Góry Izerskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

góry izerskie
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim / foto – Autorstwa I, Hydrus, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2443555

Góry Izerskie to malownicze pasmo górskie, które położone jest w Sudetach Zachodnich, na granicy Polski i Czech. Mają one charakter niewysokich wzniesień, z których najwyższe dochodzą do wysokości około 1000m n.p.m. Góry Izerskie stanowią cel podróży miłośników pieszych spacerów z całej Polski. Na ich terenie znajduje się wiele atrakcji: stoki narciarskie, urokliwe miasteczka i uzdrowiska, a także infrastruktura sportowo-wypoczynkowa.

1. Najwyższym wzniesieniem gór jest Wysoka Kopa, która znajduje się po polskiej stronie Gór Izerskich. Szczyt ma wysokość 1126m n.p.m. i stanowi część masywu Wysokiego Grzbietu. Przez wzniesienie prowadzi czerwony szlak, który jest częścią Głównego Szlaku Sudeckiego.

2. Na terenie Gór Izerskich znajdowano i wydobywano liczne odmiany kamieni szlachetnych. Należą do nich m.in. rubiny, szafiry, ametysty, kryształy górskie i cyrkony. W pobliżu Złotych Jam po stronie czeskiej najbardziej wytrwali poszukiwacze znajdowali także złoto.

3. Hala Izerska na Wielkiej Izerze uznawana jest za polski biegun zimna – punkt, w którym odnotowano najniższą temperaturę powietrza. Szacuje się, że w tym miejscu temperatury mogły spadać okresowo nawet do -45 stopni Celsjusza.

4. W Górach Izerskich niegdyś wydobywano różne surowce naturalne. Do dziś znajduje się tu nieczynna kopalnia kwarcu “Stanisław”, która znajduje się na zboczu Izerskich Garbów. Do dziś pozostaje on najwyżej położonym (1080m n.p.m.) kamieniołomem w Europie Środkowej.

5. Góry Izerskie stanowią granicę między zlewniami Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Najważniejszą rzeką tego pasma górskiego jest Izera o długości 145 kilometrów. Pomiędzy wzniesieniami przepływa także kilka mniejszych rzek, takich jak Kamienica, Kwisa, Smeda i Rzeka Kamienna.

6. W Górach Izerskich znajdują się bogate źródła podziemne, które od końca XVIII wieku uznawane są za lecznicze. Występujące tu wody są wysokozmineralizowane i cechują się bardzo dużą zawartością fluoru oraz żelaza. Pozyskiwane są one w okolicach miejscowości Świeradów oraz Czerniawa-Zdrój.

7. Na terenie pasma ustanowiono specjalny obszar ochronny, który ma celu zachowanie ostoi licznych gatunków ptaków. Obszar Gór Izerskich uznawany jest za jedno z najważniejszych w kraju miejsc lęgowych cietrzewi, włochatek i sóweczek.

8. Jednym z najważniejszych miejsc w Górach Izerskich jest rezerwat przyrody “Krokusy w Górzyńcu”. Obszar ten znajduje się na wysokości około 630m n.p.m. Wczesną wiosną na tutejszych łąkach rozkwitają tysiące krokusów, co przyciąga turystów oraz miłośników obcowania z naturą.

Ciekawostką jest, że rezerwat jest jedynym obszarem ochronnym tego gatunku na terenie całych Sudetów.

9. W Górach Izerskich znajduje się Izerski Park Ciemnego Nieba – pierwszy w kraju tego typu obszar, który został ustanowiony w 2009 roku. Szczególną cechą parku jest możliwość obserwowania konstelacji gwiezdnych. Idealne warunki do podziwiana nocnego nieba występują tu ze względu na brak dopływu sztucznego światła, a także niezwykle czyste, przejrzyste powietrze.

10. W polskiej części Gór Izerskich funkcjonuje pięć schronisk turystycznych. Są to: Chatka Górzystów na Hali Izerskiej, Izerski Stóg, Schronisko Orle, Wysoki Kamień i Chatka Robaczka. Za granicą polsko-czeską, na obszarze pasma górskiego znajdują się także trzy schroniska turystyczne.

11. Izerska Polana Jakuszycka stanowi jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarstwa biegowego w Polsce. Śnieg utrzymuje się tu średnio przez ponad 150 dni w roku. Organizowany jest tu Międzynarodowy Bieg Piastów czyli najważniejsza impreza biegowa w kraju, która organizowana jest na początku marca.

12. Ciekawą atrakcją Gór Izerskich jest możliwość wjazdu na Izerski Stóg kolejką gondolową. Gondole mieszczą 8 osób i poruszają się z prędkością około 20km/h. Cała trasa ze Szklarskiej Poręby na szczyt Izerskiego Stogu ma długość nieco ponad 2 kilometrów.

13. W pobliżu Hali Izerskiej znajduje się malowniczy obszar ochronny Torfowiska Doliny Izery. Znajdują się tu torfowiska i mokradła, które porastają liczne gatunki bylin. To także najniżej w Polsce położone miejsce, które porasta gęsta kosodrzewina.

14. Jedną z najważniejszych miejscowości w pobliżu Gór Izerskich jest Szklarska Poręba – piękna, historyczna miejscowość, która założona została już w XIV wieku. Szklarska Poręba to sławny ośrodek turystyczny, z którego wychodzą szlaki w kierunku Gór Izerskich i Karkonoszy. Znajduje się tu wiele atrakcji i zabytków. Warto odwiedzić muzea w Szklarskiej Porębie m.in. Muzeum Ziemi “Juna” i Muzeum Mineralogiczne. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni pobytem w Parku Dinozaurów oraz w Parku Miniatur.

Na terenie Szklarskiej Poręby znajduje się również świetnie zagospodarowana infrastruktura sportowa i wypoczynkowa.

15. Podczas wypoczynku w Górach Izerskich warto spróbować lokalnej, unikalnej kuchni. Do typowych dań tego regionu należą słynne, czarne gołąbki krużewnickie. Rarytasem serwowanym w okolicznych miejscowościach są izerskie gęsi, które podaje się w formie pieczonej lub duszonej na wolnym ogniu.

4.1/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić