieście. Nietypowo molo wyprowadzone jest na odległość 120 metrów w wody Zatoki Puckiej. Z mola można obserwować pozostałości po militarnych budowlach pochodzących z okresu II wojny, wybudowanych przez Niemców.
2. Plaże w Jastarni
Będąc w Jastarni możemy wybrać, czy wolimy plażować nad otwartym morzem czy też nad Zatoką Pucką.
⇒ Zgłodniałeś wypoczywając w okolicy ? Zobacz najlepsze restauracje w Jastarni 🍽️
3. Latarnia morska
Jedna z 15 latarni morskich na polskim wybrzeżu znajduje się w Jastarni. Wybudowana została w 1938 roku i przetrwała tylko jeden rok do czasu rozpoczęcia II wojny. Na nową trzeba było poczekać aż do 1950 roku. Latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania stanowi jedynie ciekawą część nadmorskiego krajobrazu.
4. Fortyfikacje obronne
Budowle pochodzące z końca lat 30. XX wieku. Budowle nigdy nie zdążyły spełnić swojego przeznaczenia ze względu na zbyt późno podjęte prace budowlane. W czasie okupacji służyły Niemcom. W 2000 roku obiekt przekazano w ręce cywilne i po częściowej rewitalizacji można większość terenu zwiedzać. Jest to niezwykle ciekawe miejsce zwłaszcza dla miłośników militariów i budowli fortyfikacyjnych.
5. Muzeum Rybackie pod Strzechą
Muzeum jest prywatnym obiektem w którym ekspozycja jest związana z pracą rybaków, przedstawione są tutaj różne rodzaje akcesoriów używanych przez rybaków do połowu ryb.
6. Pieniądz Lokalny
W okresie letnim w Jastarni jest wprowadzany do obiegu lokalny pieniądz, którym można płacić w określonych punktach usługowych, restauracjach, kawiarniach itp. Akcja ma na celu promocje Jastarni jak i całej gminy. Każdy chętny może w określonych punktach wymienić złotówki na „merki” i nimi płacić. Nominały odpowiadają polskim złotówkom 1:1. „Merki” w postaci żetonów są produkowane przez Mennicę Państwową.
7. Jastarnia z lotu ptaka
W Jastarni mieści się lotnisko z którego organizowane są loty widokowe oraz skoki spadochronowe.
8. Restauracje Jastarnia
Gdzie warto zjeść w Jastarni? Oto najpopularniejsze lokale:
- Kawiarnia Weranda
- Wejście 49 – Bar przy samej plaży
- Kapitalna Restauracja
- Urwis House
- Restauracja Zatoka Smaków
- Śledź i Pasta – Restauracja założona w 2000 roku. Serwuje duży wybór ryb smażonych, ryb wędzonych, owoce morza i kilkanaście rodzajów śledzi oraz pasty rybne
9. Jurata
10. Hel
Również wyprawa do Helu może dostarczyć wielu ciekawych wrażeń zwłaszcza jeśli przebywa się na urlopie z dziećmi. Słynne Fokarium dostarczy każdemu dziecku i dorosłemu sporej dawki wiedzy o florze i faunie Morza Bałtyckiego.
11. Władysławowo
Jadąc do Jastarni nie sposób ominąć Władysławowa, w którym dla ciekawskich sporo jest atrakcyjnych obiektów do zwiedzania.
Jastarnia – krótko historycznie
Ślady człowieka na terenach dzisiejszej Jastarni pochodzą już z I w. p.n.e. W źródłach pisanych informacje pojawiły się w 1378 roku za sprawa Krzyżaków.
Rozwój tych terenów nastąpił dopiero z nadejściem XX wieku. Wcześniej była to typowo rybacka wieś. I nie była to mała miejscowość rybacka biorąc pod uwagę ilość zarejestrowanych łodzi rybackich.
Większego znaczenia gospodarczego i turystycznego Jastarnia jak i cały półwysep nabrał wraz z wybudowaniem w 1922 połączenia kolejowego łączącego Władysławowo z Helem. Początkowo w niektórych rejonach półwyspu droga kolejowa przebiegała zajmując dotychczasową drogę kołową. Jeszcze dzisiaj ciekawie wygląda krajobraz Jastarni z torami kolejowymi przecinającymi miasto.