Jedlina Zdrój jest uzdrowiskiem znajdującym się na terenie Dolnego Śląska, malowniczo położonym miastem u podnóża Gór Sowich. Można przyjąć, że mikroklimat miasta ma imponującą siłę. Świadczy o tym fakt, ze pomimo niedalekiego Wałbrzycha przez lata zachowywał walory uzdrowiskowe. W tym miejscu należy wspomnieć, że przed laty rejon Wałbrzycha był jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce. Działo się to za sprawą koksowni działających w Wałbrzychu. Dziś nie ma z tym już żadnego problemu ponieważ koksownie zostały zlikwidowane.
Jedlina Zdrój – krótko historycznie
Najstarsze wzmianki pochodzą z XIII wieku i zaświadczają o istnieniu w tym miejscu osady drwali. Rejon dzisiejszej Jedliny w dawnych czasach porastał potężny jodłowy las.
W XVI wieku odkryto pierwsze źródła wód mineralnych. Większego znaczenia źródła zaczęły nabierać na przestrzeni XVII wieku. Jednakże dopiero w XVIII wieku Jedlina została uznana za uzdrowisko.
W 1768 roku Jedlina uzyskała prawa miejskie. Początek XIX wieku to rozwój uzdrowiskowo leczniczego znaczenia miasta.
Jedlina znalazła się w granicach Polski po zakończeniu II wojny. W roku 1946 wprowadzono nazwę Jedlina Zdrój. Człon „Zdrój” dodawany do nazw miast jest możliwy tylko wtedy kiedy na terenie miasta istnieją potwierdzone źródła wód mineralnych. Jedlina spełnia te warunki.
W początkowym okresie po zakończeniu II wojny Jedlina Zdrój była ośrodkiem lecznictwa zarezerwowanym dla wojskowych. Dopiero poczynają od lat 60. XX wieku stała się ogólnodostępnym ośrodkiem sanatoryjnego leczenia;
Atrakcje i zabytki Jedliny Zdrój
Najatrakcyjniejszym zabytkiem jest pałac w Jedlince. Obiekt został wybudowany w XVII wieku jako barokowy dwór. Pałac został przebudowany w XIX wieku. Po wojnie był we władaniu Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach. Został odrestaurowany i spełnia rolę hotelowo-gastronomiczną.
W mieście nie ma zbyt wielu oryginalnych starych zabytków co nie zmienia faktu że nie ma tam budynków wartych zainteresowani.
Jedlina Zdrój jako uzdrowisko oferuje kuracje wspomagające walkę z takimi chorobami jak: dychawica oskrzelowa, nieżyty górnych dróg oddechowych, pylica płuc, choroby reumatyczne itp. W sanatoriach przebywają również osoby wymagające wsparcia z walce z wyczerpanym organizmem.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj