10 Ciekawostek o Pałacu w Brunowie

pałac brunów
foto – Autorstwa Platanacero – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2678515

Niejednokrotnie czytając informacje dotyczące Dolnego Śląska spotyka się intrygujące określenie „Tajemniczy Dolny Śląsk”. Dla większości osób od razu jawi się obraz tajemnic związanych z II wojną światową i skarbami III Rzeszy. A przecież Dolny Śląsk to także kraina wielu ciekawych architektonicznych miejsc związanych z licznymi na tym terenie zamkami i pałacami. Francja ma swoje zamki nad Loarą, a Dolny Śląsk ma swoją „Dolinę Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej”.

1. Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej to niesamowite miejsce, niespotykane również w skali europejskiej. Jest to swego rodzaju skupisko niedaleko od siebie położonych kilkudziesięciu zamków, pałaców, wież obronnych, dworków. A wszystkie te miejsca wtapiają się w panoramę okolicznych gór w tym górujących niedalekich Karkonoszy. Większość wchodzących w skład wymienionej doliny obiektów, dopiero od niedawna odzyskało swój dawny blask, choć nie zawsze powróciło do swoich dawnych ról i dziś w większości z nich funkcjonują hotele, restauracje czy muzea. Jednym z takich miejsc jest Pałac w Brunowie.

2. Pałac Brunów czy jak kto woli Pałac w Brunowie jest jednym z obiektów zlokalizowanym na obrzeżach Kotliny Jeleniogórskiej i zakwalifikowany do Doliny Pałaców. Znajduje się on w powiecie lwóweckim.

3. Pałac wybudowany został w roku 1750, a właściwie w tym czasie doszło do przebudowy istniejącego już wcześniej starego dworu.

4. Historia dworu w Brunowie sięga XV wieku i wskazuje, że w tym miejscu istniała siedziba rycerska. Był to typowy dla rycerzy obiekt będący bardziej wieżą obronną niż pałacem czy zamkiem. W tych czasach dwór należał do rodu Zedlitz. W roku roku 1740 właścicielem dworu został Bernard von Schmettau i to za jego sprawą doszło do przebudowy zajmowanego dworu.

5. W roku 1787 pałac doszczętnie zniszczył pożar, wraz z pałacem spłonęły pozostałe zabudowania. Odbudowa pałacu nadała mu nowy neobarokowy charakter i zakończona została w roku 1789.

6. Pałac jest dwupiętrowy, wybudowany został na planie prostokąta

7. W latach 1900-1901 dokonano kolejnej przebudowy i rozbudowy pałacu. Budowla powiększona została o nowe skrzydło oraz oranżerię. Budynek wzbogacony został także o ośmioboczną czteropiętrową wieżę.

8. Powozownia stanowi jeden z gospodarczych budynków tworzących kompleks pałacowy. Zbudowana została w XIX wieku. Do jej wzniesienia wykorzystano głównie piaskowiec.

9. Oficyna według zapisków jest najstarsza częścią kompleksu pałacowego. Oficyna spełniała bardzo ważną rolę w pałacowym życiu i stanowiła miejsce zakwaterowania gości odwiedzających pałac.

10. W 1977 roku Pałac Brunów wpisany został do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Obecnie pałac jest własnością prywatną i pełni funkcje hotelowe.

4.7/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić