16 Najlepszych Atrakcji 🗺️ Świeradów Zdrój 2024

fotografia – Pixabay

Świeradów-Zdrój to urokliwa, dolnośląska miejscowość, która przez wczasowiczów doceniana jest za swoją architekturę, uzdrowiskowy klimat oraz przepiękne krajobrazy górskie. Kameralne miasteczko położone jest w Górach Izerskich, tuż przy granicy z Czechami. Świeradów-Zdrój to doskonała baza wypadowa na piesze wędrówki po górach, jak i idealne miejsce na spędzenie wakacji z rodziną.

Najciekawsze atrakcje w Świeradowie-Zdroju

1. Muzeum “Czarci Młyn”

Muzeum “Czarci Młyn” w Świeradowie-Zdroju mieści się w zabytkowym budynku, w którym udostępniono ekspozycję dotyczącą tradycyjnego wypieku chleba. Obejrzeć tu można maszyny i narzędzia ułatwiające pracę piekarzy oraz ponad stuletni piec piekarniczy. Zwiedzający mają unikalną możliwość poznania kulinarnej historii regionu oraz obejrzenia na własne oczy całego procesu produkcji wypieków.

2. Uzdrowisko i Park Zdrojowy

Świeradów-Zdrój znany jest przede wszystkim jako uzdrowisko, które cechuje się wyjątkowym mikroklimatem. W tutejszych uzdrowiskach leczone są choroby układu moczowego, kostnego, nerwowego, oddechowego i krwionośnego. W miejscowości znajdują się zarówno duże sanatoria, jak i małe, prywatne gabinety, w których wykonywane są różne zabiegi i prowadzone są ćwiczenia z zakresu fizjoterapii.

Wszyscy turyści mogą skorzystać z leczniczego działania tutejszego powietrza i bogatych w minerały wód w miejskim Parku Zdrojowym. Zielony teren został doskonale przystosowany do uprawiania różnych form rekreacji i sportu: znajdują się tu piesze alejki, miejsca do odpoczynku, ławeczki i punkty gastronomiczne.

3. Szlaki Gór Izerskich

Miłośnicy pieszych, górskich wędrówek mają do dyspozycji niezliczone szlaki Gór Izerskich. Na ich terenie znajdują się obszary objęte specjalną ochroną projektu Natura 2000, a także dwa rezerwaty ochrony przyrody: Krokusy na Górzyńcu oraz Torfowiska Doliny Izery. Góry Izerskie cieszą się dużą popularnością wśród amatorów jazdy na rowerze, jazdy konnej i narciarstwa. Ciekawostką jest, że co roku zimą organizowane są tu również wyścigi psich zaprzęgów.

4. Wieża widokowa “Sky Walk”

Punktem obowiązkowym zwiedzania Świeradowa-Zdroju jest wejście na wieżę widokową “Sky Walk”, z której rozpościera się wspaniały widok na dużą część Sudetów. Ta ogromna, drewniana konstrukcja ma wysokość aż 62 metrów, a jej przemierzanie w rzeczywistości przypomina “spacer w chmurach”. Łączna długość platform to ponad 850 metrów, a dużą atrakcją jest możliwość zjazdu ze szczytu wieży specjalną zjeżdżalnią o długości 105 metrów!

5. Centrum Edukacji Ekologicznej “Izerska Łąka”

Przed eksploracją niezwykłych zakamarków Gór Izerskich warto poświęcić chwilę na zwiedzanie “Izerskiej Łąki”, czyli niewielkiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Świeradowie-Zdroju. Miejsce to ma charakter edukacyjny, znajdują się w nim multimedialne wystawy i nowoczesny sprzęt, dzięki któremu można nieco bliżej poznać faunę i florę Gór Izerskich.

6. Izerski Park Ciemnego Nieba

Wyjątkowym miejscem na mapie Dolnego Śląska jest Izerski Park Ciemnego Nieba – jedno z niewielu takich miejsc w Polsce, które cechuje się odpowiednim oddaleniem od świateł dużych miast oraz czystością i przejrzystością powietrza. To wszystko sprawia, że w Izerskim Parku Ciemnego Nieba panują idealne warunki do obserwowania gwiazd i innych ciał niebieskich.

7. Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Zaledwie 30 kilometrów od Świeradowa-Zdroju położony jest malowniczy Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Ten przepiękny, zielony teren zajmuje powierzchnię niecałych 11 tysięcy hektarów, przez których przepływa rzeka Bóbr. Obszar zamieszkuje bardzo bogata fauna, w tym dziki, jelenie, sarny, kuny, nietoperze i niezliczona liczba gatunków ptaków. Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru znajdują się dwa obszary ochronny siedlisk ptaków “Natura 2000”, a także jeden ścisły rezerwat przyrodniczy. Na turystów czekają tu świetnie oznakowane szlaki piesze, dwie długie trasy rowerowe, a także szlak kajakowy, uznawany przez wielu kajakarzy za jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.

8. Zamek Czocha

Zamek Czocha umiejscowiony jest niespełna 20 kilometrów od Świeradowa-Zdroju. Wybudowany został już w XIII wieku i przez wieki stanowił ważny punkt obronny. Obecnie budowla zaadaptowana została na elegancki hotel, jednak część obiektu udostępniona jest dla zwiedzających. Turyści mogą zobaczyć tu wspaniałe apartamenty, sypialnie i saloniki, monumentalną Salę Rycerską, Bibliotekę, Salę Portretową z obrazami przedstawiającymi Piastów, piękną Salę Marmurową oraz wysoką wieżę widokową.

9. Zamek Chojnik

W pobliżu Jeleniej Góry, około 30 kilometrów od Świeradowa-Zdroju, położony jest inna średniowieczna budowla: Zamek Chojnik. Położony jest na szczycie stromej góry, a u jego podnóży rozciąga się ogromne urwisko, które niegdyś stanowiło doskonałą, naturalną obronę grodziska. Zamek Chojnik wybudowany został na przełomie XV i XVI wieku, jednak jego obecny wygląd jest wynikiem dwudziestowiecznej rekonstrukcji – oryginalna budowla została niemal doszczętnie zniszczona w pożarze w 1675 roku. Zamek Chojnik udostępniony jest dla turystów.

10. Wodospad Kwisa

Choć Wodospad Kwisa w Świeradowie-Zdroju uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych wodospadów Gór Izerskich, w rzeczywistości kaskady zostały sztucznie utworzone w celu regulacji przepływu rzeki. Latem zachwyca chłodną bryzą padającą na brzegi strumienia, zimą zaś stanowi dodatkową atrakcję dla miłośników morsowania: to właśnie w tym miejscu spotykają się fani tej aktywności, by wspólnie cieszyć się pięknym widokiem i nurkowaniem w lodowatej wodzie.

11. Atrakcje Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba położona jest niecałe 20 kilometrów od Świeradowa-Zdroju. To jedna z najsławniejszych miejscowości w Karkonoszach, która uwielbiana jest przez turystów. Znajdują się w niej obiekty noclegowe i gastronomiczne, kluby, restauracje, a także galerie sztuki, sklepiki z rękodziełem i muzea. Wśród największych atrakcji Szklarskiej Poręby wyróżnić można dwa Wodospad Szklark, Muzeum Ziemi JUNA oraz Muzeum Mineralogiczne.

12. Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach. Wystarczy powiedzieć, że to właśnie tutaj kręcono ujęcia do magicznego filmu “Opowieści z Narnii”. Jest to najwyższy wodospad w polskiej części Sudetów, który wznosi się na wysokość ponad ośmiuset metrów. Wiąże się z nim legenda o Kamieńczyku Broniszu oraz Rusałce Łabudce.

13. Jelenia Góra

Jelenia Góra położona jest około 30 kilometrów od Świeradowa-Zdroju. Miasto uznawane jest za swoistą “stolicę Karkonoszy”, w której nie brakuje atrakcji turystycznych. Wśród nich warto wyróżnić wyjątkowo ciekawe Muzeum Karkonoskie, Wieżę Widokową na Wzgórzu Krzywoustego, a także pozostałości po dawnych, średniowiecznych fortyfikacjach miejskich. Podczas zwiedzania miasta koniecznie trzeba usiąść w jednym z miejscowych ogród piwnych i rozsmakować się lokalnym, kraftowym piwie Hirshberger, które cechuje się jasną, pszeniczną barwą i delikatnym smakiem.

Kilka kilometrów od Jeleniej Góry znajdują się Termy Cieplickie, w których umiejscowiono baseny termalne, solanki, zjeżdżalnie wodne i wiele atrakcji dla dzieci.

14. Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy to stosunkowo niewielki obszar Sudetów (niespełna 6 tysięcy hektarów), który cechuje się wyjątkowym krajobrazem. Podziwiać tu można gęste lasy, wodospady, gołoborza i polodowcowe kotły ze stromymi, wysokimi ścianami skalnymi. Łącznie przez Karkonoski Park Narodowy przechodzą szlaki piesze o długości 117 kilometrów, wytyczono tu również wiele nartostrad i kilka tras rowerowych, które jednak – ze względu na cechy krajobrazowe – wymagają odpowiedniego sprzętu i doświadczenia w kolarstwie górskim. Najpiękniejsze szlaki prowadzą na najwyższe szczyty Karkonoszy: Śnieżkę i Szrenicę. Wszystkie szlaki Karkonoszy są świetnie oznakowane, a dodatkowo na terenie gór znajduje się kilka schronisk turystycznych.

15. Kuchnia regionalna Gór Izerskich i Karkonoszy

Każdy region Dolnego Śląska ma swoją unikalną, smaczną kuchnię. Podobnie jest w okolicach Gór Izerskich, gdzie jednym z największych regionalnych przysmaków są kluski izerskie nadziewane wołowym farszem, które serwowane są w Szklarskiej Porębie. Wśród dań kuchni lokalnej warto wyróżnić tutejsze zupy, takie jak regionalna kwaśnica i zupa z zakwasu chlebowego. Warto spróbować również regionalnych serów, miodów oraz produkowanych na Dolnym Śląsku win.

16. Najlepsze restauracje w Świeradowie-Zdroju

Świeradów-Zdrój to miejscowość z doskonale rozwiniętą bazą gastronomiczną. Nie brakuje w niej eleganckich restauracji, swojskich karczm i nowoczesnych bistro. Do najlepiej ocenianych przez turystów restauracji w mieście należą:

Piwniczka u Wioli – kameralny lokal, który cechuje się swojskim klimatem i pięknymi wnętrzami. Serwowane są tu dania kuchni polskiej i lokalnej, takie jak sznycle, domowe pierogi, dania rybne i zupy.

Izerska Chata – restauracja podająca dania kuchni regionalnej. Specjalnością lokalu są pyszne, świeżo poławiane pstrągi, doskonale doprawione i pieczone na tradycyjnej płycie.

Restauracja “4 Seasons” – lokal, w którym duże znaczenie odgrywają lokalne, sezonowe składniki, pozyskiwane z okolicznych gospodarstw. Spróbować tu można izerskiego pstrąga, pysznych żeberek w sosie własnym i pieczonej kaczki. W lokalu serwowane są również świeże sałatki, aromatyczne zupy oraz dania wegetariańskie.


Więcej propozycji ? Bardzo proszę – najlepsze restauracje w Świeradowie-Zdroju 🍽️


4.4/5 - (33 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić