Zamek Czocha 📍 Ciekawostki i Informacje

zamek czocha
foto – Pixabay

Zamek Czocha znajduje się w województwie dolnośląskim, w niewielkiej, wiejskiej osadzie Sucha. Dookoła zamku rozciągają się malownicze tereny zielone, a w jego pobliżu leży Jezioro Leśniańskie. Piękny, trzynastowieczny pałac stanowi jedną z największych atrakcji okolicy, oraz stanowi jeden z najwspanialszych obiektów tego typu w Polsce. Zwiedzanie zamku pozwala na poznanie tutejszych legend i baśni, a sama budowla skrywa liczne zakamarki i tajemnicze sprzęty, które niegdyś służyły właścicielom posiadłości.

1. Zamek Czocha wybudowany został w połowie XIII wieku na zlecenie czeskiego władcy Wacława I. Przez dziesiątki lat zamek często zmieniał swoich właścicieli z powodu licznych zmian umiejscowienia granicy polsko-czeskiej.

2. W środku zobaczyć można m.in. Salę Rycerską, pełniącą niegdyś funkcję ogromnej sali balowej, Salę Marmurową ze wspaniałymi malunkami naściennymi i Salę Portretową, w której znajdują się obrazy przedstawiające Piastów. Warta zwiedzenia jest również biblioteka zamkowa, tutejszy skarbiec oraz liczne komnaty.

3. Zamek nazywany jest “polskim Hogwartem” – to właśnie w nim co roku odbywają się kolonie dla dzieci, które wzorowane są na magicznym świecie znanym z książek o Harrym Potterze.

4. W jednej z zamkowych komnat sypialnych znajduje się łóżko z zapadnią. Według legend zapadnia zrzucała niechcianego kochanka do piwnic. Do tej pory nie odkryto jednak celu i wcześniejszego umiejscowiona łoża małżeńskiego.

5. W podziemiach zamku znajdują się unikalne w skali całego kraju Multimedialne Sale Tortur. Odważni goście mogą zwiedzić Warsztat Kata, Więzienie Czarownic, Dom Ducha i Pracownię Alchemika.

Bilety wstępu na teren Sal Tortur kosztują 14zł (bilety normalne) i 10zł (bilety ulgowe).

6. Przy Zamku Czocha znajduje się wyjątkowo malownicze Jezioro Leśniańskie – sztuczny zbiornik zaporowy na Kwisie, który ma powierzchnię 1,4 kilometra kwadratowego. Jezioro jest świetnie przystosowane do wypoczynku, rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Znajdują się tu wypożyczalnie sprzętu sportowego, obiekty gastronomiczne, a także niewielka przystań, z której kursują rejsy wycieczkowe.

7. W wybrane dni weekendowe, tuż po zmroku, na zamku organizowane są nocne zwiedzania posiadłości. Wycieczka trwa niemal 3 godziny, podczas których przewodnik zabiera śmiałków do komnat i sal, w których przygotowanych jest wiele przerażających atrakcji związanych z tutejszymi legendami. Goście mają okazję usłyszeć płacz dziecka, które – podobno – zostało zamurowane w ścianach jednej z komnat, a także zobaczyć widma, zjawy i duchy, które według podań zamieszkują zamek.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie dolnośląskim 🗺️


8. W zamku funkcjonuje niewielki salon SPA&Wellness. Zmęczeni atrakcjami goście mogą skorzystać tu z sauny, masażów i różnych zabiegów kosmetycznych.

9. Na terenie Zamku Czocha odbywa się kilka cyklicznych, regularnych imprez. Są to m.in. Festiwal Pirotechniki Filmowej, Dni Rzemiosła i Festiwal Kuchni Historycznej. Dużą popularnością cieszą się również pokazy rycerskie, na których dzieci i młodzież może zaznajomić się z dawną historią i kulturą regionu.

10. Zamkowa restauracja “UCZTA” słynie z serwowania tradycyjnych, staropolskich specjałów. Spróbować w niej można doskonałej kaczki, ręcznie wyrabianych, tradycyjnych pierogów, mięs pieczonych i duszonych, a także lekkich, pożywnych zup. Restauracja cechuje się dużym wyborem dań dla dzieci, deserów, a także luksusowych alkoholi.

11. Poza słynną restauracją staropolską, na terenie kompleksu zamkowego znajduje się także Bar u Nostitza z szybkimi przekąskami i Kawiarnia Filmowa z aromatycznymi, gorącymi napojami i słodkościami. Latem na dziedzińcu rozpalany jest grill, przy którym kupić można wyborne mięsa z dodatkami. Dodatkowo na terenie zamku znajduje się stanowisko do rozpalenia ogniska, z którego korzystać mogą zorganizowane grupy zwiedzających.

12. Poza cyklicznymi imprezami, w Zamku Czocha odbywają się prywatnie zorganizowane wesela, komunie, chrzciny, urodziny i jubileusze. Co roku organizowane są tu również kolonie i ferie dla dzieci i młodzieży oraz zielone szkoły dla uczniów podstawówki. Obiekt oferuje liczne warsztaty i lekcje dla najmłodszych, które związane są z historią, sztuką i kulturą średniowieczną oraz nowożytną.

13. W zamkowym hotelu ulokowanych zostało kilkanaście pokojów, apartament oraz luksusowa Komnata Książęca. Wiele pomieszczeń ma charakter tematyczny, nawiązujący do słynnych postaci historycznych i filmowych.

14. Bilety wstępu na zamek kosztują 28zł (bilet normalny) i 20zł (bilet ulgowy). Dodatkowo płatne jest zwiedzanie zamkowych Sal Tortur. W obiekcie można skorzystać także z oferty rodzinnych biletów łączonych.

15. Zamek Czocha jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania innych atrakcji regionu. Zaledwie 30 kilometrów od miejscowości Sucha znajduje się Jelenia Góra, gdzie zwiedzić można wiele zabytków i muzeów. W pobliżu ulokowane są także liczne trasy piesze i rowerowe m.in. przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru oraz Karkonoski Park Narodowy. W niedalekiej odległości znajdują się także turystyczne uzdrowiska, takie jak Świeradów-Zdrój (18km od Zamku Czocha) i Szklarska Poręba (30km od zamku).

4.2/5 - (8 votes)
2 comments
  1. Piękny pełen tajemnic i zagadek zamek.Moze jeszcze jedna ciekawostka ,Od strony rzeki pod powierzchnią wody gddzie jest ponoć zalane betonem wejście do ukrytego podziemia.A u góry za zamkiem w jednym z odciągów muru zostało zamurowane wejście na schody prowadzące do rzeki. Mam nadzieję że nie zostały zasypane .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić