Park Krajobrazowy Chełmy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

małe organy myśliborskie
Małe Organy Myśliborskie / foto – Wikipedia

Park Krajobrazowy Chełmy znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego, a dokładnie w powiatach jaworskim i złotoryjskim. Ze względu na malownicze usytuowanie w Sudetach Zachodnich przyciąga wielu miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje warto zobaczyć w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Park Krajobrazowy Chełmy zajmuje powierzchnię prawie 16 tysięcy hektarów i został ustanowiony w 1992 roku. Był pierwszym parkiem krajobrazowym, jaki powstał na terenie dawnego województwa legnickiego.

2. Nazwa parku to nawiązanie do prasłowiańskiego wyrazu “cholmy”, które było używane do średniowiecza i oznaczało wzgórza wypełniające dzisiejsze tereny parku.

3. Obszar Parku Krajobrazowego Chełmy jest unikatowy na skalę europejską. Poza rzadką roślinnością  fauną, występują tutaj również relikty działalności wulkanicznej pochodzące z paleozoiku, permu czy trzeciorzędu. W związku z tym teren jest niezwykle urozmaicony pod względem geologicznym i ciekawie ukształtowany. Znajdują się tutaj lawy poduszkowe, piaskowce oraz skały bazaltowe.

4. Na terenie parku nie brakuje również wód, chociaż stanowią one niewielki jego ułamek. Cały Park Krajobrazowy Chełmy znajduje się w dorzeczu Kaczawy, a jego teren przecinają potoki takie, jak Młynówka , Jawornik czy Wilcza.

5. Ponad połowę parku zajmują lasy, a na jego terenie można obserwować ponad sześćdziesiąt gatunków roślin, które są niezwykle rzadkie i objęte ścisłą ochroną. Należą do nich na przykład buławnik wielokwiatowy, lilia złotogłów, kukułka bzowa czy mieczyk dachówkowaty. Do drzew, które tworzą tutejsze lasy należą dęby, buki, klony, jawory, świerki czy lipy.

6. Park Krajobrazowy Chełmy jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Z rodziny ssaków występują tutaj sarny, borsuki, dziki, jelenie i ponad dwadzieścia gatunków nietoperzy. W parku swój dom ma również ponad sto gatunków ptaków takich, jak bocian czarny, puchacz, sóweczka, trzmielojad, zimorodek czy też krzyżodziób świerkowy.

7. Rezerwat przyrody “Wąwóz Myśliborski” został utworzony w 1962 roku dla ochrony ciekawych form geologicznych, naturalnych zbiorowisk leśnych oraz wielu rzadkich oraz chronionych gatunków roślin.

Przez rezerwat przechodzi żółty szlak turystyczny wiodący z Myśliborza do wsi Pomocne, a także ciekawa ścieżka dydaktyczna, z której można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tutejszej przyrody.

8. Znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy rezerwat przyrody “Wąwóz Lipa” powstał ze względów naukowych i dydaktycznych, ale przede wszystkim, aby chronić unikatowe formacje skalne. Tutejsze skały i zakamarki są domem dla dużej populacji salamandry plamistej, czyli jaszczurki wyróżniającej się intensywnymi kolorami i pięknym wzorem.

9. Jednym z najciekawszych fragmentów parku Krajobrazowego “Chełmy” jest rezerwat przyrody “Nad Groblą”, gdzie można podziwiać lawy poduszkowe i inne formy skalne, które są rzadkością w Polsce. Przebiega tędy zielony szlak turystyczny wiodący z Grobli do Muchowa, w cały obszar świetnie sprawdzi się w przypadku osób ceniących kontakt z naturą i przyrodnicze ciekawostki.

10. Małe Organy Myśliborskie to piękna formacja skalna stanowiąca czop wulkany, na którą składają się zebrane razem bazaltowe słupy. Skały te stanowią pomnik przyrody nieożywionej, a z kolei na zboczu wzgórza Rataj tuż obok znajdują się ruiny średniowiecznego zamku oraz grodziska z XIII wieku.

11. Czartowska Skała znajdująca się w Parku Krajobrazowym Chełmy wznosi się na wysokość 463 metrów nad poziomem morza i znajduje się na pogórzu Kaczawskim. Prowadzi na nią żółty Szlak Wygasłych Wulkanów, a jej szczyt stanowi naturalny punkt widokowy na Góry Kaczawskie i Karkonosze.

12. Myślibórz to wieś znajdująca się na granicy z Przedgórzem Sudeckim. Miejscowość ta często stanowi bazę dla turystów odwiedzających Sudety, ale warto również pozwiedzać lokalne zabytki. Znajduje się tutaj na przykład pałac z połowy XIX wieku, który został odbudowany w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Do kompleksu należą również szklarnia, stajnia, powozownia i park.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić