20 Prawdopodobnie Najpiękniejszych Zamków w Polsce 🗺️

foto – Pixabay

Polska to państwo wyjątkowo różnorodne pod względem zabytków historycznych: na terenie kraju znaleźć można wiele pozostałości z czasów II wojny światowej, XVI i XVII wiecznych fortyfikacji obronnych, przepięknych, niegdyś luksusowych pałaców, a także wiele średniowiecznych, kilkusetletnich murów dawnych zamków. Znajdują się one niemal wszędzie: od wybrzeża Morza Bałtyckiego po Karpaty, od wschodnich rubieży, po zachodnie, nowoczesne metropolie.

1. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to z pewnością najpopularniejsza, obronna warownia w całej Polsce. Monumentalna budowla powstała przez wiele wieków, a jej podwaliny powstały już w roku 1280 roku. Wspaniałe grodzisko uznawane jest za największy gotycki zespół zamkowy na świecie – zajmuje powierzchnię ponad 22 hektarów, na których – poza murami grodu – znajdują się budynki gospodarcze, mury obronne i malownicze ogrody. Obecnie Zamek w Malborku pełni funkcję muzeum. Obejrzeć tu można wiele dobrze zachowanych pomieszczeń z wyposażeniem sprzed wieków, ogromną kolekcję numizmatyczną oraz liczne dzieła sztuki.

2. Zamek Książ

Wałbrzyski Zamek Książ uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Wrażenie robi nie tylko jego wspaniała architektura, ale również zajmowana powierzchnia – budowla ma powierzchnię ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych, a w środku znajduje się przeszło 400 różnych pomieszczeń. Zamek Książ pełni dwie funkcję: turystyczną i noclegową. W zabytkowych murach funkcjonuje luksusowy hotel, który dysponuje komfortowymi, luksusowymi pokojami i apartamentami rodzinnymi. Wiele pomieszczeń, w których znajduje się oryginalne, wiekowe wyposażenie i liczne dzieła sztuki, udostępniane są zwiedzającym. Dużą atrakcją kompleksu zamkowego jest znajdująca się tu palmiarnia, w której podziwiać można kilka tysięcy egzotycznych i rodzimych gatunków roślin. Na terenie Zamku Książ organizowane są również koncerty, wydarzenia kulturowe, wystawy dzieł sztuki i wernisaże.

3. Zamek w Mosznej

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Zamek jak z bajki 🏰 (@zamekmoszna)

Zamek w Mosznej to przepiękna rezydencja, której charakterystyczną cechą są dziesiątki wież i wieżyczek – jest ich tu aż 99! Barokowa budowla powstała w XVIII wieku i uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych zabytków okolic Opola. Dziś zamek udostępniony jest do zwiedzania przez turystów: zobaczyć tu można wspaniałe, bogate wnętrza, w których zachowało się oryginalne wyposażenie i wiele dzieł sztuki. Pałac otaczają malownicze, dobrze utrzymane ogrody. Ciekawostką jest, że w zamku co roku odbywa się Święto Kwitnącej Azalii czyli znakomity festiwal muzyki klasycznej, w którym biorą udział polscy i niemieccy kompozytorzy i wirtuozi gry na instrumentach muzycznych. W zamku obecnie znajduje się również hotel, restauracja oraz klimatyczna kawiarnia.

4. Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie to budowla w stylu klasycystyczno-barokowym, która wybudowana została w XIV wieku, jednak po zniszczeniach w czasie II wojny światowej musiała przejść całkowitą odbudowę. Zamek przez setki lat stanowił siedzibę książąt mazowieckich i – w późniejszych wiekach – rezydencję królewską. Obecnie w zabytkowych wnętrzach posiadłości mieści się Muzeum i Rezydencja Królów Rzeczpospolitej, w której zobaczyć można liczne wystawy artystyczne i historyczne. Do najważniejszych części ekspozycji muzealnej Zamku Królewskiego należy wystawa zabytkowej porcelany, Pokoje Prezydencje, Komnaty Królewskie oraz Galeria Arcydzieł, w której podziwiać można obrazy takich artystów, jak Rembrandt, Jan Matejko i Adriaen van Ostade.

5. Zamek Czocha

Zamek Czocha położony jest na Dolnym Śląsku, w okolicach miejscowości Leśna. Budowla początkowo miała ogromne znaczenie strategiczne – stanowiła punkt obronny polsko-łużyckiej granicy. Obecnie Zamek Czocha stanowi ogromną atrakcję turystyczną, a jednym z najciekawszych miejsc w zabytkowych murach są unikalne, multimedialne sale tortur. W Zamku Czocha obecnie mieści się także obiekt noclegowy, restauracja oraz luksusowy salon SPA. Ciekawostką jest, że to w tym miejscu nakręcono wiele scen z polskiego serialu Wiedźmin, który wyemitowany został w 2001 roku.

6. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie to jeden z najlepiej zachowanych przykładów średniowiecznej architektury w Polsce. Rezydencja, która przez wieki pełniła funkcję obronną i reprezentacyjną, częściowo powstała już na przełomie XIII i XIV wieku. Obecnie we wnętrzach zamku kryje się aż 71 sal wystawowych, które wraz z korytarzami i pomieszczeniami zamkniętymi dla zwiedzających zajmują powierzchnię ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych. W Zamku Królewskim zobaczyć można dzieła wybitnych artystów, takich jak Lucas Cranach, Henryk Siemiradzki, Dirck Hals i Guercino. Do stałej ekspozycji muzealnej należą wystawy: Skarbiec i Zbrojownia, Komnaty i Apartamenty Królewskie oraz wspaniała wystawa sztuki wschodniej, udostępniona w ramach ekspozycji Sztuka Wschodu.

7. Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała z pewnością wyróżnia się malowniczym położeniem – znajduje się w samym sercu przepięknego Ojcowskiego Parku Narodowego (województwo małopolskie). Pierwszy zamek na tym terenie wybudowany został przez Kazimierza Wielkiego na początku XIV wieku, w ramach budowania wielu fortyfikacji obronnych, dziś zwanych Orlimi Gniazdami. We wnętrzach Zamku w Pieskowej Skale podziwiać można m.in. wystawę malarstwa angielskiego oraz ekspozycję poświęconą historii Pieskowej Skały i całego regionu. Niezwykłe ciekawe są również okolice rezydencji – Dolina Prądnika, przy której znajdują się wspaniałe formacje skalne.

8. Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec w Niedzicy to miejsce, które zachwyca turystów podróżujących po Pieninach. Położony jest nad malowniczym Jeziorem Czorsztyńskim, w okolicach łagodnych wzniesień i lasów Pienińskiego Parku Narodowego. Zamek Dunajec (bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, choć turyści najczęściej nazywają go po prostu Zamkiem Niedzica) został wzniesiony w XIV wieku i przez wieki stanowił ważną rezydencję książąt i szlachciców. Obecnie w środku mieści się niewielka ekspozycja muzealna, w której obejrzeć można wiele dokumentów, dzieł sztuki, fotografii, a także obiektów pozyskanych podczas wykopalisk archeologicznych. Na samym szczycie znajdują się tarasy widokowe, z których rozpościera się wyjątkowa panorama Jeziora Czorsztyńskiego oraz Pienin.

9. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to jedna z najsławniejszych warowni, wchodzących w skład tzw. Orlich Gniazd. Podwaliny tego średniowiecznego zamku pochodzą już z XIII wieku, a rozbudowany on został kilkadziesiąt lat później przez Kazimierza Wielkiego. W Zamku Ogrodzieniec położona jest duża ekspozycja muzealna, jednak turystów przyciągają tu przede wszystkim liczne wydarzenia, które odbywają się na zamkowych błoniach. Do cyklicznych imprez należą m.in. Ogrodzieniecka Twierdza Światła (spektakl świetlny, który odbywa się w sezonie jesienno-zimowym po zmroku), Nocne Zwiedzanie (zwiedzanie w miesiącach letnich, w którym biorą udział aktorzy), festiwale rycerskie, wydarzenia kulinarne oraz koncerty muzyczne.

10. Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie – Choć obecnie Będzin znajduje się w granicach województwa śląskiego (na terenie Zagłębia Dąbrowskiego), niegdyś stanowił jeden z granicznych punktów Małopolski. To właśnie tutejszy, średniowieczny zamek, był jednym z ostatnich położonych na zachód zamków Orlich Gniazd, które zostały wzniesione w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Obecnie w Zamku w Będzinie funkcjonuje Muzeum Zagłębia, gdzie poznać można bliżej barwną historię i unikalną kulturę regionu. W będzińskim zamku odbywa się wiele imprez, koncertów, festiwali (np. Festiwal Muzyki Celtyckiej), pokazów historycznych i rycerskich oraz jarmarków i pikników rodzinnych. Ciekawostką jest, że cały obiekt nocą podświetlany jest na odcienie zieleni i błękitu.

11. Zamek w Gniewie

zamek w gniewie
foto – fb.com/ZamekGniew

Gniew jest jednym z ciekawszych miast województwa pomorskiego, które swą sławę zawdzięcza potężnej budowli z czasów krzyżackich. To zamek, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku na lewym brzegu Wisły. Piękna sylwetka przyciąga, podobnie jak liczne wydarzenia kulturalne organizowane na terenie zamku. Mieści się tu również hotel ze spa oraz restauracja, w której można odpocząć przy smacznym posiłku. Turyści mogą również zwiedzić część zamkowych pomieszczeń z przewodnikiem, poznać dzieje Krzyżaków i Gniewu, a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami na okolicę.

12. Zamek Golub-Dobrzyń

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Zamek Golubski (@zamekgolubski)

Golubski zamek powstał w XIV wieku i pierwotnie służył jako krzyżacka twierdza, mająca strzec granic zakonnego państwa. W czasach króla Zygmunta III Wazy budowla trafiła w ręce Anny Wazówny, która przemieniła obronny zamek w renesansową rezydencję. Później zamek służył również jako siedziba urzędów oraz więzienie. Dziś część zamku służy jako hotel i restauracja, część sprawdza się z kolei w roli muzeum. Kto je odwiedzi, ten pozna dzieje zakonu krzyżackiego, zobaczy dormitorium i refektarz, poczuje też grozę celi pokutniczej i lochu głodowego. Dodatkowymi atrakcjami są piękne widoki na okolicę, którą również warto poznać.

13. Zamek w Kwidzynie

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kwidzyn (@miasto_kwidzyn)

Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najważniejszych punktów dla turystów wędrujących szlakiem krzyżackich zamków. Ta potężna budowla pochodzi z XIV wieku, a jej charakterystyczna sylwetka z daleka przyciąga uwagę. To właśnie tu znajduje się potężne gdanisko (czyli wieża służąca jako toaleta), które z główną bryłą zamku połączone jest najdłuższym gankiem na świecie. Zamek zachwyca też okazałym dziecińcem i wnętrzami, w którym można zobaczyć ciekawe ekspozycje na temat historii regionu, kultury ludowej oraz jego przyrodniczych walorów.

14. Zamek w Krasiczynie

zamek w krasiczynie
foto – fb.com/zamek.wkrasiczynie

Krasiczyn jest jednym z ważniejszych punktów na mapie Podkarpacia, a piękne widoki na dolinę Sanu są jego wielkim walorem. Dumą miejscowości pozostaje jednak renesansowo-manierystyczny zamek, którego historia zaczyna się na przełomie XVI i XVII wieku. Piękną formę zamek zawdzięcza Marcinowi Krasickiemu, który zlecił m.in. budowę czterech charakterystycznych baszt zamkowych. Do dziś zamek zachwyca piękną sylwetką, rozległym dziedzińcem oraz parkiem, po którym można spacerować do woli. Zamek służy też jako muzeum, w którym można zdobyć sporo cennych wiadomości na temat Sapiehów — ostatnich panów Krasiczyna.

15. Zamek w Gołuchowie

zamek w gołuchowie
foto – P.R.Schreyner / Wikipedia

Zamek w Gołuchowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Wzniesiony w XVI wieku przez Rafała Leszczyńskiego, dzięki staraniom Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej został w XIX wieku znacznie rozbudowany. Dziś zamek znany jest jako oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, w którym skupiono się kolekcji dawnego rzemiosła artystycznego oraz europejskiego malarstwa. W zamkowej oficynie mieści się z kolei Muzeum Leśnictwa, w którym połączono wiedzę historyczną z edukacją przyrodniczą. Zamek dodatkowo otacza wspaniałe arboretum — jedno z największych i najstarszych w Polsce. Całość robi wrażenie, warto tu zatem zajrzeć w czasie podróży przez Wielkopolskę.

16. Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce oraz turystyczną wizytówką Podkarpacia. W miejscu tym można poznawać dzieje Lubomirskich i Potockich, można też zwiedzać reprezentacyjne wnętrza (m.in. Wielką Sień i Salę pod Stropem) i znajdujące się w nich dzieła sztuki. Nie lada gratką jest spacer po zamkowym parku, w czasie którego można podziwiać potężne bastiony, pomnikowe drzewa i storczykarnię. Częścią zespołu są też Stajnie i Wozownia — miejsca znane z imponującej kolekcji pojazdów konnych, którą zaczęli tworzyć ostatni panowie zamku, czyli Potoccy.

17. Zamek w Lidzbarku Warmińskim

zamek w lidzbarku warmińskim - najpiękniejsze zamki w polsce
foto – lidzbark.muzeum.olsztyn.pl

Warmińskim Lidzbark Warmiński do XIX wieku był stolicą Warmii, a o jego znaczeniu wciąż przypominają cenne zabytki. Tym najważniejszym jest gotycki Zamek Biskupów Warmińskich, wzniesiony w pobliżu miejsca, w którym krzyżują się rzeki Łyna i Symsarna. Budowla uznawana jest za jeden z najpiękniejszych gotyckich obiektów w Polsce, a takie wnętrza, jak wielki refektarz czy kaplica zamkowa, wciąż robią wrażenie. Dziś zamek służy jako Muzeum Warmińskie, w którym można poznawać dzieje Warmii oraz sylwetki najsłynniejszych mieszkańców zamku (m.in. Ignacego Krasickiego).

18. Zamek Wiśnicz

zamek wiśnicz - najpiękniejsze zamki w polsce
foto – facebook.com/zamekwisnicz

Zamek Kmitów w Wiśniczu może się pochwalić malowniczym otoczeniem, tajemniczą atmosferą i historią, która zaczyna się w XIV wieku. Wzniesiony przez Jana Kmitę, rozbudowany przez Lubomirskich, łączy w swej bryle cechy typowe dla stylu renesansowego i barokowego. Kto zdecyduje się zwiedzić jeden z piękniejszych zamków Małopolski, ten pozna dzieje obu rodów, posłucha ciekawych legend, a przy okazji nacieszy się widokiem pięknych wnętrz. Z zamku można też podziwiać okolicę oraz sąsiedni klasztor karmelitów, dziś służący jako więzienie.

19. Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach jest turystyczną wizytówką regionu świętokrzyskiego i cenną pamiątką z czasów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. W swych dziejach zamek służył m.in. jako rezydencja dla królowych oraz siedziba starostów grodowych, funkcjonował też jako więzienie i koronny skarbiec. Dziś ta trwała ruina jest ważną atrakcją dla turystów, a z zamkowych wież można podziwiać okolice Kielc i panoramę pobliskich Gór Świętokrzyskich. Czekają tu również narzędzia tortur, loch i rzeźby tych osób, które odegrały ważną rolę w dziejach chęcińskiej warowni.

20. Zamek w Bytowie

fotografia – Poconaco / Wikipedia.pl

Zamek w Bytowie jest jedną z najcenniejszych pamiątek po Krzyżakach, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po województwie pomorskim. Ta okazała budowla została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku, a w początkowym okresie swej historii służyła krzyżackim prokuratorom. Z czasem zamek stał się siedzibą książąt pomorskich, a jeszcze później — starostów królewskich. Dziś część zamkowych zabudowań służy jako biblioteka, część została zaadaptowana jako hotel. Najważniejsza część zamku znana jest dziś jako Muzeum Zachodniokaszubskie, w którym można poznawać dzieje regionu oraz tradycyjne rzemiosła (m.in. plecionkarstwo).

4.2/5 - (66 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić