12 Ciekawostek o Borowej Górze 🗺️

borowa góra
Borowa Góra widziana z Góry Zamkowej / foto – Autorstwa Arkadio13 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49445227

Borowa Góra, zwana również Czarną Górą, znajduje się na terenie Gór Wałbrzyskich, położonych na obszarze Sudetów Zachodnich. Umiejscowiona jest ona na granicy dwóch miejscowości: Wałbrzycha i Jedliny-Zdroju, z których malowniczymi szlakami można dostać się na szczyt Borowej. To miejsce, które popularności wśród miłośników pieszych wycieczek ustępuje jedynie Chełmcowi.

1. Borowa Góra wznosi się na wysokość 853m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich.

2. Choć jest to najwyższa góra w całym paśmie górskim, nie należy ona do Korony Gór Polski. Podczas przeprowadzania pomiarów dokonano błędu, tym samym na listę najwyższych gór w kraju zaliczono leżący nieopodal Chełmiec. Ma on wysokość 850m n.p.m.

3. Borowa Góra, mimo swojej niewielkiej wysokości, jest widoczna z dużej odległości i wyraźnie odznacza się nad terenem. Jest to zasługa stosunkowo dużej wybitności (wysokości względnej pomiędzy podstawą masywu i szczytem) oraz stromych zboczy.

4. Góra znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Gór Wałbrzyskich. Powierzchnia całego parku zajmuje 6493 hektarów, a cały obszar jest dobrze zagospodarowany turystycznie. Znajdują się tu szlaki piesze i rowerowe, ścieżki edukacyjne, miejsca widokowe oraz stanowiska do odpoczynku.

5. Przez Borową Górę prowadzą dwa szlaki. Czerwony szlak ciągnie się od Wałbrzycha, przez liczne przełęcze, aż do platformy widokowej przy paśmie Drużyna, z której rozciąga się malowniczy widok na okoliczne wzniesienia. Szlak czarny, nieco trudniejszy i bardziej wymagający, prowadzi od platformy w stronę Wałbrzycha.

6. Na szczycie Borowej Góry znajduje się wieża widokowa otwarta w 2017 roku. Wysoka na ponad 16 metrów wieża pozwala na obserwację Gór Wałbrzyskich, a przy odpowiedniej, słonecznej pogodzie dostrzec można nawet Śnieżkę (Karkonosze) oraz Ślężę (Przedgórze Sudeckie).

7. Pobliska miejscowość Jedlina-Zdrój jest ważnym zimowym kurortem wypoczynkowym. Znajdują się w niej stoki narciarskie oraz dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa. W Jedlinie-Zdroju organizowanych jest również wiele wydarzeń sportowych, a do najważniejszych z nich należy majowy półmaraton górski.

8. Na szczycie Borowej Góry znajduje się wiata, miejsce do rozpalenia ogniska oraz tablica informacyjna dotycząca okolicy.

9. Całą Borową Górę porastają dosyć gęste lasy świerkowe. Ciekawostką jest, że tutejsza gleba jest mocno zdegradowana, a od kilku lat trwają prace, które mają na celu przywrócenie dobrostanu leśnego.

10. Borowa Góra ma pochodzenie wulkaniczne. Choć wielu może to zaskoczyć, na terenie Sudetów znajduje się wiele podobnych szczytów. O wulkanicznej historii masywu świadczą znalezione tu skały wylewne m.in. melafiry i porfiry.

11. Niegdyś Borowa Góra nosiła niemiecką nazwę Schwarzerberg czyli dosłownie “Czarna Góra”. Nazwa została zmieniona w 1949 roku, jednak do dziś sporadycznie się jej używa.

12. Największą miejscowością w pobliżu Borowej Góry jest Wałbrzych – miasto, które założone zostało już w IX wieku. To prawdziwa perła dla wszystkich miłośników wiekowych zabytków. W Wałbrzychu warto odwiedzić Zamek Książ, uznawany za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. W mieście znajduje się również zabytkowy rynek, kilka historycznych dzielnic, wspaniałe kościoły (m.in. Kolegiata Najświętszej Marii Panny) oraz muzea, wśród których najciekawszym jest Muzeum Porcelany.

2/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić