Lubomierz 🗺️ * Atrakcje 2024 * Co Warto Zobaczyć * Gdzie Zjeść

fotografia by Platanacero / Wikipedia

Lubomierz to jedno z najmniejszych i najstarszych miast w województwie dolnośląskim, które nazywane jest perłą tego regionu. Jego atrakcyjność polega w dużej części na tym, że nie został zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Dlatego też turyści do dziś mogą podziwiać oryginalne rozwiązania architektoniczne, które były typowe dla średniowiecznych osad targowych.

Lubomierz powstał w XII wieku i znajdował się wówczas na ważnym szlaku komunikacyjnym z Pragi do Zgorzelca. Bardzo istotnym wydarzeniem w historii miasta było utworzenie w nim klasztoru sióstr benedyktynek , który ufundowała Jutta z Lubomierza, założycielka zakonu. W 1291 roku Lubomierz otrzymał prawa miejskie od księcia Bolka I Surowego, który nadał miastu prawa rozszerzane później przez kolejnych władców na przestrzeni stuleci.

Na przełomie średniowiecza i renesansu w Lubomierzu odbywały się targi, na których sprzedawano gołębie, a przędzę lnianą z miasta zaczęto eksportować do Hamburga. Niestety, z czasem położenie miasta nie miało już takiego znaczenia, a dookoła urosły miasta o większym znaczeniu. Doszło również do wojny trzydziestoletniej i wielkiego pożaru w Lubomierzu w 1802 roku. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że Lubomierz podupadł. Miasto zostało włączone do Polski dopiero w 1945 roku, dlatego nie ucierpiało zbyt podczas drugiej wojny światowej i do dziś w świetnym stanie zachował się układ urbanistyczny ze średniowiecza.

Malownicze położenie miasta sprawiło, że twórcy filmowi niejednokrotnie decydowali się na uczynienie z niego naturalnej scenografii dla swoich dzieł. Nakręcono tutaj film “Sami swoi” i cały tryptyk Chęcińskiego, a od 1997 roku regularnie odbywa się tutaj Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, na którym zjawiają się znakomici polscy twórcy filmów oraz rzesze turystów.

Jedną z najważniejszych budowli Lubomierza jest klasztor benedyktynek przy placu Kościelnym, który łączy styl gotycki z naleciałościami renesansowymi. Z kolei rynek w Lubomierzu, o podłużnym i typowym dla średniowiecznych osad targowych kształcie, to miejsce, w którym znajdziemy zabytkowe domy, Muzeum Kargula i Pawlaka oraz ratusz. Wokół klasztoru odnależć można fragmenty murów miejskich, które zostały wzniesione na przełomie XV i XVI wieku.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (33 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić