Wałbrzych 🗺️ Co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2024

fotografia – Pixabay

Wałbrzych to piękne, zabytkowe miasto, które zasłynęło przede wszystkim z powodu legendarnego Złotego Pociągu. Według legendy pociąg pełen złota i kosztowności zdobytych przez Niemców podczas II wojny światowej miał wyjechać z Wrocławia i zaginąć w okolicach Wałbrzycha – choć do dziś nie odnaleziono żadnego dowodu istnienia pojazdu, wciąż przyciąga on poszukiwaczy skarbów w prowadzenie poszukiwań.

Najlepsze atrakcje w Wałbrzychu

1. Zamek Książ

Zamek Książ to jeden z największych i najpiękniejszych zamków na terenie całej Polski. Jego początki sięgają końca XIII wieku, jednak przez setki lat był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Obecnie reprezentuje wiele różnych stylów architektonicznych, w tym styl gotycki, renesansowy i romański. Na terenie ogromnego obszaru znajdują się liczne zabytkowe budynki gospodarcze, mury i baszty obronne, wozownia, stajnie oraz rozległe parki i ogrody. W środku zwiedzać można piękne wnętrza, liczne wystawy historyczne oraz niezwykłą trasę podziemną. Na terenie obiektu organizowane są również różne wydarzenia, takie jak Festiwal Kwiatów i Sztuki w Świecie Bajek.

2. Palmiarnia

Na terenie Zamku Książ znajduje się Palmiarnia, w której rośnie przeszło 250 różnych gatunków roślin. Podziwiać tu można australijskie eukaliptusy, śródziemnomorskie drzewka cytrusowe, agawy i kaktusy ze stepowych obszarów Ameryki Południowej oraz tropikalną roślinność Azji i Afryki.

Dużą atrakcją wałbrzyskiej Palmiarni jest jedyna w Polsce stała wystawa karłowatych drzew bonsai, z których najstarszy okaz osiągnął wiek ponad 200 lat.

3. Rynek

Piękny, prostokątny plac umiejscowiony w centralnej części miasta. Znajdują się tu liczne zabytkowe kamienice m.in. barokowa, osiemnastowieczna “kamienica pod trzema różami”, klasycystyczna “kamienica pod czterema Atlantami” oraz piękna, narożnikowa “kamienica pod kotwicą”. Obecnie na wałbrzyskim rynku znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i ogródki piwne, nowoczesna fontanna oraz ławki i miejsca odpoczynkowe.

4. Układ urbanistyczny

Układ urbanistyczny Wałbrzycha jest dla fanów historii i architektury tym, czym Książański Park Krajobrazowy dla miłośników przyrody. Rynek otaczają zabytkowe kamienice w pastelowych kolorach i o wdzięcznych nazwach takich, jak “Pod Trzema Różami”, “Pod Kotwicą” czy “Pod Atlantami”.

Znajdują się tutaj również knajpki i kawiarnie, w których można odpocząć i ponapawać się historyczną atmosferą. Wystarczy wyjść z rynku, aby znaleźć się na drugim reprezentacyjnym placu, Placu Magistrackim, przy którym wybudowano piękny, neogotycki Ratusz z wieloma szczytami i wąskimi wieżyczkami.

Sam ratusz i plac mają około stu sześćdziesięciu lat, a ratusz warto odwiedzić w środku, ponieważ może poszczycić się piękną klatką schodową. Wąskie uliczki centrum Wałbrzycha przywodzą na myśl raczej włoskie starówki, dlatego warto wybrać się na spacer bez planów i stopniowo odkrywać coraz więcej architektonicznych perełek.

5. Muzeum Porcelany

Muzeum gromadzące pamiątki, dzieła sztuki i przedmioty związane z historią miasta. Najważniejszą z wystaw jest Dział Ceramiki, w którym znajduje się ponad 10 tysięcy różnych obiektów produkcji polskiej i zagranicznej. W Dziale Sztuki podziwiać można arcydzieła malarskie i rzeźbiarskie znanych artystów. Ostatnią ekspozycję stanowi Dział Historii Miasta i Regionu, który kolekcjonuje dokumenty, fotografie, zbiory ikonograficzne, numizmatykę oraz zabytki kartograficzne.

6. Centrum Nauki i Techniki “Stara Kopalnia”

Stara Kopalnia to niezwykłe miejsce na mapie Wałbrzycha. Znajdują się w nim liczne zabytki archeologiczne (ponad 35 tysięcy eksponatów pozyskanych na terenie Wałbrzycha i okolicznych miejscowości), ogromna ekspozycja geologiczna oraz wystawa dotycząca rozwoju technicznego i przemysłowego całego regionu.

Muzeum organizuje również warsztaty dla dzieci (m.in. ceramiczne, garncarskie i zdobnicze) oraz cykl spotkań “Górnicze Opowieści”, na których młodzi ludzie przekazują sobie wiedzę na temat górnictwa i różne rodzinne historie.

7. Kuchnia dolnośląska

Będąc w Wałbrzychu nie sposób nie spróbować tutejszej kuchni. Wśród dolnośląskich dań regionalnych na specjalne wyróżnienie zasługują czarne gołąbki krużewnickie nadziane farszem z ziemniaków, kaszą gryczaną, wędzonką i kapustą.

Duży wpływ na kuchnię wałbrzyską miały wpływy ormiańskie – dziś możemy spróbować wyśmienitej, rozgrzewającej zupy gandżabur i tradycyjnego, słodkiego kołacza. Powszechnie w regionalnych restauracjach spotkać można żurek śląski, rolady mięsne podawane z kapustą i kluskami ziemniaczanymi oraz ryby – głównie karpia przygotowywanego na różne sposoby.


Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Wałbrzychu


8. Park wodny Aqua Zdrój

Park wodny wyposażony jest w basen sportowy i rekreacyjny, trzy rurowe zjeżdżalnie wodne, dwie wanny bąbelkowe jacuzzi oraz plażę z leżakami. W ramach saunarium można skorzystać z sauny fińskiej, parowej, aromatycznej ziołowej oraz tężni solnej.

9. Park Miejski im. Jana III Sobieskiego

Znajduje się na wzgórzu o trzech szczytach. Przez park poprowadzona jest ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Wśród atrakcji znajduje się ponadto wąwóz i pozostałości kamieniołomu, a także punkt widokowy na Górze Parkowej (510 m n.p.m.), zwanej Górą Szubieniczną.

W Parku rośnie ok. 110 gatunków roślin

10. Ruiny zamku Stary Książ

Stanowią pozostałości murowanej warowni z XIII w., wzniesionej prawdopodobnie przez księcia Bolka I. Obecnie można zobaczyć górną część budowli, pozbawioną stropów, pozostałości wieży zamkowej, dwa renesansowe portale i część muru.

11. Książański Park Krajobrazowy

Książański Park Krajobrazowy znajduje się na granicy Przedgórza Sudeckiego oraz Sudetów Środkowych. Oficjalnie dzieli się go na trzy części, a mianowicie Książański Zespół Krajobrazowy, Lubiechowski Zespół Krajobrazowy oraz Dobromierski Zespół Krajobrazowy.

Na jego terenie znajdują się również dwa rezerwaty przyrody, “Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha” oraz “Jeziorko Daisy”, a bogactwo fauny i flory zachwyca miłośników przyrody. Do roślin, które można tutaj podziwiać należą między innymi dęby, lipy, świerki, wierzby, sosny i rododendrony.

Ten piękny teren stał się domem dla wielu gatunków ptaków takich, jak dzięcioły czy kowaliki, a także dla saren czy muflonów.

Zdecydowanie jest to miejsce, które zachęca do długich spacerów w pięknej scenerii i które przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

12. Stado Ogierów Książ

Obejmuje hodowlę koni, przede wszystkim rasy śląskiej. Mieści się ona w zabytkowych stajniach z 1884 r. W ofercie znajduje się zwiedzanie obiektu, wynajem bryczek, a także możliwość jazdy konnej.

13. Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdroju

Znajduje się na nim prawie 30-metrowa wieża widokowa, z której roztacza się panorama na Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Góry Sowie, Masyw Kalenicy, Góry Suche oraz Wrocław ze Sky Tower. Przy dobrej pogodzie dostrzec można nawet Karkonosze.

14. Restauracja Babinicz w Szczawnie-Zdroju

Wyróżniana była kilkukrotnie w Żółtym Przewodniku Gault&Millau. Podniebienia zadowolić może mi.n. carpaccio z pstrąga z Zielenicy, chłodnik z botwiny z pierożkami, pierś z perliczki, kopytka z batatów, a także lokalne sery z gospodarstwa Wańczykówka i dworzyskowe wędliny z dziczyzny.

15. Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju

Wytyczona została tu ścieżka dydaktyczna, która rozpoczyna się przy jedynej zachowanej dawnej bramie wejściowej. Wśród ciekawych okazów w parku rosną m.in. korkowiec amurski, modrzew chiński, cypryśnik błotny czy tulipanowiec amerykański.

Wśród miejsc do odwiedzenia nie można pominąć Pijalni Wód Mineralnych i Hali Spacerowej.

16. Korona Śląska w Świebodzicach

Wśród przysmaków oferowanych przez lokal znajduje się zupa serbska, żurek królewski z jajkiem w chlebie, klejnoty śląskie czyli polędwiczki wieprzowe czy czeski smażony ser.

17. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno znajduje się na szczycie Góry Choina, wznoszącej się na wysokość ok. 450 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z XIV w. Na trasie zwiedzania znajduje się budynek bramny, kaplica z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska i myśliwska, sale książęce i sala mokra.

18. Karczma Rycerska Zamku Grodno

W menu odnaleźć można lokalne przysmaki, takie jak zupa sowiogórska, żurek śląski w chlebku, rolada śląska z kluskami śląskimi i modrą kapustą, śląskie niebo, smażony ser, smażony pstrąg. Warto również spróbować Win Rycerskich Zamku Grodno.

19. Pałac w Jedlince

Wśród wnętrz udostępnionych do zwiedzania znajduje się komnata heraldyczna z wyposażeniem z II poł. XIX w., sala Gustawa Boehma, poświęcona ostatniemu przedwojennemu właścicielowi majątku, sala balowa zdobiona płatkami złota, pokój Carla Kristera z kolekcją wyrobów porcelanowych czy nadal czynną windę kuchenną z XIX w. W jednym z pomieszczeń zorganizowano ekspozycję dotyczącą Organization TODT, wykonawcy projektu Riese, który w czasie II wojny światowej miał tu swój sztab.

20. Browar Jedlinka

Oferuje cztery rodzaje piwa, w tym Czerwony Baron, ciemne piwo o czerwonej barwie, piwo pszeniczne Pszeniczny Pan, pils Jaśnie Książę, oraz marcowe piwo Marcowa Dama. Produkowane są również piwa sezonowe. Jedlinka posiada ponadto hostel nad browarem.

21. Chełmiec

Szczyt w Masywie Chełmca, w Górach Wałbrzyskich, który wznosi się na wysokość 850 m n.p.m. Główną atrakcję stanowi tu wieża widokowa o wysokości 22 m, która powstała w 1888 r. Z jej tarasu widokowego dostrzec można Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Rudawy Janowickie, Góry Sowie i Karkonosze. Kilka metrów od szczytu usytuowany jest 45-metrowy Krzyż Milenijny, podświetlany nocą.

22. Trójgarb

Wzniesienie w Górach Wałbrzyskich o trzech wierzchołkach, z których najwyższy wznosi się na wysokość 778 m n.p.m. Na szczycie znajduje się wieża widokowa z kilkoma tarasami znajdującymi się na wysokości od 17 do 23 m. Tarasy te mają charakterystyczne trójkątne kształty, symbolizujące trzy gminy, które sfinansowały budowę obiektu.

23. Rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków”

Znajdują się tu skałki piaskowcowe, zwane Głazami Krasnoludków bądź Gorzeszowskimi Skałkami. Mają one fantazyjne formy, przypominające maczugi, różnorodne postacie, wieże, grzyby czy zwierzęta. Przez teren prowadzi żółty i czerwony szlak.

24. Borowa

Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, wznoszący się na wysokość 853,3 m n.p.m. Dojść można tu np. czerwonym szlakiem z Wałbrzycha. Na wędrowców czeka kolejna wieża widokowa, której platforma widokowa znajduje się na wysokości 15,3 m. Widać stąd m.in. Śnieżkę, Wielką Sowę czy Sky Tower we Wrocławiu.

25. Kompleks Riese

9. Jedną z największych historycznych atrakcji gór są pozostałości po nazistowskim kompleksie Riese. Był to projekt stworzenia ogromnego, podziemnego kompleksu bunkrów, magazynów, tuneli i pomieszczeń mieszkalnych, a także miejsce ukrycia Adolfa Hitlera. Dziś większość niedokończonego kompleksu jest niedostępna dla zwiedzających ze względu na możliwość zawalenia stropów i ścian tunelów. Turyści mogą jednak odwiedzić podziemia Osówki, sztolnię Włodarz, a także otwartą w 2001 roku podziemną trasę “Rzeczkę”, która należy do Muzeum Sztolni Walimskich.

 

Wałbrzych, choć sam w sobie jest miastem niezwykle ciekawym, stanowi również ciekawą bazę wypadową. Miłośnicy pieszych wędrówek wybrać się mogą do jednego z kilku okolicznych parków krajobrazowych: Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich i Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Około 30 kilometrów dzieli Wałbrzych od Ślęży, gdzie znajdują się wiekowe rzeźby pochodzące prawdopodobnie z czasów kultury łużyckiej.

Historia Wałbrzycha

Pierwotnie na terenie Wałbrzycha znajdowała się słowiańska osada z drewnianym grodem wybudowanym prawdopodobnie w okolicach XII wieku. Z czasem przekształciła się ona w wioskę, a następnie w średniowieczne miasto, które w 1426 uzyskało lokację i prawa miejskie. W XV i XVI wieku nastąpił rozwój tkactwa, a następnie włókiennictwa i górnictwa węglowego. XIX wiek przyniósł rozwój przemysłu: Wałbrzych może poszczycić się dalej działającymi fabrykami z tego okresu m.in. fabryk porcelany z początku XIX wieku i przędzalni lnu otworzonej w 1818 roku. Według niektórych historyków podczas II wojny światowej miasto to miało być siedzibą Hitlera, i choć teoria ta nie została w żaden sposób potwierdzona, do dziś na terenie całego miasta znajdują się podziemne tunele, schrony i pomieszczenia, których przeznaczenie nie jest znane.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (34 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić